جعبه نوشته

لزوم بهره‌گیری از ظرفیت آب سبز در دیم‌زارها در سال جهش تولید

  • تاریخ : 27th آوریل 2020
  • موضوع : مطالب جدید
  • بازدید : 291 views
  • نظرات : دیدگاه‌ها برای لزوم بهره‌گیری از ظرفیت آب سبز در دیم‌زارها در سال جهش تولید بسته هستند

به گزارش روز یکشنبه وزارت جهاد کشاورزی، «علی مراد اکبری»  در اولین گردهمایی مدیران ستادی و استانی معاونت آب و خاک که امروز به صورت ویدئو کنفرانس در وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد، افزود: چندین پروژه آبیاری تحت فشار و صدها پروژه بزرگ در سال گذشته داشتیم که در رابطه با تجهیز و نوسازی قنوات و تأمین آب بود.

وی اظهارداشت: در روزهای پایانی اسفند ماه یک ۱۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار به استان‌ها تزریق کردیم در حالی که با شرایط سخت تامین مالی و شیوع بیماری کرونا مواجه بودیم.

 معاون امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: ۸۵ درصد از اعتبارات وزارت جهاد کشاورزی در اختیار بخش آب و خاک در استان‌ها است.

اکبری با اشاره به امضای سند بهره‌وری آب گفت: سند بهره‌وری آب با اتاق بازرگانی ایران امضا شد که سال گذشته مقرر شد عملیاتی شود و به تمام استان ها ابلاغ شد.

معاون امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی افزود: این سند پایه و اساسی برای بهره وری آب در کشور است و به زودی عملیاتی خواهد شد.

اکبری با تأکید بر این نکته که اگر خاک را مدیریت نکنیم نمی توانیم آب را مدیریت کنیم، خاطرنشان کرد: با افزایش ۰.۵ درصدی مواد آلی در خاک می توان ۲۵ درصد در مصرف آب صرفه جویی کرد.

وی با اشاره به تأکید رهبر معظم انقلاب بر جهش تولید در سال ۹۹، عنوان کرد: باید توسط معاونت های تخصصی، طرح های زود بازده و کلیدی که در جهش تولید موثر باشد تهیه و ارائه شود.

 معاون امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی درباره  همکاری کشاورزان در احیای دریاچه ارومیه، گفت: روز گذشته در ستاد احیای دریاچه ارومیه، رئیس سازمان محیط زیست کشور از کشاورزان تشکر کرد که به احیای این دریاچه کمک کردند.

  صنایع دستی را کروناهای مختلف تهدید می‌کند

اکبری تصریح کرد: بارندگی در این دو سال نشان از ورود به ترسالی نیست، ما در یک کشور خشک و نیمه خشک هستیم و این روند بارندگی ها در کشورهایی مانند ایران طبیعی است، بنابراین منابع آبی همچنان در خطر است و رویکرد ما باید آبیاری تحت فشار از نوع میکرو باشد.

وی با تأکید بر لزوم استفاده از آب سبز در سال جهش تولید بیان کرد: ظرفیت بسیار خوبی در زمینه استفاده از آب سبز در دیم‌زارها داریم که بخش آب و خاک و زراعت می توانند با تهیه یک طرح جامع بر روی آن کار کنند.

 معاون امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی درباره طرح شبکه های آبیاری و زهکشی غرب و شمال غرب کشور خاطرنشان کرد: به منظور دریافت اعتبارات طرح شبکه های آبیاری و زهکشی غرب و شمال غرب کشور یک تفاهم نامه در سال ۹۹ برنامه ریزی کرده‌ایم.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)

ارسال دیدگاه جدید

نظرات برای این مطلب بسته شده است.

Sorry, the comment form is closed at this time.

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.