برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

صنعت گردشگری مالزی زخم خورده کرونا

 قرار بود جهانگردی دراین کشور جنوب شرق آسیا امسال نیز مانند گذشته رونق یابد. شرکت‌های گردشگری مالزی تبلیغات گسترده‌ای را درجهان با عنوان “کمپین بزرگ بازدید از مالزی ۲۰۲۰”  انجام داده بودند. 

طبق گزارش‌های رسانه‌ای این کشور جنوب شرق آسیا سالانه حدود ۳۰ میلیون گردشگر خارجی دارد که درآمد حاصل از آن قریب به ۲۰ میلیارد یورو (۲۱. ۵ میلیارد دلار) برای دولت بوده است. علاوه براین صنعت گردشگری توانسته برای بیش از ۳.۵ میلیون نفر اشتغال ایجاد کند. 

این درحالی است که پس از شیوع ویروس کرونا در چند ماه گذشته، بسیاری از هتل‌ها در این کشور برای سرپا ماندن در تلاش هستند. 

“یاپ لیپ سنگ”مدیرعامل انجمن هتل‌های مالزی می‌گوید: می‌توان گفت مالزی حداقل  ۶۰ درصد تجارت گردشگری خود را تا پایان سال ۲۰۲۰ میلادی از دست خواهد داد. که این امر منجر به کاهش دستمزدها و تعطیلات بدون حقوق دراین صنعت خواهد شد. 

وی افزود: گردشگری، صنعتی است که امروزه سهم بزرگی از فعالیت‌های اقتصادی جهان را در بر گرفته و بالغ بر یک سوم کل تجارت خدمات سراسر جهان به این بخش اختصاص دارد.

وی تاکید کرد:  اکثر هتل‌های کوچکتر توانایی مقابله با ضربات سهمگین اقتصادی ناشی از کرونا را ندارند و  هزاران کارمند این مراکز در نهایت شغل خود را از دست می‌دهند. 

هتل‌های لوکس در جزایر مختلف مالزی مانند لنکاوی در ماههای اخیر به طور کامل به روی گردشگران خارجی که اکثر آن‌ها را اتباع کشورهای اروپایی تشکیل می‌دهند، بسته بوده است. 

صاحبان هتل‌ها و مراکز گردشگری و آژانس‌های فعال دراین بخش مانند بسیاری از صاحبان صنایع دیگر در مالزی و جهان منتظر ریشه کن شدن کرونا و بازگشت میلیون‌ها گردشگر به این کشور هستند. 

طبق گزارش‌های رسانه‌ای، اکنون تعداد زیادی از هتل‌ها در سراسر مالزی به عنوان مراکز قرنطینه برای بیماران استفاده می‌شود. 

دولت مالزی در بسته مشوق اقتصادی در شرایط کرونا وعده کرده تا معادل ۳۰ یورو به ازای هر یک شب اتاق به صاحبان این صنایع کمک کند، اما صدها هزار اتاق دراین فهرست هستند که امکان عملی شدن این وعده را دستخوش شرایط سخت و بحران زده کنونی کرده است. 

  چند گزاره علمی که صحت ندارند

براساس این گزارش انجمن هتل‌های مالزی، قریب به  ۳۵ درصد از هتل‌ها در مالزی در شرایط کنونی موقتا تعطیل شده‌اند و طبق یک نظرسنجی، حدود  ۱۵ درصد از صاحبان هتل‌ها معتقدند که بحران  کرونا سبب ورشکستگی و تعطیل کامل فعالیت آنها خواهد شد. 

علاوه براین براساس گزارش‌های رسانه‌ای مالزی که به کشور رستوران‌های خیابانی و ملل معروف است اکنون به دلیل شیوع کرونا شاهد ورشکستگی هزاران رستوران است. 

صنعت حمل و نقل هوایی و زمینی نیز یکی از مهمترین ابزارها برای ورود میلیون‌ها گردشگر خارجی به این کشور و کسب درآمدهای ارزی هنگفت بوده اما اکنون این صنعت نیز با مخاطرات بسیاری روبه رو شده است. از این رو دولت مالزی اعلام کرده که درصدد است با ادغام شرکت هواپیمایی ملی و شرکت‌های هواپیمایی ارزان قیمت آسیا برای نجات خطوط هوایی خود از بحران کرونا تلاش گسترده‌ای داشته باشد. 

درمجموع  صنعت گردشگری که یکی از پایه های اصلی درآمدهای ارزی و اشتغال در مالزی است اکنون به دلیل کرونا در شرایط وخیمی به سرمی برد و به همین علت کوالالامپور بسیاری از برنامه های توسعه ای دراین زمینه را به تعویق انداخته یا لغو کرده است. افزایش تعداد گردشگران خارجی دراین برنامه ها تا ۳۶ میلیون نفر در سال نیز برآورد شده بود.

این درحالی است که برخی منابع خبری برآورد کردند که کرونا به این صنعت در مالزی لطمات بسیاری خواهد زد به گونه ای که احتمالا تعداد گردشگران خارجی پس از رفع مقررات قرنطینه اجتماعی تا یک سوم آمار سال گذشته کاهش یافته و به حدود ۱۰ میلیون نفر تا پایان سال جاری برسد که این امر نیز به نوبه خود بر رشد اقتصادی این کشور جنوب شرق آسیا آثار منفی زیادی خواهد داشت.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)