برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

کشف ۲۰ هزار شی و عتیقه‌ مسروقه در ۱۰۳ کشور

به گزارش نشریه فوربس، در عملیاتی با هماهنگی سازمان جهانی گمرک، پلیس بین‌الملل و پلیس اتحادیه اروپا (یوروپل)، ۳۰۰ مورد تحقیقات در ۱۰۳ کشور جهان به جریان افتاد که در نهایت به بازیابی نزدیک به ۲۰ هزار عتیقه جات و دیگر آثار باستانی مسروقه منتهی شد.

در بین عتیقه جات کشف شده، اشیا قیمتی دزدیده شده از کشورهای جنگ زده و آثار هنری به سرقت رفته از موزه ها و بناهای تاریخی به چشم می‌خورد.

پلیس آرژانتین در بزرگترین توقیف این عملیات، ۲ هزار و ۵۰۰ سکه عتیقه را که در فضای آنلاین به مزایده گذاشته شده بودند، بازیابی کرد و پلیس لتونی نیز در تحقیقات خود موفق به کشف یک هزار و ۳۷۵ سکه قدیمی شد.

در بخشی از این عملیات هماهنگ جهانی، مقامات اسپانیا نیز در فرودگاهی در شهر مادرید چندین عتیقه کمیاب و نادر متعلق به دوره پیش از کشف قاره آمریکا را توقیف کردند. این اشیاء قیمتی شامل یک ماسک طلایی، مجسمه‌هایی از جنس طلا و جواهرات قدیمی بود که از کشور کلمبیا به سرقت رفته بودند.  

مقامات پلیس افغانستان نیز در ماموریتی موفق شدند تا نزدیک به یک هزار شی قیمتی را درست پیش از ارسال به استانبول ترکیه، در فرودگاه کابل توقیف کنند.

به گزارش یوروپل این عملیات گسترده بین‌المللی پاییز گذشته انجام شد اما به دلایل عملیاتی، اعلام جزئیات آن به زمان حال موکول شده است.

مقامات پلیس در کشورهای مختلف جهان، در این راستا، در عملیاتی موسوم به هفته گشت سایبری به طور خاص بر معاملاتی که از طریق اینترنت انجام می‌شود، تمرکز کردند. اینترنت این روزها به یکی از ابزار پرکاربرد در بازار سیاه آثار هنری و عتیقه جات تبدیل شده است. به گزارش اینترپل، تقریبا یک سوم اشیا قیمتی که در جریان این عملیات‌ بازیابی شدند در فضای آنلاین به فروش گذاشته شده بودند. قاچاق اشیا هنری و تاریخی معمولا توسط همان شبکه‌های تبهکار بین‌المللی انجام می‌شود که در راس معاملات مواد مخدر و سلاح قرار دارند. به گفته ماموران اینترپل مخفی کاری‌ها در معاملات اشیا مسروقه فرصت‌ مناسبی را برای پول شویی و کلاهبرداری فراهم کرده که به تامین مالی این شبکه‌های جرایم سازمان‌یافته کمک می‌کند.  

  ۸ نکته ساده برای داشتن عمر طولانی همراه با سلامتی

کارترین د بوله (Catherine de Bolle) رییس یوروپل با انتشار بیانیه‌ای در این باره گفت: جرم سازمان یافته اشکال گوناگونی دارد که قاچاق کالاهای فرهنگی یکی از آن‌هاست؛ کسب و کاری که نه از سوی جاعلان خودنما بلکه توسط شبکه‌های تبهکار بین‌المللی اداره می‌شود. نمی‌توان حساب آن را از مبارزه با قاچاق موادمخدر و تسلیحات جدا کرد. میدانیم که گروه‌های مشابهی پشت هر دو هستند زیرا پای پول هنگفتی در میان است.

بر طبق برآوردها، قاچاق آثار هنری و عتیقه جات سالانه میلیارها دلار درآمد به همراه دارد و پس از تجارت موادمخدر و تسلیحات، به عنوان یکی از سودآورترین تجارت‌های غیرقانونی در جهان شناخته می‌شود.  

نقش کرونا در تشدید بحران سرقت و قاچاق کالاهای فرهنگی

آن طور که به نظر می‌رسد قاچاقچیان عتیقه از شرایط قرنطینه در جهان برای به دست آوردن اشیاء قیمتی مورد نظر خود سوءاستفاده می‌کنند. در ماه مارس یکی از نقاشی های ونگوگ از موزه ‌ای در هلند که به دلیل کرونا تعطیل بود به سرقت رفت و گروه‌های دیده‌بان نیز این روزها از افزایش فعالیت گروه‌های آنلاینی خبر می‌دهند که در دستبرد زدن به مساجد و بناهای تاریخی واقع در خاورماینه و آفریقای شمالی که به دلیل کرونا بدون هیچ محافظتی به حال خود رها شده‌اند، دست دارند.   

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)