برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

تحلیل میزان شیوع، مرگ و بهبودیافته‌های کرونا در کشور 

به گزارش روز شنبه دانشگاه علامه طباطبایی، محمد جواد زالی عنوان کرد: هدف از این پژوهش، تحلیل آمارها و اطلاعات موجود در خصوص وقوع و شیوع بیماری کووید- ۱۹ بر اساس متغیرهای میزان ابتلای روزانه، بهبودیافته‌ها و فوت شده‌ها طی یک دوره ۵ هفته‌ای (از ۲۰ اسفند ۹۸ تا ۲۵ فروردین ۹۹) است.

در چکیده این پژوهش آمده است که آمارها نشان می دهد از زمان ورود و شیوع کووید- ۱۹ در کشور، هرچه از زمان ورود آن فاصله بیشتر شده است، تعداد مبتلایان افزایش یافته است؛ به طوری که داده های مربوط به آمار مبتلایان در اوایل شناسایی بیماری، از اعداد دو رقمی به سرعت به سمت اعداد چهار رقمی پیش رفت، تا جایی که از ۶ فروردین ۹۹ به بعد داده ها صعودی و در ۱۱ و ۱۲ فروردین ۹۹ به اوج خود رسید.

این افزایش آمار می‌تواند ناشی از تهاجمی‌تر شدن بیماری در سراسر کشور و دسترسی بیشتر به ابزارهای بیماریابی نظیر کیت‌های تشخیصی و همچنین پاسخگویی مردم سراسر کشور به پرسش‌های خودمراقبتی از طریق سامانه Salamat.gov.ir و مراکز تماس ۴۰۳۰ باشد. خوشبختانه از روز ۱۳ فروردین ۹۹ به بعد، با رعایت مواردی چون در خانه‌ماندن، فاصله گذاری اجتماعی و پرهیز از تردد غیرضرور به مرور شمار مبتلایان کاهش یافت.

همچنین از سوی دیگر به رغم نوسانات در میزان بهبودیافته‌ها، از روز ۴ فروردین ۹۹ به بعد، به مرور تعداد بهبود یافته‌ها افزایش یافت. تا جایی که در روز ۲۳ فروردین ۹۹ تعداد بهبودیافته ها به حداکثر رسید و پس از آن به مرور رو به کاهش گذاشت. از علل افزایش تعداد بهبودیافته‌ها می‌توان به تجربه‌اندوزی و کارآمدتر شدن و شناخت بیشتر نسبت به بیماری کووید- ۱۹ توسط کادر درمانی سراسر کشور اشاره کرد. داده‌ها در خصوص فوت‌شده‌ها بیانگر آن است که نوسانات زیادی در شمار فوت شده‌ها رخ داده است و تقریباً در تمامی روزها، داده‌ها سه رقمی هستند و متوسط تعداد فوت شده‌ها ۱۲۴ نفر فوتی در روز است.

آمارهای اعلام شده از بیماری کرونا توسط وزارت بهداشت

به ­طور متوسط در هر روز از ۵ هفته (۳۵ روز) مورد بررسی تعداد ۱۸۹۰ نفر و در هر ساعت از شبانه­ روز تعداد ۷۹ نفر از مردم به بیماری کرونا مبتلا شده ­اند. مطالعه هفتگی داده ­ها نشان می ­دهد، در دو هفته ابتدایی اول و دوم از ۵ هفته مورد بررسی، متوسط مبتلایان در سراسر کشور روزانه ۱۱۳۵ نفر و در هر ساعت از شبانه ­روز تعداد آنان ۴۷ نفر بوده است. میانگین تعداد مبتلایان جدید به کووید- ۱۹ در سراسر کشور در سه هفته بعدی (سوم، چهارم و پنجم) نسبت به دو هفته ابتدایی (اول و دوم) دوره مورد بررسی روزانه و همچنین به ازای هر ساعت از شبان­ه روز با افزایش بیش از ۲ برابر مواجه شد. میانگین تعداد مبتلایان از هفته سوم به بعد (از ۵ فروردین لغایت ۲۵ فروردین ۹۹) روزانه به تعداد ۲۳۹۲ نفر و به­ازای هر ساعت شبانه­ روز به تعداد یکصد نفر رسید. در هفته پنجم شمار مبتلایان به بیماری کرونا در سراسر کشور (یعنی تعداد ۱۲۸۰۳ نفر) نسبت به دو هفته (سوم و چهارم ) به ­ترتیب به تعداد ۱۸۴۴۶ نفر و ۱۹۰۰۵ نفر، کاهش چشمگیری است.

تحلیل داده­‌ها بر اساس میزان بهبود یافته‌­ها

داده‌­های مربوط به بهبودیافته­‌ها، نشان می­‌دهد در ۵ هفته مورد بررسی از سه‌­شنبه ۲۰ اسفند ۹۸ تا دوشنبه ۲۵ فروردین ۹۹ از میان مبتلایان به کووید- ۱۹ به­‌طور متوسط تعداد ۸۷۱۸ نفر در هر هفته بهبود یافته‌­اند. حداقل بهبود یافته‌­ها ۲۶۰۲ نفر متعلق به هفته اول دوره مورد بررسی و حداکثر بهبود یافته‌­ها تعداد ۲۱۷۴۷ نفر مربوط به هفته پنجم از دوره مورد بررسی بوده است. در این ۵ هفته مورد مطالعه ۲۶ درصدشان در هفته‌­های اول، دوم و سوم بهبود یافتند و نزدیک به ۷۵ درصد آنان در هفته‌­های چهارم و پنجم از دوره مورد بررسی درمان شدند و خطر از آنان تا حد زیادی رفع شد.

