برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

اما و اگرهای بازگشایی مرز مهران

مهران یکی از اولین مرزهایی بود که پس از شیوع کرونا فعالیتش متوقف شد، البته درباره دلیل تعطیلی مرز ابهاماتی نیز وجود داشت و کرونا به عنوان علت اصلی این اقدام شناخته نشد، با این اوصاف دولت عراق از همان زمان تصمیم به تعطیلی مرز زرباطیه(مهران) گرفت.

مسوولان استان ایلام نیز در خصوص وضعیت مرز مهران با توجه به شیوع کرونا موافق بودند که در خصوص تردد زائران بدلیل تجمع زیاد محدودیت هایی ایجاد شود اما برای تجارت کالاها موافق تعطیلی نبودند.

با این‌ وجود و پس از سیر نزولی شیوع کرونا در استان تدابیری برای بازگشایی دوباره مرز انجام شد و رایزنی هایی نیز توسط مقامات گمرک مرز مهران و زرباطیه عراق انجام شد که ماحصل این نشست ها وعده بازگشایی مرز مهران توسط مقامات عراقی بود که این امر تا کنون محقق نشده است.

استاندار ایلام در نشست اخیر مطبوعاتی مجازی با خبرنگاران با بیان اینکه مقامات عراقی اعلام کرده اند که اجازه می دهند ۲ روز در هفته در مرز مهران تردد انجام شود، گفت: با رایزنی و هماهنگی مسوولان ایران و عراق این ۲ روز بزودی مشخص خواهند شد.

قاسم سلیمانی دشتکی افزود: مرز مهران از ابتدای شیوع کرونا از طرف دولت ایران بسته نشد هر چند موافق بودیم در مرز برای زوار بدلیل تجمع زیاد محدودیت ایجاد شود اما برای تجارت موافق تعطیلی نبودیم.

وی تاکید کرد: به همین دلیل از رییس جمهوری درخواست کردم به وزرای امور خارجه و اقتصاد و دارایی دستور دهد رایزنی های لازم برای بازگشایی هرچه سریعتر مرز را با طرف های عراقی انجام دهند.

استاندار ایلام گفت: در این مدت در زمینه تجارت با مشکل چندانی مواجه نبودیم و کامیون های حمل کالا با حفظ پروتکل های بهداشتی و انجام غربالگری کرونا بارهای خود را در آنسوی مرز تحویل عراق می دادند.

  هیچ محموله واکسن کرونا از کره‌جنوبی به ایران منتقل نشده است

سلیمانی دشتکی یادآور شد: با این وجود تلاش می شود با رایزنی با مقامات عراقی تعداد روزهای مجاز فعالیت تجاری در مرز مهران افزایش یابد و بحث تجارت در این مرز به نقطه مطلوب پیش از شیوع کرونا برسد.

با این شرایط، طی روزهای گذشته و امروز پنجشنبه خبرهایی به نقل از مقامات عراقی مبنی بر بازگشایی مرز مهران منتشر شده که با پیگیری های بعمل آمده خبرنگار ایرنا از مسوولان گمرک استان ایلام این‌ خبر تکذیب شد.

سخنگوی گمرک جمهوری اسلامی در خصوص بازگشایی مرز مهران اظهار داشت: تصمیم بازگشایی مرزها از سوی دولت عراق به استانداری‌های مرزی سپرده شده و استانداری واسط برای بازگشایی مرز مهران در حال رایزنی با بغداد برای نحوه ساعت کاری مرز، روزهای ثابت در هفته، کالاهای دارای اولویت و تعداد کامیون ها در روز است تا پس از جمع بندی با اجرای پروتکل‌های بهداشتی آن را عملیاتی کند.

مدیرکل گمرک استان ایلام نیز در این‌خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: ظهر امروز پنجشنبه نشستی با مقامات مرزی عراق خواهیم داشت تا در خصوص بازگشایی نهایی مرز مهران تدابیری چون زمان، نوع کالا و ترتیبات بهداشتی مشخص شود.

روح الله غلامی تاکید کرد: در این‌ نشست و پس از اظهار نظر دقیق مسوولان عراقی و صورتجلسه نهایی در خصوص بازگشایی دقیق مرز مهران اطلاع رسانی خواهد شد.

شهر مرزی مهران در ۸۵ کیلومتری جنوب غربی ایلام با داشتن مرز بین‌المللی، مهمترین و اصلی‌ترین مسیر تردد خودروهای شخصی، کامیون‌های حامل کالاهای صادراتی و خودروهای حامل زائران عتبات عالیات عراق است.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)