برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

پیری ۲۰ درصدی جمعیت گوسفندی کشور

«منصور پوریان» روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا با بیان اینکه به دلیل بارندگی های مناسب و وجود علوفه با افزایش جمعیت دامی در کشور روبرو هستیم، افزود: وزن مناسب دام سبک نزدیک ۵۰ کیلوگرم با سن بین هفت تا هشت ماهگی است، اما اکنون بخشی از جمعیت گوسفندی کشور دارای وزن بین ۷۰ تا ۷۵ کیلوگرم و سن بیش از ۱۷ ماه است.

وی اظهارداشت: هر ساله دام پیر در کشورهای مختلف به مصارف صنعتی و یا صادرات می رسد اما در  کشور ما به دلیل ممنوعیت صادرات، این نوع دام روی دست تولیدکنندگان باقیمانده و هزینه های زیادی را برایشان دارد.

رییس شورای تامین دام کشور با اشاره به اینکه دام پیر در کشور تقاضا ندارد، اضافه کرد: نگهداری دام پیر برای تولیدکنندگان هزینه های بالایی در زمینه تامین علوفه، واکسن  و دارو دارد.

وی تصریح کرد: البته شیوع ویروس کرونا در کاهش مصرف و شرایط بازار در این موضوع دخیل است به طوری که باعث باقیماندن دام روی دست تولیدکنندگان شده است، اما به منظور حمایت از صنعت دامی کشور باید دولت تدبیری برای این موضوع بیندیشد تا تولیدکنندگان بیش از این متضرر نشوند.

پوریان با اشاره به اینکه در کشور ما گوشت گوساله به مصارف صنعتی می رسد، گفت: صنایع به دنبال تامین گوشت گوسفندی برای تهیه غذا نیستند که همین امر مشکلاتی را برای تولیدکنندگان دام زنده سبک ایجاد کرده است.

رییس شورای تامین دام کشور افزود: طبق آمارها سال گذشته بیش از ۹۶۰ هزارتن گوشت قرمز در کشور تولید شد، همچنین نزدیک ۱۰ درصد نیاز کشور هر ساله از محل واردات تامین می شود.

  مصیبت کرونا برای صنعت گردشگری در سه نمودار 

وی بهترین راهکار را برای رفع مشکل پیری جمعیت دام سبک و سنگین کشور صادرات دانست و افزود: اکنون صادرات دام زنده با ممنوعیت روبرو است درحالی که وجود دام پیر کمکی به رفع مشکل نیاز ۱۰ درصدی کشور  از این محل نمی کند.

پوریان گفت: البته دام سنگین کشور نیز اکنون دارای سن بالا و وزن های بالای ۸۰۰ کیلوگرم تا یک تن است که دیگر تقاضای چندانی ندارد.

وی ادامه داد: بنابراین طی جلساتی از معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی و سازمان دامپزشکی کشور خواستار رفع ممنوعیت صادرات برای خروج دام پیر و سنگین وزن از کشور شده ایم که این موضوع در حال پیگیری است.

رییس شورای تامین دام کشور افزود: برای حفظ منافع  ملی کشور، در صورت رفع ممنوعیت صادرات دام زنده باید پروتکلی برای خروج دام پیر و سنگین وزن ایجاد  شود تا دام زنده بره به هر دلیلی از کشور خارج نشود.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)