علل جهش بهبودی تقریباً ۷۵ درصدی در دو هفته چهارم و پنجم دوره مورد بررسی در سراسر کشور در مقایسه با سه هفته اول، دوم و سوم از ۵ هفته مورد بررسی:

  تلاش جهانی برای مقابله با دارو و تجهیزات غیراستاندارد کرونایی

شمار مجموع مبتلایان جدید از ابتدا تا هفته چهارم دوره مورد بررسی می­ تواند باشد که در این بازه زمانی، مجموع مبتلایان جدید به ویروس کرونا به تعداد ۶۰ هزار نفر رسیده بود و لذا این جهش در درمان (بهبودی) مبتلایان رخ داد. دلیل دیگر، به ­نظر می‌­رسد تجربه‌­اندوزی، کارآمدتر شدن و شناخت بیشتر کادر درمانی اعم از پزشکان، پرستاران و به‌­طور کلی مجموعه پرسنل درمانی و اجرایی سراسر کشور در بیمارستان‌­های دولتی یا خصوصی با این بیماری می‌تواند باشد.

تحلیل داده­‌ها بر اساس میزان فوتی­‌ها

داده­‌های توزیع فراوانی فوتی­‌های ناشی از کووید ۱۹ در سراسر کشور، بیانگر آن است که در پنج هفته مورد مطالعه از میان مبتلایان جدید به کرونا ویروس، به‌­ طور متوسط تعداد ۸۶۸ نفر از مبتلایان در هر هفته فوت شده­‌اند. حداقل تعداد فوتی‌­ها ۶۱۶ نفر متعلق به هفته اول دوره مورد بررسی و حداکثر تعداد فوتی­‌ها ۹۸۲ نفر متعلق به هفته چهارم از ۵ هفته مورد بررسی است.

میان فوت شدگان ناشی از ابتلا به کووید ۱۹ در سراسر کشور، ۶۶ درصدشان در هفته‌­های دوم، سوم و چهارم از ۲۷ اسفند ۹۸ تا ۱۸ فروردین ۹۹ فوت کردند و ۳۴ درصد از جان باختگان، در سراسر کشور در هفته‌­های اول و پنجم از ۵ هفته مورد بررسی به ترتیب ۲/۱۴ درصد و ۵/۱۹ درصد اتفاق افتاد. داده‌­های ثبت و تایید شده از سوی مراکز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی سراسر کشور موید این موضوع است که در ۵ هفته (۳۵ روز) مورد بررسی، به‌طور متوسط روزانه تعداد ۱۲۴ نفر و به ‌­ازای هر ساعت از شبانه‌­روز تعداد ۵ نفر از هموطنان که به کووید- ۱۹ مبتلا شدند، جان خود را از دست دادند.

مقایسه آمار مبتلایان، بهبودیافته‌­ها و فوت شده­‌های ایران با سایر کشورها

این داده‌­ها مربوط به روز پنجشنبه مورخ ۹۹/۰۲/۰۴ است که ساعت ۸ صبح توسط سیمای جمهوری اسلامی ایران اعلام شده است.

داده‌های جدول نشان می‌­دهد در میان کشورهایی که بالاترین شمار مبتلایان به کووید ۱۹ را در جهان دارند، کشور آمریکا با بیش از ۸۰۰ هزار نفر مبتلا و پس از آن کشورهای اروپایی شامل اسپانیا، ایتالیا، فرانسه، آلمان و انگلستان در مجموع تقریباً برابر با کشور آمریکا دارای بیشترین مبتلایان به کووید ۱۹ در جهان هستند.

حال آنکه دو کشور ایران و چین هریک با بیش از ۸۰ هزار نفر مبتلا صرفاً کمتر از ۱۰ درصد از مبتلایان به کووید- ۱۹ را نسبت به آمریکا و کشورهای اروپایی دارا هستند. این در شرایطی است که ورود و شیوع کووید۱۹ در کشورهای اروپایی و آمریکایی حدوداً یک ماه پس از ورود و شیوع کووید- ۱۹ در کشورهای چین و ایران رخ داد. آمار بهبود یافته‌­ها بیانگر آن است در حالی‌که شمار بهبودیافته‌­ها در آمریکا با بیش از ۸۰ هزار نفر، آلمان تقریباً با ۱۰۰ هزار نفر و اسپانیا با بیش از ۸۵ هزار بهبودیافته، بیشترین بهبود یافته‌ها را نسبت به کشور ایران با ۶۳ هزار نفر و کشور چین با بیش از ۷۷ هزار بهبود یافته را دارند. اما درصد بهبود یافته‌­ها نسبت به کل مبتلایان در این کشورها به مراتب کمتر از ایران و چین به ترتیب با ۷۳/۴ درصد و ۹۳/۳ درصد هستند.

همچنین درصد بهبودیافته‌­ها نسبت به کل مبتلایان در کشور آمریکا کمتر از ۱۰درصد است و در میان کشورهای اروپایی، آلمان با ۶۶ درصد بالاترین درصد بهبود یافته‌­ها نسبت به کل مبتلایان را به خود اختصاص داده است. هرچند شمار فوت‌شده‌ها در کشور آمریکا بیش از ۹ برابر شمار فوتی‌­ها در هر یک از کشورهای ایران و چین است، اما نسبت (درصد) فوت شده‌­ها به کل مبتلایان به کووید ۱۹ با ۵/۶ درصد مشابه درصد فوت شده­‌های کشور چین است و اندکی کمتر از درصد فوت شده‌­های کشور ایران (با ۶/۳) درصد است.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)