برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

الزامات بهداشتی و سلامت در روند بازگشایی تدریجی صنعت گردشگری لحاظ ‌شود

به‌گزارش میراث‌آریا ولی تیموری در نشستی با رؤسا و نمایندگان تشکل‌ها، صنوف و فعالان بخش خصوصی صنعت گردشگری کشور با اشاره به ابلاغ اخیر ستاد ملی مدیریت کرونا مبنی بر بازگشایی مسیرهای رفت آمد ‌میان استان‌ها و شهرستان‌های کشور و نیز ضرورت پرهیز از سفرهای غیرضروری به‌منظور پیشگیری از شیوع بیماری کرونا، بر اتفاق‌نظر جمعی خانواده صنعت گردشگری کشور به‌منظور تحقق سفر هوشمند و بازگشایی تدریجی تأسیسات گردشگری تأکید کرد.

وی ضمن دریافت نظرات و بررسی آمادگی هر یک از صنوف برای ارائه خدمات محدود، هوشمند و ضابطه‌مند برای ارائه پروتکل مورد توافق جمعی، افزود: نیاز است در فرآیند بازگشایی تدریجی، بخش‌های مربوط به حوزه صنعت گردشگری از جمله واحدهای اقامتی، پذیرایی، دفاتر خدمات مسافرتی، بوم‌گردی‌ها  تعامل هوشمندانه سفر با رعایت الزامات بهداشتی و سلامت به‌طور جدی لحاظ شود.

معاون گردشگری کشور تصریح کرد: با توجه به ماهیت این نشست که کارشناسی و تخصصی به شمار می‌آید، بهره‌مندی از الگوی توصیه‌ای سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) با عنوان حمایت از مشاغل و اقتصاد از طریق سفر و گردشگری در قالب فراخوانی بین‌المللی برای اقدام برای کاهش اثرات اقتصادی و اجتماعی کووید – ۱۹ و تسریع بهبود که با همکاری ۲۱۷ کشور از جمله جمهوری اسلامی ایران و نیز ۱۲ سازمان بین‌المللی در قالب سه رویکرد کلی تهیه شده است، می‌تواند نقشه راهی مطمئن برای برداشتن گام‌های اصولی در شرایط بحران پیش رو منطبق با الگوی بین‌المللی و دستاوردهای وبینارهای اخیر با سازمان جهانی گردشگری باشد.

او با بیان اینکه بررسی نقشه راه بین‌المللی مذکور موقعیت‌یابی شفافی از وضعیت کنونی صنعت گردشگری کشور، اقدامات انجام شده و تدابیر آینده ارائه می‌کند، تصریح کرد: بررسی سه بخش اصلی الگوی مذکور شامل مدیریت بحران و کاهش اثرات، ایجاد محرک‌ها و تسریع در بهبودی و نیز آماده شدن برای آینده نشان‌دهنده این است که هم‌اکنون صنعت گردشگری کشور در مرز باریکی از بخش‌های دو و سه قرار گرفته است، به‌گونه‌ای که با اقدامات انجام شده شامل گنجاندن گردشگری در رسته مشاغل آسیب‌دیده از کرونا، امهال پرداخت اقساط، مالیات، عوارض و غیره تلاش برای تسریع در بهبودی در حال تحقق است و از سویی دیگر باید با رصد مستقیم شرایط، مسیری به‌سوی تسهیل‌سازی سفرهای هوشمند و بازگشایی تدریجی تأسیسات گردشگری گشود.

تیموری ادامه داد: توصیه‌های سازمان جهانی گردشگری بر مبنای اصول حمایت از گردشگری، حمایت از مشاغل و معیشت و نیز  گردشگری دارای ظرفیت اثبات شده برای بازگشت سریع و هدایت بازیابی سایر بخش‌ها است تا بر اساس آن توصیه‌هایی شامل مدیریت بحران و کاهش اثرات، ایجاد محرک‌ها و تسریع در بازیابی بهبود و نیز آماده شدن برای فردا ارائه شود.

