جعبه نوشته

قلعه حسن صباح الموت بازگشایی شد

  • تاریخ : 27th می 2020
  • موضوع : مطالب جدید
  • بازدید : 157 views
  • نظرات : دیدگاه‌ها برای قلعه حسن صباح الموت بازگشایی شد بسته هستند

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اعلام این خبر اظهار داشت: این بنای تاریخی از اسفند ماه سال گذشته در پی شیوع کرونا تعطیل شده بود و امکان بازدید از آن وجود نداشت.

نادر محمدی با بیان اینکه این بنای تاریخی به موجب مصوبات ستاد ملی و استانی مقابله با کرونا تعطیل شده بود و امکان بازدید از آن وجود نداشت،افزود: در ایام نوروز و همچنین روزهای گذشته برخی گردشگران به این مکان برای بازدید مراجعه کرده بودند که به دلیل اجرای این مصوبات، اداره کل میراث فرهنگی امکان پذیرش درخواست آنها را نداشت.

این مسوول گفت: دیگر بناهای تاریخی قزوین نیز از ابتدای هفته جاری بازگشایی شده بودند.

قلعه تاریخی حسن صباح در شمال روستای گازرخان در بخش الموت شرقی شهرستان قزوین قرار دارد و در سال ۲۲۶ هـ.ق به دست حسن بن زید علوی بنا شده است. 

این قلعه در سال ۴۸۳ به تصرف حسن صباح در آمد و به یکی از پایگاه های مهم حکمرانی اسماعیلیان در ایران تبدیل شد و تا زمان سقوط این سلسه به سال ۶۵۴ مرکز فرمانروایی آنان بوده است. 

پرتگاه‌های مخوف گرداگرد قلعه،‌خندق‌های سنگی برای جلوگیری از نفوذ مهاجمان،‌انبارهای ذخیره آب و آذوقه و سیستم پیچیده آب رسانی از ویژگی‌های این قلعه به شمار می‌رود. 

قلعه حسن صباح در سال ۸۱ به شماره ۷۲۵۲ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. 

امکان حضور گردشگران در دریاچه اوان فراهم شد

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین اظهار داشت: همزمان با بازگشایی قلعه الموت، امکان حضور گردشگران در دریاچه اوان فراهم آمده است.

  پیوستن به معاهده جنوبگان و پژوهش در قطب جنوب برای ایران ضروریست

این مسوول گفت: پیش از این به دلیل جلوگیری از ازدحام جمعیت، بازدید گردشگران از این جاذبه طبیعی (دریاچه اوان) پس از شیوع کرونا ممنوع اعلام شده بود.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین همچنین با اشاره به بازگشایی هتل ها و اقامتگاه های بوم گردی قزوین پس از تعطیلات عید سعید فطر،گفت: تمامی این مکان ها کد رهگیری از وزارت بهداشت دریافت کرده و باید با اجرای پروتکل های بهداشتی تعیین شده که به اطلاع آنها رسیده است، فعالیت کنند.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)

ارسال دیدگاه جدید

نظرات برای این مطلب بسته شده است.

Sorry, the comment form is closed at this time.

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.