برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

میراث ناملموس را دریابیم

محمد خیاطیان در چهارمین جلسه ستاد هماهنگی فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی که با حضور اعضای ستاد در سالن فجر این وزارتخانه برگزار شد، گفت: باید در حوزه فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی وزارتخانه وفاق، انسجام و برنامه‌ریزی منظم داشته باشیم.

او افزود: برای اجرای برنامه‌ها باید تقویم سالیانه طراحی شود. تمامی بخش‌های مختلف وزارتخانه باید از ظرفیت‌های یکدیگر استفاده کنند تا فعالیت‌ها اثر بخش باشد.

خیاطیان تصریح کرد: برای این که یک برنامه نتیجه مطلوبی داشته باشد، باید تمامی بخش‌ها با هماهنگی یکدیگر آن را اجرا کنند. سیاست‌ها تبیین و ابلاغ شده و در این ستاد به دنبال ایجاد هماهنگی هستیم.

معاون توسعه مدیریت وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: باید معاونت‌های میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با یکدیگر همکاری داشته باشند تا برنامه‌های فاخری اجرا شود، با توجه به اینکه هفته صنایع‌دستی را پیش رو داریم، می‌توانیم اساتید برتر این حوزه را معرفی کنیم.

او افزود: باید در حوزه‌های میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری تجربیات و کارهای ماندگار اساتید برجسته و پیشکسوتان به شکل مکتوب جمع‌آوری و به نسل‌های آینده منتقل شود، همچنین باید از آنها تقدیر کرد. به حوزه میراث ناملموس که بخشی از میراث‌فرهنگی است باید توجه شود و این فرصت را نباید از دست بدهیم.

خیاطیان اظهار کرد: رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی به‌عنوان مصوبه ستاد دستورالعملی را برای فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی تهیه کند تا استان‌ها بتوانند منابع مالی را که از طریق معاونت گردشگری در اختیارشان قرار گرفته است، در حوزه اجرای برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی و تبلیغات خود استفاده کنند.

او افزود: خلاقیت‌های ستاد باید به استان‌ها نیز منتقل شود و تنها نباید به بخش ستادی وزارتخانه توجه و فکر شود.

ماهیت فعالیت وزارتخانه، فرهنگی است و نگاه ما به مقوله فرهنگ باید جدی شود

به گزارش میراث آریا، علیرضا ایزدی مدیرکل دفتر حوزه وزارتی و امور بین‌الملل بیان کرد:‌ برنامه‌هایی که قرار است در سال جاری اجرا شود، در اختیار اعضای ستاد قرار بگیرد و پس از بررسی تصویب و اجرا شود.

او افزود: ماهیت فعالیت وزارتخانه، فرهنگی است و نگاه ما به مقوله فرهنگ باید جدی شود.  تعامل ما با استان‌ها باید تقویت شود و نباید به شکل جزیره‌ای عمل کرد.

ایزدی تصریح کرد:‌ مجموعه فعالیت‌های فرهنگی باید بر مبنای تعامل و پیشبرد اهداف وزارتخانه باشد و مبالغی که توسط معاونت گردشگری در اختیار استان‌ها قرار گرفته باید برای اجرای برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی و در راستای ارائه خدمات کیفی و فرهنگی باشد. با حذف عملکرد جزیره‌ای باید بتوانیم برنامه‌ای منسجم در سطح استان‌ها اجرا کنیم.»

مدیرکل دفتر حوزه وزارتی و امور بین‌الملل بیان کرد: «به مناسبت روز جهانی صنایع‌دستی می‌توانیم از هر استان، هنرمندانی را که آثارشان دارای مهر اصالت یونسکو هستند انتخاب و از آن‌ها تقدیر کنیم.

تهیه شیوه‌نامه شورای فیلم و عکس وزارتخانه

رئیس مرکز روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در این جلسه گفت: آخرین جلسه ستاد ۲۰ آبان ۹۸ برگزار شد و با توجه به شیوع کرونا تا امروز نتوانستیم این جلسات را ادامه دهیم.