او همچنین با اشاره به اینکه در شرایط کنونی با توجه به پیش‌آمد فرصت بازبینی این حوزه، تأکید ویژه بر توسعه پایدار و نیز تقویت بسترهای گردشگری مجازی بر رویکرد پیش رو شده است، تصریح کرد: در شرایط مهم پساکرونا که در قالب آماده شدن برای آینده مطرح شده است، از اهمیت کمیت در سفر در سطح بین‌الملل کاسته می‌شود و جای آن را کیفیت خدمات منطبق با اصول سلامت پر خواهد کرد و تأکید عمده و رقابت روی ارائه خدمات استاندارد بهداشتی برای متقاعد کردن مشتری خواهد بود.

  دست مصنوعی بایونیک با ۷ درجه آزادی در کشور تولید شد

معاون گردشگری کشور همچنین تهیه سازوکار ورود صنعت گردشگری به ساختار مدیریت بحران کشور را نیز یکی دیگر از دستاوردهای حاصل از تغییر نگاه در شرایط پساکرونا اعلام کرد تا بر اساس آن همانند وقوع بلایای طبیعی همچون سیل و زلزله، این صنعت نیز به پروتکل حمایتی در شرایط بحران تجهیز شود.

او در ادامه تغییر نگاه، ایجاد تنوع در محصولات گردشگری و نیز تنوع در نوع سفر را نیز از سایر پنجره‌های گشوده شده در ساختار پساکرونا معرفی کرد تا بر اساس ساختار اجرایی سفر هوشمند و ایجاد خلاقیت در محصولات شاید سفرها نیز به ‌سوی سفرهای خانوادگی (FIT) پیش رود.

تیموری پرداخت تسهیلات به فعالان صنعت گردشگری کشور را حداکثر ظرفیت حمایتی دولت مطرح و تأکید کرد: آنچه ما به دنبال آن هستیم تهیه بسته تشویقی برای این حوزه است تا با تجمیع خدمات هوشمند، امکان بهره‌مندی خانواده‌ها از سفر و گردشگری فراهم شود.

تنها برای سفر اضطراری مسافرت کنید

پیش از این تیموری موضوع بازگشایی تدریجی کسب و کارهای سفر را همزمان با نظر ستاد ملی کرونا مبنی بر رفع محدودیت‌های تردد بین استانی مطرح کرد؛ زیرا بسیاری مشاغل آغاز به کار کردند و ممکن است برخی کارمندان و کارکنان نیازمند مرکز اقامتی در شهر دیگر از محل اقامتشان باشند. اما همچنان مسئولان ستاد ملی کرونا مردم را از انجام سفر برحذر می‌دارند که این موجب شده تقریبا گنجایش  مراکز اقامتی کشور در تمام استان‌ها خالی بماند.

تیموری با بیان این که پروتکل‌ بهداشتی بازگشایی و پذیرش تمام هتل‌ها و مراکز اقامتی مورد تایید ستاد ملی کرونا در اختیار هتل‌ها قرار گرفته اضافه کرد: واقعیت این است چه بخواهیم چه نخواهیم تقاضای محدودی برای انجام سفر وجود دارد و بهتر است مراکز اقامتی که مورد نظارت است اجازه و امکان پذیرش وجود داشته باشند.

معاون گردشگری کشور گفت: البته همواره در ماه مبارک رمضان میزان سفر کاهش پیدا می‌کرد که امسال به دلیل شیوع کرونا شدت بیشتری دارد.

تیموری ادامه داد: همچنان مطالبه صنعت گردشگری از دولت تعیین زمانی برای انجام سفر پس از بازگشت شرایط کشور به شرایط عادی است، دولت نیز با این موضوع موافق است ولی در حال حاضر تعیین زمان مشخص برای این تعطیلی امکان پذیر نیست.

با آن که وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی رسما حکم تعطیلی مراکز گردشگری از جمله اماکن اقامتی را صادر نکرده است، به دلیل پرمخاطره دانستن برخی از این مراکز، از جمله هتل ها و سایر اقامتگاه ها، ستاد ملی کرونا پیش از آغاز تعطیلات نوروز ۹۹ تصمیم به تعطیلی آن ها گرفت تا حجم سفرها را کاهش دهد. در برخی استان ها نیز این مراکز به تشخیص استانداران تعطیل شدند. برخی اماکن هم با توجه به رکود سفر برای جلوگیری از ضررهای اقتصادی، اقدام به تعطیلی واحد خود کردند.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)