برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

افزایش خرید توافقی پیاز بهاره توسط شبکه تعاونی‌ها

به گزارش پنجشنبه سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران (پات)، «حسین شیرزاد» ضمن اشاره به برداشت پیاز در منطقه جیرفت و کهنوج در طرح استمرار و بهاره و خرید توافقی این محصول توسط شبکه تعاون روستایی افزود: تولید و عرضه مازاد بر نیاز بازار باعث شد تا قیمت این محصول کاهش یابد و کشاورزان برای فروش محصول خود دچار مشکل شوند.

وی اظهارداشت: طبق جداول تهیه شده از آمار تقاضا خرید توافقی پیاز توسط تشکل های تحت پوشش و حمل آن تا ۱۰ اردیبهشت ماه ۹۹، در مجموع میزان تقاضا یک هزارو ۶۵۰ تن بوده که از این میزان یک هزارو ۱۰۱ تن آن به استان های کشور حمل شده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: در شرایط اشباع بازار از محصولات کشاورزی و کسادی فروش، قیمت های خرید و فروش در مبدا و مقصد دچار ابهام و عدم شفافیت می شود و این امر عاملی برای سوء استفاده دلالان و واسطه های غیر ضرور است تا با قیمت های کاهش یافته در مزرعه محصولات را خریداری و با قیمت های قبلی در بازارهای کلان شهر ها به فروش برسانند.

وی اضافه کرد: بنابراین فاصله زیادی بین قیمت پرداخت شده به کشاورزان و قیمت اخذ شده از مصرف کنندگان وجود دارد که عمدتا نصیب واسطه ها می شود.

شیرزاد ادامه داد: برای افزایش سهم تولید کننده از قیمت نهایی و پرداخت قیمت واقعی محصول از سوی مصرف کننده موجب تامین رفاه هر دو طرف می شود.

به گفته وی، سازمان تعاون روستایی ایران در راستای اجرای سیاست های حمایتی وزارت جهادکشاورزی از کشاورزان و جلوگیری از ضرر و زیان آنان، از طریق شبکه شرکت ها و اتحادیه های تعاونی روستایی تحت پوشش خود، اقدام به خرید توافقی پیاز از کشاورزان منطقه جیرفت و کهنوج کرد تا ضمن تحریک بازار، محصول خریداری شده را در کلان شهرها به صورت مستقیم به مصرف کنندگان عرضه و به فروش برساند.

  ۱۸ خرداد؛ آخرین مهلت ثبت‌نام در کاردانی نظام جدید غیرانتفاعی و فنی‌وحرفه‌ای

حذف تعرفه ۱۰ هزارتومانی صادرات پیاز از ابتدای اردیبهشت ماه 

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران اظهارداشت: به منظور تسهیل و افزایش صادرات این محصول اقداماتی از جمله، پیشنهاد حذف تعرفه صادراتی محصول پیاز (مبلغ ۱۰ هزار تومان به ازای هرکیلو) به کارگروه تنظیم بازار داده شد که موجب حذف تعرفه مذکور از ابتدای اردیبهشت ماه شده است.

شیرزاد گفت: به منظور اصلاح فرآیند بازار رسانی این محصول، با همکاری سازمان میادین میوه و تره بار شهرداری تهران تعدادی غرف تک محصولی عرضه مستقیم محصولات داخل میادین و بازارهای مربوطه در اختیار کشاورزان و تولید کنندگان قرار گرفت.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت: به همین منظور شبکه های تعاون روستایی کشاورزی با تمام توان وارد میدان شده و در مرحله اول حدود پنج هزار و ۵۰۰ تن سهمیه برای استانها تعیین شده که از این مقدار تاکنون یک هزارو ۲۰۰ تن جهت عرضه و فروش در غرف کلان شهرها به استانها حمل و بالغ بر ۲۵۰ تن نیز توسط اتحادیه تعاون روستایی استان کردستان تاکنون از طریق مرز باشماق به اقلیم کردستان عراق صادر شده است که مشکلات تامین کامیون باعث کندی حمل شده است.

 شیرزاد اضافه کرد: در کنار طرح و راهکارهای عنوان شده رایزنی هایی با صندوق حمایت بخش کشاورزی داشته ایم تا مبلغ ۴۰ میلیارد ریال تسهیلات جهت خرید و ذخیره سازی پیاز در سردخانه های منطقه در اختیار اتحادیه تعاونی روستایی جیرفت قرار گیرد.

به گفته معاون وزیر جهاد کشاورزی، تاکنون بیش از ۵۰ میلیارد ریال صرف خرید، انبارش و انتقال محصول پیاز به استان های کشور شده و در حال حاضر مهم‌ترین چالش خرید توافقی پیاز در شبکه تعاون روستایی کشور در ارتباط با مسائل حمل و نقل بین استانی و افزایش چشمگیر هزینه های حمل و نقل طی هفته اخیر است.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)