برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

زالی: مرگ ناشی از کرونا در تهران ۱۵ درصد کاهش یافت

به گزارش روز پنج‌شنبه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر «علیرضا زالی» درباره وضعیت بیماری کرونا در تهران اظهار کرد: در ۲۴ ساعت گذشته  ۱۵۰ بیمار مبتلا به کرونا در بخش های عادی و ۶۸ نفر در بخش مراقبت های ویژه بستری مراکز بهداشتی و درمانی بستری شده اند.

وی، تعداد بیماران کرونایی که در ۲۴ ساعت گذشته از بیمارستان های استان مرخص شده اند را ۲۶۲ نفر عنوان کرد و افزود: میزان مرگ و میر نیز تقریباً حدود ۱۵ درصد نیز نسبت به ۲۴ ساعت گذشته کاهش داشته است.

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران ادامه داد: در میزان مراجعات به مجموعه های بهداشتی با کاهش ۲۲ درصدی و در مجموعه مراجعات درمانی با کاهش ۲۹ درصدی مواجه شدیم.

زالی ادامه داد: به نظر می رسد توجه به عواملی که روزهای گذشته نیز به آن تأکید کرده ام، یعنی بالا بودن میزان رعایت پروتکل های بهداشت فردی و جلوگیری خانواده ها از حضور افراد پرمخاطره در سطح شهر، در حفظ شرایط موجود و روند رو به کاهش بیماری بسیار مهم است.

وی تأکید کرد: رعایت پروتکل ها و شیوه نامه های بهداشتی به ویژه در حوزه مشاغل و کسب و کار، ضروری است؛ همچنین افرادی که در زمره گروه های پرخطر قرار می گیرند، علاوه بر رعایت پروتکل ها باید از تردد غیرضروری در سطح شهر خودداری کنند؛ زیرا نسبت به سایر افراد، میزان بالاتری از خطر، آنان را در معرض بستری شدن در بیمارستان قرار می دهد.

زالی یادآور شد: برخی علائم جدید مانند علائم گوارشی، کاهش اشتها، از بین رفتن حس چشایی، اختلال در حس بویایی، سردردهای شدید، دردهای کمری همراه با تب و دردهای عضلانی و احساس کسالت عمومی را هم باید در کنار علائم تنفسی به تابلوی بالینی علائم  بیماری اضافه کنیم.

  سقف تسهیلات صنایع پیشرفته به ۵۰ میلیارد ریال رسید

وی تأکید کرد: در کنار علائم تنفسی که علائم شایع و بارز این بیماری هستند، برخی علائم گوارشی به ویژه اسهال های آبکی متناوب همراه با تب های خفیف نیز می تواند ظن بالینی تیم بالینی را نسبت به کرونا برانگیخته کند.

اعلام آمادگی کامل بیمارستان های استان برای استمرار درمان بیماران غیرکرونایی

زالی یادآور شد: با توجه به شرایط کرونا در بیمارستان های تهران از شروع اسفندماه تا کنون، طبیعتاً برخی بیماران مزمن مانند بیماران دیابتی، بیماران سرطانی و بیمارانی که در حوزه بیماری های خاص نیاز به خدمات درمانی داشته اند، به خاطر خطر مواجه شدن با بیماری به بیمارستان ها مراجعه نکرده اند.

وی ادامه داد: خوشبختانه با توجه به رعایت شیوه نامه های بهداشتی و تفکیک شرایط برای بستری و پذیرش بیماران کرونایی و غیرکرونایی، می توان اعلام کرد که بسیاری از بیمارستان ها در زمان حاضر با اجرای شیوه نامه های بهداشتی، آمادگی لازم را برای پذیرایی از بیماران مزمن به ویژه بیماران سرطانی و بیماران خاص دارند.

زالی تأکید کرد: بیمارانی که تاکنون درمان‌شان به دلایلی ابتر مانده برای اینکه دچار مشکل مضاعف نشوند، تدریجاً به مراکز بهداشتی مورد نظر مراجعه کنند.

وی یادآور شد: طبیعتاً همکاران ما در بیمارستان های تهران آمادگی لازم را برای پذیرایی از این بیماران دارند تا با رعایت شیوه نامه های بهداشتی با حداقل خطرات مترتب به استمرار درمان آن ها کمک کنند.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)