برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

فضای اقتصادی شفاف زمینه ساز ایجاد بسترهای سرمایه گذاری است

به گزارش روز شنبه روابط عمومی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، ذبیح الله خداییان در مراسم افتتاحیه «پنجره واحد شروع کسب و کار» در اتاق بازرگانی با بیان اینکه فضای کسب و کار در هر کشور یکی از شاخص‌های بررسی وضعیت اقتصادی آن کشور است، گفت: بر اساس  این شاخص می‌توان اقتصاد هر کشور را مورد تجزیه و تحلیل قرار داد از این رو هرچقدر فضای اقتصادی کشوری سالم‌تر و شفاف‌تر باشد زمینه سرمایه گذاری داخلی و خارجی و ایجاد اشتغال و غیره فراهم می‌شود.

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در بخش دیگری از سخنان خود  بااشاره به لزوم بهبود فضای کسب و کار افزود: در این راستا رهبر معظم انقلاب نیز در بیاناتشان پیرامون بهبود وضعیت اقتصادی کشور تاکید داشتند،  همچنین در اسناد بالا دستی بر بهبود فضای کسب و کار تاکید شده و باید مد نظر داشت که سیاست کلی نظام همین مسئله است که به تصویب مقام معظم رهبری است و در صدر آن  یعنی بندهای ۲ و ۳ کلی نظام در بخش اقتصادی بر بهبود مستمر فضای کسب و کار و تقویت فضای رقابتی تاکید شده است.

خدائیان یکی از محورهای قانون برنامه ششم را بهبود فضای کسب و کار عنوان کرد و گفت: در ماده ۲۲ این قانون دولت مکلف شده با اقدامات قانونی برای اصلاح قوانین و مقررات و رویه‌ها نسبت به بهبود فضای کسب و کار تلاش کند به نحوی که هر سال وضعیت کسب و کار ۱۰ رتبه ارتقا باید تا در پایان برنامه ششم یعنی سال ۱۴۰۰ به رتبه ۷۰ در سطح جهان برسد که البته در این راستا اقداماتی صورت گرفته اما هنوز به  رتبه مورد نظر دست نیافته‌ایم.

معاون رئیس قوه قضائیه  با اشاره به  قوانینی از جمله اجرای سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی، بهبود مستمر فضای کسب و کار، رفع موانع تولید و قوانینی دیگری که همه بر بهبود فضای کسب و کار تاکید دارند، اظهار کرد: یکی از دلایلی که تاکنون به آن رتبه‌ای که در شان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است دست نیافته ایم، ریشه در اقتصاد مریض دارد و شاید ام‌الامراض اقتصاد ما دولتی بودن اقتصاد است.

وی ریشه بخشی از عدم موفقیت در بهبود فضای کسب و کار در کشور را در دولتی بودن اقتصاد عنوان کرد و ادامه داد: دولت باید خود را از اقتصاد بیرون برود البته در این راستا در  قانون اصل ۴۴ بر خروج دولت از فعالیت‌های تصدی گرایانه تاکید شده و همین امر باعث شد که  خصوصی سازی مورد توجه قرار گیرد اما متاسفانه در خصوصی سازی نیز موفق نبودیم، زیرا در برخی موضوعات مقاومت هایی صورت گرفت و در مواردی واگذاری‌ها به افراد اهل سپرده نشد.

  خسارت ۵۳۰۰ میلیارد تومانی کرونا به صنعت گردشگری

معاون رئیس قوه قضائیه با تاکید بر لزوم اقدام جهادی مدیران در راستای بهبود فضای کسب و کار تصریح کرد: هر سه قوه مجریه،  قضاییه و مقننه اگر دست به دست هم دهند، می‌توانند در کوتاه‌ترین زمان ممکن فضای کسب و کار را بهبود بخشند.

خدائیان با بیان اینکه قوه قضاییه در  ۵ شاخص از شاخص‌های بهبود کسب و کار به طور مستقیم و غیر مستقیم، فعالیت دارد، گفت: طی این مدت اقداماتی برای تحقق این امر صورت گرفت که به عنوان نمونه می توان به کاهش مدت زمان ثبت شرکتها و یا الکترونیکی شدن درخواست ثبت شرکت اشاره کرد.

وی از مبادله برخط با وزارت ارشاد و روزنامه رسمی، ایجاد میز خدمت الکترونیکی و  حضوری در تمامی استانها، الکترونیکی کردن ثبت درخواست پلمب دفاتر تجاری، صحت سنجی برخط و رایگان درخواستهای الکترونیکی پایگاههای ملی کشور  و نظایر آن را از دیگر اقدامات صورت گرفته برای بهبود فضای کسب و کار عنوان کرد.

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: با راه اندازی پنجره واحد شروع کسب و کار می توان گام‌های موثری در بهبود رونق فضای کسب و کار داشت.

وی با بیان اینکه بخشی از طرح تحول قوه قضاییه به بهبود فضای کسب و کار اختصاص دارد، توضیح داد: در این راستا قوه قضاییه نیز اقداماتی را انجام داده که می توان به تشکیل ستادهای استانی اقتصاد مقاومتی، دادگاه‌های تجاری و کمک برای جلوگیری از ورشکستگی شرکت ها و نظایر آن اشاره کرد.

در ادامه این مراسم پنجره واحد فیزیکی شروع کسب ‌و کار با همکاری وزارت اقتصاد، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، اتاق بازرگانی تهران و سایر نهادها و سازمان‌های دولتی دخیل در اتاق تهران به طور رسمی راه‌اندازی شد.

در مراسم افتتاح رسمی پنجره واحد فیزیکی کسب و کارها، خدائیان معاون رئیس قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی، آقامحمدی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، شافعی رئیس اتاق ایران، خوانساری رئیس اتاق تهران و نمایندگان دستگاه‌ها و سازمان‌های دخیل حضور داشتند.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)