برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

۲۵ هزار بیمار در انتظار پیوند عضو

به گزارش دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، دکتر فرحناز صادق بیگی با گرامیداشت ۳۱ اردیبهشت ماه، روز ملی اهدای عضو اهدای زندگی گفت: از سال ۱۳۸۰ که پیوند عضو از مرگ مغزی آغاز شد، تاکنون نزدیک به ۹ هزار  مورد مرگ مغزی با اهدای حدود ۲۰ هزار عضو به بیماران نیازمند پیوند، جان دوباره بخشیدند.

رییس واحد فراهم آوری اعضای پیوندی بیمارستان دکتر مسیح دانشوری با بیان این که در حال حاضر حدود ۲۵ هزار بیمار در فهرست انتظار پیوند قرار دارند، گفت: اغلب این افراد بیماران دیالیزی نیازمند به پیوند کلیه هستند و پیوند کبد، قلب، پانکراس، ریه و روده در رتبه های بعدی این فهرست قرار دارد.

صادق بیگی با اشاره به این که سالیانه حدود 4 هزار مرگ مغزی در کشور رخ می دهد که قابلیت اهدای عضو دارند، گفت: هر مورد مرگ مغزی می تواند تا ۸ عضو و حدود ۶۰  بافت مختلف را اهدا کند که این اعضا شامل ریه ها، کلیه ها، قلب، کبد، روده و پانکراس و بافت ها نیز شامل دریچه قلب، استخوان، غضروف و قرنیه هستند.

فقط ۲۵ درصد بیماران مرگ مغزی به اهدای عضو می رسند

به گفته رییس واحد فراهم آوری اعضای پیوندی در حال حاضر فقط ۲۵ درصد این ظرفیت به اهدا می رسد؛ به طوری که در سال گذشته فقط ۱۰۷۸ مورد مرگ مغزی اهدای عضو کردند.

وی مهمترین دلیل عدم اهدای مابقی این اعضا و در زیر خاک قرار گرفتن این گنج های گرانبها را رضایت ندادن خانواده های بیماران مرگ مغزی به اهدای عضو ذکر کرد و گفت: مهمترین دلیل عدم رضایت خانواده ها این است که باور ندارند مرگ مغزی غیرقابل برگشت است و همچنان امیدوارند که بیمارشان بهبود می یابد.

صادق بیگی افزود: از آنجا که مرگ مغزی ظاهری شبیه کما دارد و قلب برای مدت کوتاهی با کمک داروها و دستگاه ها فعالیت می کند، خانواده بیماران مرگ مغزی تصور می کنند بیمارشان زنده است؛ در حالی که مرگ مغزی یک اتفاق غیرقابل برگشت است و تنها یک درصد علت مرگ ها را شامل می شود.

امکان بهبودی فرد مبتلا به مرگ مغزی وجود ندارد

وی با تاکید بر این که امکان ندارد فرد مبتلا به مرگ مغزی بهبودی یابد، گفت: در مرگ مغزی و کما فعالیت مغز از بین می رود، با این تفاوت که در بیمار متبلا به کما هنوز سلول های مغزی زنده هستند و امکان بهبودی کامل فرد وجود دارد. اما در مرگ مغزی سلول های مغزی مرده اند و امکان برگشت بیمار وجود ندارد.

  توزیع کارت بیست و پنجمین المپیاد علمی دانشجویی آغاز شد

صادق بیگی تفاوت کما و مرگ مغزی را شبیه تفاوت فلج پا به علت سکته مغزی و قانقاریا برشمرد و افزود: در فلج پا به علت سکته مغزی سلولهای پا سالم هستند و فقط فعالیت پا متوقف شده که به مرور زمان امکان بهبودی وجود دارد، اما در قانقاریا سلول ها از بین رفته اند و باید پا قطع شود وگرنه با ترشح سموم سبب مرگ فرد می شود.

تاکنون حتی یک مورد مرگ مغزی بهبود یافته گزارش نشده

وی با اشاره به این که تشخیص مرگ مغزی فقط با معاینات دقیق و آزمایش های اختصاصی مغز صورت می گیرد تاکید کرد: تاکنون حتی یک مورد مرگ مغزی که بهبود یافته باشد، گزارش نشده است.

رییس واحد فراهم آوری اعضای پیوندی موارد مرگ مغزی را تنها شانس بیماران نیازمند به اعضای پیوندی برای ادامه حیات برشمرد و گفت: عدم رضایت خانواده بیماران مرگ مغزی سبب از بین رفتن این منابع عظیم حیات می شود. در صورت رشد رضایت خانواده ها  آمار مرگ و میر بیماران فهرست انتظار پیوند به حد چشمگیری کاهش می یابد.

وی با اشاره به پیشگام بودن واحد فراهم آوری اعضای پیوندی بیمارستان دکتر مسیح دانشوری در امر مقدس اهدای عضو از موارد مرگ مغزی و کمک به نجات جان بیماران، افزود: این واحد  از سال ۱۳۸۳ با اهدای ۵۴۴۴ عضو از ۲۰۶۳ مورد مرگ مغزی نقش عمده ای در نجات جان بیماران پیوندی ایفا کرده است.

صادق بیگی گفت: فعالیت های متنوع، متعدد و مبتکرانه فرهنگی نظیر ثبت روز ملی اهدای عضو اهدای زندگی، ایجاد سامانه ehda.ir، معرفی و ثبت نام کارت اهدای عضو که در حال حاضر نزدیک به چهار میلیون عضو دارد، برگزاری جشن شفا برای تکریم خانواده های اهداکننده، بهشت ایثار، کارگاه ها، مسابقات، پویش ها و ترویج فرهنگ اهدای عضو در فضاهای مجازی مانند اینستاگرام از دیگر تلاش های این واحد در امر خطیر نجات جان انسان ها است.  

رییس واحد فراهم آوری اعضای پیوندی بیمارستان دکتر مسیح دانشوری در خاتمه سخنان خود با اشاره به آیه ۳۲ سوره مبارکه مائده که هر کسی جان  انسانی را نجات بخشد مانند آن است که جان همه انسانها را نجات بخشیده است، گفت: به امید روزی که هیچ بیماری در فهرست انتظار پیوند به علت نرسیدن عضو پیوندی فوت نکند.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)