برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

اولویت شورای عالی انقلاب فرهنگی اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی است

منصور کبگانیان عصر سه شنبه در حاشیه یکصد و سی و دومین جلسه ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور در جمع خبرنگاران با بیان اینکه، جلسه امروز با حضور اکثریت اعضاء حقوقی و حقیقی برگزار شد، افزود: امروز سه دستور مهم در جلسه استماع و برخی مصوب شد.

وی با بیان اینکه، دستور نخست جلسه مربوط به نخستین گزارش ملی عملکرد صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری بود، خاطرنشان کرد: این صندوق دارای قانون مصوب و بودجه بسیار مناسبی است.

کبگانیان با بیان اینکه، پیش از این گزارشی از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری به ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور ارائه نشده بود، گفت: به دلیل اینکه برخی اعضاء شورا به عملکرد گذشته این صندوق داشتند، اصلاحاتی از سوی مجموعه صندوق نوآوری صورت گرفته بود و نخستین گزارش این صندوق به استماع اعضاء ستاد رسید.

وی تصریح کرد: در گزارش ارائه شده امروز که از سوی رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری ارائه شد مباحثی همچون کاهش تصدی گری دولت، توانمند سازی شرکت های دانش بنیان نیازمند حمایت های مالی، توسعه کمی و کیفی صندوق نوآوری به خصوص اعطا تسهیلات بر اساس اولویت های نقشه جامع علمی کشور مطرح شد.

قائم مقام ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور با اشاره به اینکه، صندوق نوآوری طبق روال قبلی خود از شرکت های دانش بنیان کوچک حمایت می کند، یادآورشد: پس از ارائه گزارش چندین محور پیشنهاد شد که نفوذ فناوری و دانش در پارک ها و توجه ویژه به بنگاه های بزرگ از آن جمله است چراکه بخش مهمی از اقتصاد دانش بنیان با تحول در بنگاه های بزرگ کشور اتفاق می افتد.

اولویت شورای عالی انقلاب فرهنگی اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی است

کبگانیان افزود: در جلسه امروز از مسوولان صندوق نوآوری درخواست شد که  گزارش رسمی خود را براساس اولویت های نقشه جامع علمی کشور بخصوص میزان اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی ارائه کنند.

وی سهم بالای بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی در کشور را بعنوان یک آسیب جدی، دغدغه و از نگرانی های شورای عالی انقلاب فرهنگی ذکر کرد و افزود: این مسئله باعث تحمیل هزینه های بالایی به خانواده ها و کشور شده است.

قائم مقام ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور در ادامه با تاکید براینکه، اولویت نخست شورای عالی انقلاب فرهنگی اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی است، افزود:لذا در انتهای جلسه امروز مقرر شد گزارش صندوق نوآوری بااصلاحاتی که پیشنهاد شد نهایی شده و بعنوان گزارش ملی در صحن شورای انقلاب فرهنگی در حضور روسای سه قوه ارائه شود.

وی همچنین گفت: مسوولان صندوق نوآوری و شکوفایی نیز در جلسه امروز نکاتی را در خصوص سیاست گذاری ها ارائه کردند، چراکه آنها تاکید داشتند ما مجری و دستگاه اجرایی هستمیم و بایستی سیاست های صندوق از سوی نقشه جامع علمی کشور تعیین شود، لذا پیشنهاد شد که سیاست های مورد نظرشان را با تعامل با دبیرخانه ستاد نقشه جامع علمی کشور  نهایی و برای تصویب آماده کنند.

  آغاز توزیع کارت بیست و پنجمین المپیاد علمی دانشجویی از ۲۲ مهر

کبگانیان با بیان اینکه، بسیاری از دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی در کشور مشکلی در خصوص مدارک معادل دارند، دستور دوم جلسه امروز جلسه شورای ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور را این موضوع دانست و افزود: گزارش این مبحث توسط وزیر علوم و معاون آموزشی این وزارتخانه ارائه شد.

وی ادامه داد: در سالهای خاص و محدودی مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی داشته است که دانشگاه فرهنگیان مورد استثنا قرار گیرند و آنها بتوانند ادامه تحصیل بدهند، و این امر به دلیل اهمیتی است که شورای عالی انقلاب فرهنگی برای بحث آموزش و پرورش و دانشگاه فرهنگیان قائل است.

کبگانیان افزود: به هرحال به علت ناآگاهی برخی دستگاه های مسوول و برخی شرکت کنندگان تعدادی دیگری از دانشجویان غیر از دانشگاه فرهنگیان وارد مقاطع بالاتر شده اند و در حال حاضر مشکل قانونی دارند. لذا  این موضوع بصورت مناسب طرح شد و مورد بررسی قرار گرفت اما به دلیل تناقضات موجود در گزارش موضوع جمع بندی شد و جلسه بعدی قرار است مورد رسیدگی قرار گرفته و به تصویب برسد.

وی با اشاره به اینکه، وزارت علوم در این خصوص احتیاج به  مصوبه ای دارد که باید در این ستاد به نتیجه برسد، افزود: نکته کلیدی اینجاست که درخواست  آنها تسری مصوبه ستاد به موضوع غیر از دانشگاه فرهنگیان است.

قائم مقام ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور خاطرنشان کرد: به طور معمول در این زمینه شورای عالی انقلاب فرهنگی به مصوبات خود اصرار دارد تا تغییر پیدا نکند و صحیح نیز همین است، بنابراین اعضاء جلسه درخواست کردند که اطلاعات بیشتر دریافت شود و فعلا به تصویب نرسیده است. چند نفر از اعضاء رای خود را منوط به این موضوع کردند. چراکه طبق آئین نامه ستاد بایستی از تعداد ۱۳ رای ۷ رای موافق داشته باشیم.

ایجاد کمیسیونی برای گسترش و برنامه ریزی موسسات خاص

قائم مقام ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور با اشاره به دستور سوم جلسه امروز ستاد گفت: این دستور مربوط به کاری است بین حوزه و دانشگاه در تحول علوم انسانی که بسیار نقش دارد و موسسات خاصی هستند که حوزوی و دانشگاهی هستند و این موسسات دارای اساسنامه مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی هستند و پیش از این تصویب شده بود که برای برنامه ریزی های خاص، کمیسیونی برای این موسسات ایجاد شود.

کبگانیان ادامه داد: ایجاد این کمیسیون قبلا به تصویب شورا رسیده بود ولیکن وزیر علوم روی این مسئله سوال داشت  که خوشبختانه کار فنی انجام شد و هم مواردی توضیح داده شد و همچنین اصلاحاتی در این مصوبه انجام شد که به تصویب همه اعضاء و حاضران جلسه رسید.

وی اظهارکرد: ایجاد کمیسیونی برای گسترش و برنامه ریزی موسسات خاص در ذیل شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری امروز به تصویب شورای راهبری ستاد نقشه جامع علمی کشور رسید.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)