برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

افزایش هزینه انتقال کالا به قطر تا ۲۰۰ درصد

«عدنان موسی پور» روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره وضعیت کنونی تجارت با قطر گفت: تراز تجاری قطر با جمهوری اسلامی ایران ۳۰۵ میلیون دلار تراز مثبت به نفع ایران و همچنین میزان تجارت دو جانبه با ایران ۳۶۵ میلیون دلار است.

وی میزان صادرات ایران به قطر را ۳۳۵ میلیون دلار اعلام کرد و افزود: میوه و سبزیجات، دام و انواع ماهی، فرش، سیمان، مواد ساختمانی، سنگ‌های ساختمانی، قیر، تیرآهن و میلگرد و مواد غذایی و شیرینی‌جات، پسته و حبوبات از جمله اقلام صادراتی به این کشور است.

موسی‌پور با بیان اینکه میزان واردات ایران از قطر ۳۰ میلیون دلار است، گفت: مهمترین اقلام وارداتی به ایران شامل وسایل برقی، وسایل صوتی و تصویری و لاستیک و گاز مایع می‌شود.

رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و قطر با اشاره به تبعات تجاری شیوع ویروس کرونا در جهان اظهار کرد: اکنون روال صادراتی که پس از سه سال صادرات کالاهای مختلف به وجود آمده بود، متوقف شده و هزینه‌های حمل به لحاظ ترافیک درباره بعضی اقلام تا ۲۰۰ درصد بالا رفته است.

وی تصریح کرد: از سوی دیگر مطالبات شرکت‌های ایرانی از طرف قطری با توجه به شدت شیوع کرونا معوق شده و بخش توریست و سرمایه‌گذاری و تجارت چمدانی که با حضور افراد انجام می‌شد، کاملا متوقف است.

موسی‌پور وضع صادرات مواد کشاورزی و غذایی را مناسب ارزیابی کرد و گفت: از آنجا که اقتصاد قطر مبنی بر گاز است، به اندازه کشورهای همسایه که نفت خیز و مبتنی بر نفت هستند از این ویروس متاثر نشد.

  خودروهای کمپینگ و کاروانینگ ایران صاحب کلوپ شدند

به گفته وی قطر ایرویز برای بسیاری از کشورهای  دنیا انتقال تجهیزات پزشکی را انجام می‌دهد.

موسی پور یادآور شد: رویکرد کشور قطر به سمت تجارت الکترونیک است و مشوق‌هایی را در این خصوص تعیین کرده است.

وی با اشاره به مهمترین کالاهای صادراتی قطر به دنیا گفت: قطر گاز طبیعی، گاز فشرده ( lLNG )، بنزین، نفت کوره، محصولات پتروشیمی، کود شیمیایی، فولاد و پروپان مایع به دنیا صادر می‌کند.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)