برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

خرید ۲۵۰۰ تن پیاز برای حمایت از کشاورزان

به گزارش شنبه وزارت جهاد کشاورزی، « حسین شیرزاد » افزود: با توجه به صادرات مناسب محصولات سبزی و صیفی از جمله پیاز و گوجه به کشور عراق در طول سال زراعی گذشته و بالا بودن قیمت این محصولات در بازار، کشاورزان منطقه جنوب کرمان مبادرت به کشت محصول پیاز در حدود دو برابر سطح ابلاغی وزارت جهاد کشاورزی کردند.

وی اظهارداشت: با توجه به زمان برداشت مقارن با شیوع ویروس کرونا و بسته شدن مرزهای مناطق عرب‌نشین عراق و توقف صادرات از مرزهای چذابه و شلمچه و محدود شدن صادرات از مرزهای اقلیم کردستان، این امر باعث شد تا تمام تولیدات مناطق مذکور به بازارهای داخلی سرازیر شده و عرضه مازاد بر نیاز بازار باعث افت شدید قیمت این محصولات شود، همه این عوامل کشاورزان را در ورطه ضرر و زیان هنگفتی قرار می‌داد.

شیرزاد با اشاره به رسالت ذاتی سازمان تعاون روستایی در خصوص خرید توافقی گفت: از ۲۵ فروردین ماه سالجاری که اولین نشانه‌های افت قیمت مشاهده شد، این سازمان بر اساس رسالت ذاتی خود با اعزام نمایندگان خود و استقرار همزمان در منطقه جنوب کرمان اقدام به خرید توافقی این محصولات از کشاورزان و عرضه آن در غرف عرضه مستقیم خود در کلان شهرها و همچنین تلاش کرد با این اقدام سهم تولید کننده را از قیمت نهایی محصول افزایش و قیمت مصرف کننده را واقعی و منصفانه کند.

وی افزود: تا کنون بالغ بر ۲۵۰۰ تن پیاز که با احتساب قیمت خرید و هزینه های حمل به ارزش ۴۰ میلیارد ریال توسط تشکل های تحت پوشش سازمان تعاون روستایی ایران به صورت مستقیم از کشاورزان خریداری شد.

  توسعه پایانه کانتینری بندرشهیدرجایی گامی در تحقق جهش تولید

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: روزانه به طور متوسط بین ۸ تا ۱۰ کامیون از جنوب کرمان (جیرفت و کهنوج) و میادین میوه و تره بار شهرستان های جیرفت، منوجان و کهنوج و مقداری نیز از استان¬های هرمزگان و خوزستان بارگیری و به دیگر استان‌های کشور ارسال شده است.

وی ادامه داد: نیروهای اجرایی درگیر این طرح در استان‌های مبدا و مقصد اعم از کارکنان سازمانی و نیروهای شرکت‌ها و اتحادیه‌های تعاون روستایی حدود ۱۰۰ نفر هستند.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی در خصوص تعدیل قیمت گوجه‌فرنگی تازه‌خوری به نفع تولیدکنندگان گفت: با مشاهده افت قیمت این محصول به ارقامی پایین‌تر از هرکیلوگرم هشت هزار ریال این سازمان از طریق نمایندگان خود مستقر در منطقه جنوب کرمان به شهرستان رودبار مراجعه و مبادرت به استقرار پایگاه خرید و اطلاع رسانی به کشاورزان مبنی بر خرید گوجه فرنگی به قیمت هر کیلو ۱۱ هزار ریال تا ۱۴ هزار ریال شود.

وی اضافه کرد: تجار و واسطه ها نیز از قیمت محصول تبعیت نموده و قیمت خرید خود را از هشت هزار ریال به ۱۴ هزار ریال افزایش دادند.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)