برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

احتمال آغاز سفرهای گردشگری پس از ماه رمضان

 ولی تیموری در نشست مشترک ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر و کمیته اماکن گردشگری و فضاهای ورزشی ستاد ملی کرونا که با حضور ریئسان ونمایندگان تمام دستگاه‌های عضو در سالن فجر وزارتخانه متبوع برگزار شد؛ گفت: همزمان با امکان ترددهای بین استانی و بازگشایی اماکن مذهبی و زیارتی کشور تشدید خدمت‌رسانی دستگاه‌های عضو ستاد سفر در دستور کار قرار گرفته است تا ضمن انجام سفرهای هوشمند، نظارت و ارزیابی کاملی از رعایت پروتکل‌های بهداشتی به منظور حفظ سلامت هموطنان انجام گیرد. 
وی با بیان اینکه ادر حال حاضر بخش قابل توجهی از سفرهای داخلی با اهداف معنوی، زیارتی و کاری در حال انجام شدن است؛ افزود: پیش‌بینی گزارش ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر این است که توصیه در خانه ماندن جوابگوی شرایط حال حاضر نیست و در پی تحمل فشارها و اضطراب اخیر هموطنان بی‌شک با سفرهای هوشمند در ایام تعطیلات عید سعید فطر مواجه خواهیم بود از این رو دستگاه‌های عضو ستاد سفر لازم است به منظور خدمت‌رسانی و نظارت بر سفرهای هوشمند  برپایه سلامت، آمادگی کامل داشته باشند تا با عدم غفلت در این امر زمینه انتشار مجدد ویروس کرونا ایجاد نشود.  

به گزارش روابط‌عمومی معاونت گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تیموری گفت: پیرو ابلاغ پروتکل‌ها و دستورالعمل‌های سفر هوشمند از سوی وزارت گردشگری این آمادگی ایجاد شده است تا هموطنان و گردشگران مواجهه درستی در سفرهای کاری، اضطراری و معنوی خود داشته باشند و آموزش‌ها و اطلاعات لازم در اختیارشان قرار گیرد. همچنین چنانچه در حوزه ای هنوز پروتکل مورد نظر وجود ندارد سریعاً با همکاری وزارت بهداشت تهیه شود.  
وی خاطرنشان کرد: همچنین با تجمیع ظرفیت‌ها نظارت دقیق بر پروتکل‌های بهداشتی برای سفر مسئولانه و هوشمند در  کلیه حلقه‌ها و زنجیره‌های صنعت گردشگری کشور اعم از مراکز اقامتی، تفریحی، پذیرایی و غیره انجام گرفته است که این روند با آمادگی سایر دستگاه‌های نظارتی و خدمت‌رسان ستاد سفر تکمیل خواهد شد.   
معاون گردشگری تاکید کرد: این اعتقاد را داریم وقتی فعالیت واحدهای مجاز متوقف و یا محدود می‌شود؛ افرادی سودجو بدون هیچ گونه مجوز با ارائه خدمات مورد نیاز مردم از این فضا استفاده می‌کنند. متاسفانه این روند تاثیر مستقیمی در شیوع کرونا خواهد داشت؛ چرا که این افراد و محیط‌هایی که میزبان مسافران می شوند؛ تحت نظارت هیچ دستگاهی نیستند و پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند.  
رییس ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر همچنین بر تعامل و همکاری دستگاه‌های متولی امر فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی از جمله سازمان صدا و سیما و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در زمینه آگاهی‌بخشی عموم هموطنان به منظور چگونگی سفر ضمن رعایت اصول بهداشتی تاکید کرد و همچنین تصمیم بر آن شد تا اطلاعات مربوطه در اختیار دستگاه‌های مذکور قرار گیرد.  
همچنین تیموری گفت: ثبت‌نام در سامانه وزارت بهداشت از سوی تمام تاسیسات گردشگری اعم از واحدهای تفریحی و پذیرایی بین‌راهی به منظور رعایت پروتکل مربوطه در دستور کار قرار گرفته است تا ضمانت خدمات بهداشتی مورد نیاز هموطنان در طول سفرهای هوشمند احتمالی محقق شود. 

  نان تهرانی‌ها گران می‌شود؟

گردشگری بیشترین آسیب اقتصادی را نسبت به سایر بخش‌های اقتصادی کشور دیده است
همچنین در این نشست عبدالحمید احمدی معاون وزیر ورزش و جوانان گفت: شرایط ورزش با گردشگری متفاوت است و آسیب‌های اقتصادی زیادی در پی انتشار ویروس کرونا به این بخش وارد شده است. 
وی افزود: بر اساس جلسه‌ای که در نهم و پانزدهم اردیبهشت با وزیر ورزش و جوانان و دکتر حریرچی داشتیم فعالیت باشگاه‌ها و مراکز ورزشی در این ایام بررسی و در ستاد ملی مدیریت کرونا تصمیم‌گیری و دستورالعمل فعالیت این مراکز صادر شد. بر این اساس باشگاه‌های ورزشی در 132 شهری که وضعیت سفید دارند در 30 رشته ورزشی به شکل انفرادی می‌توانند فعالیت خود را آغاز کنند. همچنین رویدادها و مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت ممنوع است.

همچنین علیرضا رشیدیان، معاون وزیر و رئیس سازمان حج وزیارت گفت: در جنوب عراق شاهد شیوع نسخه های جدید از ویروس کرونا هستیم.
وی افزود: مساجد می‌توانند با رعایت پروتکل‌های ستاد ملی کرونا در ساعت محدود نسبت به بازگشایی جهت استفاده هموطنان عزیز از مراسم معنوی لیالی قدر بازگشایی گردد.  
مجتبی خالدی معاون عملیات و سخنگوی اورژانس کشور و نماینده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز اعلام آمادگی کرد تا بر فعالیت تأسیسات گردشگری که باز شده‌اند، نظارت کند و کارشناسان خود را برای بازدید از این مراکز بفرستد.
همچنین وی تاکید کرد: دیگر توصیه در خانه ماندن جوابگو نیست. نظر ما این است که با رعایت پروتکل‌های بهداشتی گشایش‌ها ایجاد شود. اگر جایی پروتکل ندارد ما آمادگی تهیه آن را داریم.  
 

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)