  آزمون ۲۶ داوطلب کرونایی کارشناسی ارشد در ۲ بیمارستان تهران

علیرضا بای افزود: سال گذشته حوزه معاونت فرهنگی در روابط عمومی فعال‌تر شده است، بعد از موضوع خبر، عملکرد استان‌ها را در حوزه فرهنگی پایش کردیم به طوری‌که عملکرد استان‌ها در حوزه‌های برگزاری جشنواره، مشارکت، ساخت کلیپ، فیلم و… مورد بررسی قرار گرفت.

او تصریح کرد: در سال ۹۸ شیوه‌نامه شورای فیلم و عکس وزارتخانه تهیه و توسط  خیاطیان ابلاغ شد.  طراحی و چاپ کتابچه تقویم رویدادهای فرهنگی ملی و بین‌المللی وزارتخانه شش ماه اول سال ۹۹ انجام شد.

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی بیان کرد: با همکاری اعضای ستاد رویدادهای فرهنگی مانند مراسم تشیع سردار شهید قاسم سلیمانی، رالی تور فصلی ویژه همکاران، جشنواره غذا، نمایشگاه پوشاک، عفاف و حجاب، نمایشگاه کتاب و بزرگداشت روز زن برگزار شد.

او درباره دیگر اقدامات این مرکز در سال گذشته گفت: عقد تفاهم‌نامه همکاری با انجمن عکاسی میراث‌فرهنگی، مشارکت در برگزاری هفتمین کنفرانس بین‌المللی اتحادیه بین‌المللی راه‌آهن، انتخاب و واترمارک عکس و اطلاعات جاذبه‌های ایران برای پرتال ویزیت ایران و ارسال آن به کانون جهانگردی و اتومبیلرانی انجام شد.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه یکی از دغدغه‌های وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی طراحی کاتالوگ صنایع‌دستی بود، در سال ۹۹ طراحی ۲ جلد مجله با عناوین صنایع‌دستی استانی و رشته‌های هنری در دستور کار قرار گرفت و در حال انجام است. این کاتالوگ به زودی آماده و در سامانه نیز بارگذاری می‌شود.

او افزود: با انتشار این  مجله دست واسطه‌ها کوتاه و حلقه مستقیم میان تولیدکننده و مصرف‌کننده می‌شود.

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی عنوان کرد: تهیه فلوچارت و پیگیری طراحی سامانه آن‌لاین فرآیند صدور مجوز فیلمبرداری و عکاسی به منظور شفاف‌سازی و تسریع در انجام کارها، پیگیری اجرای طرح تغییر کاربری آمفی تئاتر وزارتخانه به منظور گسترش فعالیت‌های فرهنگی، تهیه و تدوین ابلاغ شیوه‌نامه شورای انتخاب کاشی ماندگار، تهیه و تدوین و ابلاغ شیوه‌نامه شورای نظارت بر نمایشگاه‌ها، برگزاری رالی تور فصلی، برگزاری جشنواره عکس در سطح ملی و بین‌المللی از دیگر اقدامات سال ۹۹ است.

علی حاجی شیزری مدیرکل توسعه منابع انسانی و رفاه افزود: سال گذشته نخستین دوره فوتسال سراسری آقایان در استان گلستان،  برنامه آموزشی مقابله با سرطان برای ۳۰۰ نفر در سالن آمفی تئاتر و… برگزار شد. امسال نیز دومین دوره مسابقه فوتسال برگزار می‌شود و استان اردبیل، فارس و یزد برای میزبانی اعلام آمادگی کرده‌اند. همچنین نخستین دوره والیبال بانوان به شکل سراسری در سال ۹۹ برگزار خواهد شد.

فریبا رحمان‌پور مشاور امور بانوان و خانواده وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی  گفت: ستاد هماهنگی فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی تنها مرجع برای انجام برنامه‌ها به شکل هماهنگ شده است و برای تحقق بهتر این برنامه‌ها باید همه مشارکت کنند. ما نیز در حوزه امور بانوان برای سال ۹۹ برنامه‌های سالیانه خود را مشخص کردیم.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)