برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

طراحی سامانه هوشمند تخمین وضعیت بیماری از روی چشم

شیدا میرلو دانش‌آموخته کارشناسی ارشد مهندسی اطلاعات پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح «طراحی سامانه هوشمند جهت تخمین وضعیت بیماری بدن از روی تصویر چشم» در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه گفت: بررسی بیماری از روی چشم پیش از این مطرح بود که در خصوص بیماریهای مختلف به ویژه دیابت نیز مستندات زیادی وجود دارد.

وی با بیان اینکه در این پروژه ارتباط بین بیماری تصلب شریان و عنبیه چشم بررسی شد، افزود: این سامانه هوشمند می‌تواند با استفاده از تصویر چشم، بیماری تصلب شریان را در افراد تشخیص دهد.

دانش‌آموخته دانشگاه امیرکبیر با بیان اینکه برای این پروژه، داده های تصویر چشم نزدیک به ۱۰۰ فرد مبتلا به بیماری و ۹۰ فرد سالم جمع آوری شد، گفت: در این فرایند به این نتیجه رسیدیم که با صحت ۹۳ درصد می‌توان به تشخیص بیماری از روی عنبیه چشم پرداخت.
به گفته میرلو، این سامانه می تواند در غربالگری بیماران به پزشک کمک کند؛ اما در حال حاضر نیاز است برای اجرایی شدن تعداد داده های بیشتری مورد بررسی قرار گیرد و افراد سالم جامعه آماری با دقت بالاتری انتخاب شوند تا بتوان به کار جامعیت بخشید.
میرلو ادامه داد:  برای تشخیص بیماریهای آلزایمر، روده، معده، کلیه، کبد و … چنین بررسی هایی وجود دارد که این مطالعه‌ها نیز در مراحل اولیه هستند و به مرحله کلینیکی نرسیده اند. اما اگر بتوانیم در مسیر پیشگیری بیماری تصلب شریان قدم برداریم کار با اهمیتی خواهد بود.
وی تاکید کرد: در حال حاضر با کاری که انجام داده ایم تنها افراد سالم از بیمار در جامعه آماری تهیه شده مشخص می‌شوند.
استاد راهنمای این پروژه دکتر فرزاد توحید خواه، استاد تمام و عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر است. همچنین این طرح با همکاری دکتر عباس سلیمانی رییس بخش قلب و عروق مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی سینا (بیمارستان سینا) انجام گرفت. گلناز بغدادی، دانشجوی پسا دکترا دانشگاه صنعتی امیرکبیر و رویا همت پور عنبیه شناس  و نماینده دانشگاه پزشکی سنتی ارمنستان نیز در پیشبرد این پژوهش کمک کردند.

  خرید گندم مازاد بر نیاز کشاورزان از ۸ میلیون تن گذشت

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)