برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

زالی : ایران می‌تواند صادرکننده شیوه‌نامه‌های نوین تخصصی در عرصه پزشکی باشد

به گزارش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، علیرضا زالی تاکید کرد: کشور ما از روزهای اول شیوع کرونا مطلقا از پروتکل های جهانی نه تنها عقب نبود، بلکه بسیاری از شیوه نامه ها را نیز به بهترین شکل ابداع کرد.

وی گفت: کرونا ثابت کرد، توانمندی پزشکان ایرانی دست برتر منطقه است و امروز توانایی بالای علمی پژوهشی محققان کشور در تمامی حیطه های پزشکی، از جمله ویروس نوظهور کووید ۱۹ مسجل و ثابت شده است.

زالی با اشاره به  این که کماکان در جنگ بیولوژیک و همه گیر با ویروس کرونا هستیم، اظهار کرد: کرونا در شرایطی وارد کشور شد که با پدیده ای همه‌گیر جهانی روبرو بودیم.

وی با بیان این که امواج بیماری کرونا صدمات سهمگینی به سیستم بهداشت و درمان کشور وارد کرده است، افزود: به دلیل ماهیت نوپدید و ناشناخته بودن ابعاد مختلف این ویروس تمامی نظام های سلامت کشور به سرعت برای مقابله با کرونا بسیج شدند.

زالی با اشاره به این که تمامی تسهیلات و امکانات بخش های مختلف کشور برای مقابله و ریشه کنی کرونا به کار گرفته شده است، تاکید کرد: در این تلاش شبانه روزی نقش مدافعان عرصه سلامت به عنوان پیشتازان درمان بیماران قابل تقدیر و ستودنی است.

فرمانده عملیات ستاد مقابله با کرونا در کلان شهر تهران ادامه داد: قدرت بالا و استعداد بی نظیر جامعه پزشکی در زمینه درمان بیماران مبتلا به ویروس کووید ۱۹ غیر قابل انکار است.

وی با اشاره به اینکه در زمینه بخش‌های بهداشتی و درمانی ره یافت‌های ارزشمندی برای مقابله با کرونا حاصل شده، گفت: در زمینه مسایل فنی و تکنیکال در منطقه مدیترانه شرقی، ایران در قله خودکفایی، خود اتکایی و مرجعیت علمی پزشکی قرار دارد.

زالی افزود: کرونا ثابت کرد، توانمندی پزشکان ایرانی دست برتر منطقه است و امروز توانایی بالای علمی پژوهشی محققان کشور در تمامی حیطه های پزشکی، از جمله ویروس نوظهور کووید ۱۹ مسجل و ثابت شده است.

فرمانده عملیات ستاد مقابله با کرونا در کلان شهر تهران توانمندی بالای علمی فرزندان غیور ایران زمین را به ملت شریف ایران تبریک گفت و خاطرنشان کرد: بی شک بخش بسیار بزرگی از سلحشوری و رشادت های سربازان عرصه سلامت در روز سخت کرونایی به تصویر کشیده شد.

وی افتخارات بزرگ علمی کشور را در راستای مقابله با کرونا نقطه عطف و بزنگاه بزرگی در تاریخ علمی و پزشکی دانست و تاکید کرد: جامعه علمی و پزشکی ایران سالیان متمادی است در قله خود کفایی علمی قرار دارد و بیش از چهار دهه است که بالاترین خدمات حوزه سلامت در بهترین سطح به مردم ارائه می شود.

زالی گفت: کرونا ثابت کرد ظرفیت های بالقوه جامعه پزشکی می تواند به سرعت به فعلیت تبدیل شود.

فرمانده عملیات ستاد مقابله با کرونا در کلان شهرتهران با اشاره به اینکه ممارست مشترک و کار تیمی جامعه پزشکی در بحران کرونا مثال زدنی است، یادآور شد: جامعه سرافراز پزشکی امروز ظفرمندانه بر قلل استوار سلامت ایستاده اند؛ به شکلی که از همان آغازین روزهای شکل گیری بحران کرونا وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی استفاده از تمامی ظرفیت های حوزه سلامت و پزشکی را توسط تمام گروه ها در دستور کار قرار دادند.

  دومین رویداد فناوری در خدمت درمان برگزار می‌شود

زالی از اجرای ۱۲۵ هزار کارآزمایی بالینی با حداکثر استاندارهای پژوهشی و علمی در شهر تهران خبر داد.

حضور ایران در جمع ۱۲ کشور مجاز به ارائه کارآزمایی بالینی

وی با اشاره به این که کارآزمایی بالینی ایران در عرصه عمومی جهانی مورد استناد قرار گرفته است، اذعان کرد: امروز پاندمی کرونا تقریبا در تمام دنیا وجود دارد، ولی در میان تمام کشورهایی که آلوده به این ویروس هستند، سازمان بهداشت جهانی تنها ۱۲ کشور را از نظر علمی در بالاترین سطح بضاعت و توانایی پژوهشی اعلام کرده که مجاز به ارائه کارآزمایی بالینی هستند و با افتخار اعلام می کنم که ایران سرفراز یکی از این ۱۲ کشور است.

فرمانده عملیات ستاد مقابله با کرونا در کلان شهر تهران به شکل گیری ۶۴۰ فعالیت پژوهشی نوین در عرصه کووید ۱۹ در سطح دانشگاههای علوم پزشکی کشور اشاره کرد و گفت: در وبینارهای مشترک جهانی نحوه تشخیص، درمان و پیشگیری متخصصان ایرانی در زمینه کرونا، جامعه علمی جهانی را متحیر و شگفت زده کرده است.

فرمانده عملیات ستاد مقابله با کرونا در کلان شهر تهران با اشاره به بالاترین میزان تجربه متخصصان مراقبت های ویژه تنفسی در کشور در راستای استفاده از ابزارهای غیرتهاجمی تهویه مصنوعی گفت: کشور ما بالاترین میزان عمل جراحی انتخابی ستون فقرات و ارتوپدی در دنیا را در زمان کووید ۱۹ انجام داد و مقالات این اقدام موثر در معتبرترین مجلات جهانی نیز روزهای آینده به چاپ خواهد رسید.

زالی در بخش دیگری تاکید کرد: با وجود تحریم ها و تمامی محدودیت ها ارائه خدمات درمانی و بهداشتی در بالاترین رده به تمامی سطوح جامعه از نظر رده سنی، شغلی و یا اجتماعی انجام و خوشبختانه بسیاری از این افراد امروز در کمال صحت و سلامتی به صورت کاملا رایگان درمان شدند.

وی اظهار کرد: جامعه پزشکی در بحران کرونا خوش درخشید و توانست کارنامه موفق و درخشانی را در حافظه ملت و جهانیان ثبت کند، افتخاری که فرزندان غیور این مرزو بوم در بحرانی ترین روزها ثبت کردند، مایه افتخار مردم ایران است.

فرمانده عملیات ستاد مقابله با کرونا در کلان شهر تهران در بخش دیگری با اشاره به تغییر الگوی پسماندهای تهران در جریان اپیدمی کرونا گفت: در زمان شیوع اپیدمی حتی پسماندهای خانگی هم خطرناک تلقی می شوند. بنابراین ایثارگری عزیزان و کارگران خدمات شهری در این دوران شایسته قدردانی است.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)