برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

میکروبیوم روده، دورنمایی جهانی

 این مناسبت هر سال درمورد یکی از بیماری‌های مربوط به دستگاه گوارش تمرکز دارد تا با افزایش آگاهی عمومی، از بروز بیماری پیشگیری شود.
تمرکز روز جهانی سلامت گوارشی در سال ۲۰۲۰ بر میکروبیوم روده است و شعار آن “میکروبیوم روده: دورنمایی جهانی” درنظر گرفته شده است.

میکروبیوم روده حاوی دهها تریلیون میکروارگانیسم و بیش از هزارگونه شناخته‌شده باکتری است که نقش مهمی در سلامت کلی بدن دارند و مطالعات وسیعی در سراسر بدن بر تاثیر میکروبیوم روده بر عملکرد سایر ارگان‌های بدن صورت گرفته است.
هدف از برگزاری این رویداد به‌روز رسانی دانش پزشکان و کادر مراقبت‌های بهداشتی و عموم مردم در مورد نقش میکروبیوم روده بر سلامت کلی بدن است.
رژیم غذایی یکی از مهمترین راهکارهای سلامت میکروبیوم روده است. باکتری‌های پروبیوتیک نقش قابل توجهی در این امر دارند.
پروبیوتیک (Probiotics) یک خانواده خاص از باکتری‌ها است که در حین فرآیند هضم زنده باقی می‌مانند و برای سلامتی بسیار مفید هستند.
پریبیوتیک (prebiotics) یک نوع خاص از باکتری‌ها هستند که یک رابطه همزیستی سالم ایجاد می‌کنند. برای رسیدن به حداکثر سلامتی، استفاده از هر دو نوع مواد غذایی حاوی پروبیوتیک و پری بیوتیک نیاز است. این باکتری‌ها باعث جلوگیری از انواع عفونت می‌شوند و با تقویت سیستم ایمنی بدن و سلامت دستگاه گوارش، سلامتی را تضمین می‌کنند. تحقیقات دیگری نشان می‌دهد که این باکتری‌ها به سوزاندن چربی کمک می‌کنند و با کاهش مقاومت بدن نسبت به انسولین، در پیشگیری از بیماری دیابت موثر هستند.
ماست حاوی بیشترین مقدار پروبیوتیک است. علاوه بر ماست، سیب، موز، توت، کشمش، انواع سبزی، پیاز، سیر، تره فرنگی، عدس، نخود، لوبیا، ذرت، بادام، عسل و چای سبز حاوی این باکتری هستند.
یکی دیگر از اقدامات لازم برای سلامت محیط میکروبی بدن، اجتناب از مصرف خودسرانه دارو، به ویژه انواع آنتی‌بیوتیک است.

  امیرکبیری‌ها محلول ضدعفونی دوستدار محیط‌زیست تولید کردند

مشکلات رایج دستگاه گوارش
سندرم روده تحریک پذیر، سوزش سر دل، سوء هاضمه، نفخ و یبوست از شایع‌ترین مشکلات دستگاه گوارش هستند. سندرم روده تحریک پذیر یک اختلال شایع گوارشی است که با علایمی مانند اسهال، یبوست، شکم درد، استرس، خستگی مزمن و نفخ همراه است.
حدود ۱۰ تا ۲۳ درصد از جمعیت جهان و ۱۰ تا ۱۵ درصد از جمعیت آمریکا به این اختلال مبتلا هستند. هرسال حدود ۲.۴ تا ۳.۵ میلیون نفر بر اثر این عارضه در آمریکا به پزشک مراجعه می‌کنند. هزینه‌های ناشی از این عارضه شامل درمان، مراقبت‌های پزشکی، کاهش بهره وری و غیبت در محل کار حدود ۲۱ میلیارد دلار در سال برآورد شده است.
معمولا برای درمان این عارضه، از قرصی به نام linaclotide استفاده می شود که در سال ۲۰۱۲ میلادی، به تایید سازمان غذا و دارو رسیده است. کمبود ویتامین D علایم سندرم روده تحریک پذیر را تشدید می کند.
روز جهانی سلامت دستگاه گوارشی برای اولین بار در سال ۱۹۵۸ میلادی در کنگره جهانی گوارش در واشینگتن دی سی در آمریکا جشن گرفته شد. این مناسبت هر ساله روی یکی از بیماری‌های مربوط به دستگاه گوارش تمرکز می‌کند تا با افزایش آگاهی عمومی، از بروز بیماری پیشگیری شود.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)