برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

چگونه از شر دندان‌درد در خانه‌نشینی کرونایی خلاص شویم؟

بهترین راهکار هنگام مواجهه با دندان‌درد مراجعه به پزشک است؛ ولی در شرایط بحرانی مانند شیوع کرونا، چنین امکانی وجود ندارد و توصیه می‌شود جز در موارد بسیار حاد از مراجعه به دندانپزشک اجتناب شود.
در این دوران باید بیش از پیش مراقب سلامت و بهداشت دندان‌ها بود. تغذیه، رعایت بهداشت و رژیم غذایی حاوی مواد معدنی مورد نیاز و اجتناب از عادت‌های غلطی که به دندان‌ها آسیب می‌زنند، مهمترین اقدامات در جهت حفاظت از دندان‌ها است.
مسواک زدن حداقل دو بار در روز، مسواک زدن به محض بیدار شدن از خواب، استفاده منظم از نخ دندان، محدود کردن مصرف نوشیدنی‌های شیرین یا اسیدی و محافظت از دندان در مقابل ضربه راهکارهایی هستند که باید بیش از پیش برای محافظت از دندان‌ها مورد توجه قرار گیرند.
یکی دیگر از توصیه‌های دندانپزشکان، به ویژه در این ایام، استفاده از دندان فقط برای جویدن غذا و عدم استفاده از دندان به جای چکش، در بازکن و انبردست است. این کار سبب می‌شود دندان‌ها ترک بردارند و مینای دندان آسیب ببیند.
شکستن تخمه، مصرف غذاهای سرد و گرم، جویدن یخ، پیرسینگ زبان، سیگار، افراط در مصرف مواد غذایی حاوی نشاسته، مصرف بیش از اندازه قهوه، جویدن مداد، لواشک و تنقلات ترش، آب‌گیری لیموترش با دندان و مصرف زیاد پاستیل از مهمترین عادت‌های مضر آسیب‌رسان به دندان هستند.

اگر دندان‌ها دچار درد شدید شدند، چه‌کار کنیم؟
گاهی با وجود مراقبت شدید، دندان‌ها آسیب می‌بینند که علائم آن با درد به سراغ فرد می‌آید و امکان مراجعه به دندان‌پزشک وجود ندارد. در این حالت پزشکان چند راهکار موثر و خانگی توصیه می‌کنند که گرچه در دراز مدت کارساز نیستند، ولی می‌توانند درد را برای چند روز تسکین دهند.

  مجوز فعالیت واحدهای رده سه زیست‌محیطی در پارک فناوری پردیس صادر شد

– شستن دندان‌ها با محلول آب نمک
اولین روش شستن دهان و دندان با محلول آب نمک است. شستشو با آب نمک می‌تواند محیط دهان را از انواع باکتری ‌پاکسازی کند و منجر به کاهش التهاب شود. برای آماده کردن محلول کافی است نصف قاشق چایخوری نمک را در یک لیوان آب ولرم حل کنید و محلول را ۲۰ تا ۳۰ ثانیه در دهان نگه دارید و سپس خارج کنید. این فرآیند را دوبار انجام دهید.

– از خمیردندان‌ مخصوص دندان‌های حساس استفاده کنید
پزشکان توصیه می‌کنند پس از مسواک با خمیر دندان مخصوص، می‌توانید مقدار کمی از خمیردندان را روی دندانی که درد می‌کند قرار دهید تا تسکین یابد.

– از روغن میخک استفاده کنید
تحقیقات نشان می‌دهد روغن گل میخک یک بی‌حس‌کننده طبیعی است که می‌توان در محل درد قرار گیرد و درد را تسکین دهد.
 
– در صورت درد شدید از قرص مسکن استفاده کنید
در صورتی که درد خیلی شدید و تحمل آن ممکن نباشد، می‌توان از یک قرص مسکن مانند ایبوپروفن، یا استامینوفن (ادویل) استفاده کرد. البته در مصرف مسکن نباید افراط کرد.

در چه صورتی مراجعه به دندانپزشک ضروری است؟
استفاده از روش‌های فوق تا جایی مجاز است که درد با علائم جدی مانند تب و لزر، تورم، چرک و خونریزی همراه نباشد. در صورت مواجهه با چنین علائمی به صورت اروژانسی به دندانپزشک مراجعه کنید.

منابع:
پایگاه خبری کلینیک مایو
تارنمای اینسایدر

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)