برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

تیر ۹۹، آخرین مهلت بازگشت ارز صادراتی سال ۹۸

«حمید زادبوم»  صبح امروز (چهاشنبه) در جلسه کارگروه توسعه صادرات گفت: رفع تعهد ارزی نیز در سال ۹۸ مطابق با جلسات متعدد کارشناسی با حضور سازمان توسعه تجارت ایران، کنفدراسیون صادرات ایران، گمرک ایران و بانک مرکزی، همانند سال ۹۷ خواهد بود و آخرین مهلت بازگشت ارز صادراتی سال ۹۸ نیز در آخر تیرماه سال ۹۹ خواهد بود.
معاون وزیر صنعت تصریح کرد: در مورد رفع تعهدات ارزی سال ۹۹ نیز تصمیم گیری در کمیته ماده ۲ با حضور وزرای عضو و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران صورت خواهد گرفت؛ این در حالی است که جلسات متعددی نیز در این رابطه با نظر اتاق بازرگانی ایران، کنفدراسیون صادرات ایران، سازمان برنامه و بودجه، وزارت جهاد، گمرک و بانک مرکزی صورت گرفته و هفته گذشته نیز جمع بندی این نظرات، از سوی قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در نامه ای به رئیس کل بانک مرکزی اعلام شده است.  
زادبوم ادامه داد: در تیر ۹۹ دفاتر امور مالیاتی بسته می شود و امکان استرداد مالیات بر ارزش افزوده آن دسته از صادرکنندگانی که ارز خود را به کشور بازنگردانده اند، وجود نخواهد داشت.  

پیش‌بینی صادرات یک میلیارد دلاری اقلام بهداشتی در سال ۹۹

رییس سازمان توسعه تجارت در بخش دیگری از سخنانش گفت: میزان صادرات اقلام بهداشتی در سال ۹۸ به ۴۱۰ میلیون دلار رسیده و بر اساس پیش بینی‌ها و هماهنگی‌های سازمان توسعه تجارت ایران با وزارت امور خارجه و نیز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، بخشی از اقلام مازاد تولیدی در حوزه بهداشتی صادر خواهد شد.

وی ادامه داد: پیش‌بینی ما این است که صادرات اقلام بهداشتی مازاد کشور به یک میلیارد تا یک و نیم میلیارد دلار در سال ۹۹ برسد،  البته این روند صادرات با لحاظ کردن تامین به موقع نیاز داخلی و ذخیره سازی مناسب برای این اقلام در ایام بحران است؛ اما مازاد با کسب اجازه از وزارت امور خارجه و موافقت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی صادر خواهد شد و همه ملاحظات لحاظ خواهد شد.
زادبوم درباره برگزاری رویدادهای تجاری همانند نمایشگاه های بین المللی گفت: با توجه به اینکه از اواخر بهمن و با شیوع کرونا، نمایشگاه‌ها تعطیل شده‌اند و  پیش‌بینی می‌شود که تا انتهای ماه مبارک رمضان نیز این وضعیت ادامه داشته باشد،  تلاش داریم تا به صورت مجازی یا با رعایت پروتکل‌های بهداشتی هیچ رویداد تجاری را تعطیل نکنیم.

  زادبوم: به بستن چاه‌های نفت نزدیک شدیم

مرزهای افغانستان، آذربایجان و ارمنستان باز است

وی با اشاره به وضعیت مرزهای کشورهای همسایه بیان کرد: مرزهای کشور با افغانستان، ارمنستان و آذربایجان باز است، ضمن اینکه ارسال محموله های تجاری به صورت ریلی به ترکیه نیز باز است و در حال رایزنی برای بازگشایی جاده‌ای هستیم.  
زادبوم ادامه داد: همچنین مرز پاکستان و ترکمنستان نیز بسته بوده و در عراق نیز، مرزهای کردستان عراق به روی محموله های صادراتی باز است؛ بنابراین باید رایزنی‌ها را منسجم کرد تا همه پایانه های مرزی به روی صادرات ایران باز باشد.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)