برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

نانو جاذب هیدروژنی با درصد ذخیره سازی بالا در دانشگاه اراک طراحی شد

حسین مستعان روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: در این تحقیق که در قالب رساله دکتری رضوان رحیمی و به سرپرستی پروفسور محمد سلیمان‌نژاد در دانشگاه اراک انجام شد نانو صفحه Be۲N۶ تزئین شده با لیتیوم به عنوان یک جاذب جامد با درصد وزنی ذخیره سازی هیدروژن برابر با ۱۲ و یک دهم درصد با استفاده از محاسبات کوانتم مکانیکی طراحی و معرفی شده‌است.

وی ادامه داد: این نانو صفحه امکان سنتز داشته و ظرفیت ذخیره سازی هیدروژن در آن از بسیاری از نانو صفحه‌های طراحی شده مشابه بیشتر است.

رییس روابط عمومی دانشگاه اراک خاطرنشان کرد: با توجه به امکان ذخیره سازی مطلوب هیدروژن بر روی این نانو صفحه، شرایط استفاده از هیدروژن به عنوان سوخت پاک محقق شده است.

مستعان گفت: توانایی ذخیره‌سازی جاذب معرفی شده این نانو صفحه بیش از ۲ برابر هدف تعیین شده توسط دپارتمان انرژی آمریکا ( ۵.۵ درصد وزنی تا سال ۲۰۲۰) است.

وی ادامه داد:  نتایج این تحقیق در مجله بسیار معتبر Q۱؛International Journal of Hydrogen Energy با ضریب تاثیر چهار و یک دهم در سال ۲۰۲۰ منتشر شده‌است.

رییس روابط عمومی دانشگاه اراک خاطرنشان کرد: با توجه به آلایندگی حاصل از سوخت‌های فسیلی، استفاده از هیدروژن به عنوان سوخت جایگزین می‌تواند وابستگی به سوخت‌های فسیلی را کاهش داده و یک منبع مناسب برای تولید انرژی پاک باشد.

مستعان افزود: عمده‌ترین اشکالی که استفاده از هیدروژن را برای کاربردهای عملی محدود کرده یافتن روش‌های مقرون به صرفه و قابل اعتماد برای ذخیره سازی هیدروژن است.

دانشگاه اراک با ۱۱۵ رشته تحصیلی دارای ۳۰۰ عضو هیات علمی است.

  تمدید زمان دسترسی رایگان به مقالات علمی تا پایان فروردین ۹۹

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)