برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

بررسی و شناسایی غارهای دستکَند صخره‌ای آمل

میثم فلاح با اشاره به جزئیات بررسی و شناسایی غارهای دستکَند صخره‌ای آمل، گفت: غارهای دستکند صخره ای و یا به اسم نام واژه بومی “کافرکلی ها” مجموعه جذاب و کم نظیری در ایران هستند که بر بدنه سترگ کوه های البرز میانی در دره هراز، بخش لاریجان شهرستان آمل  و در محدوده ای به طول تقریبی ۵۰ کیلومتر در حد فاصل روستای “آبِ اَسک” تا روستای “پَنجاب” شهرستان آمل (جنوب به شمال و یا بالعکس) جای گرفته اند.
این باستان شناس تصریح کرد: در پروژه بررسی و شناسایی مجموعه کافِرکِلی ها (غارهای دستکند صخره ای) شهرستان آمل، استان مازندران تلاش می شود تا این آثار، که علیرغم کثرت تعداد و اهمیت مطالعاتی کاملاً مغفول مانده اند، بررسی، مستندنگاری، معرفی و فرم و عملکرد آن ها مورد تحلیل قرار گیرد.
او  این پروژه را نخستین طرح بررسی باستان شناسی با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری اعلام کرد که به مطالعه و بررسی این غارهای دستکند صخره ای می پردازد.
به گفته فلاح این آثار کم نظیر  که از سایر سازه های صخره ای و دستکند کشورمان به لحاظ تراکم و تمرکز در یک منطقه، بسیار چشمگیر ترند، در مواقع خاصی ایجاد شده اند، تعداد قابل ملاحظه ای از این آثار در ارتفاعات که امروزه فقط با صخره نوردی قابل دسترسی است، گروهی در مجاورت مناطق مسکونی روستایی و قابل دسترسی و تعدادی نیز در معابر سوق الجیشی و دره های میان کوهی دره هراز جای گرفته اند.
سرپرست هیئت باستان شناسی اظهار داشت: در این پروژه سعی بر آن است که تمامی این آثار مورد شناسایی، مطالعه و بررسی میدانی و روشمند باستان شناسی با تعاریف مطروحه پیرامون این نوع خاص از آثار تاریخی قرار گیرد و علاوه بر طراحی و صخره نوردی و تهیه مستند سینمایی و …، از اقدامات مهم این طرح که توسط باستان شناس و فتوگرامتریست و همکار پروژه، ایمان خسروی صورت می گیرد، نقشه برداری هوایی و مدل سازیِ سه بُعدی دیجیتالی در رایانه با پهپاد فتوگرامتری در این پروژه است.
او گفت: بدین ترتیب که مدل کاملاً طبیعی اما با قابلیت تشخیص مختصاتی نقطه به نقطه و همچنین اندازه گیری پارامترهای معماری و … در دسترس قرار می گیرد و پژوهشگران را از حضور مستقیم در سایت های غیر قابل دسترس و پژوهش فیزیکی بی نیاز می سازد ضمن اینکه در صورت تخریب سازه یا محوطه، قابلیت بازسازی و یا مرمت نقطه به نقطه را فراهم خواهد ساخت.
فلاح افزود: در مجموع با بررسی های اولیه و مطالعاتی که در این چند سال از طرف نگارنده و یکی دو تن از دوستان در حوزه ارائه مقالات صورت گرفته، نگارنده بر این فرضیه است که این مجموعه ها کاربری های جدا و منفک از یکدیگر دارند.
 به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، وی خاطرنشان کرد:برخی از آنها جنبه آئینی و پرستشگاهی، برخی کارکرد دفاعی و دیدبانی، برخی دیگر استقرار موقت  و برخی احتمالا در ارتباط با آرامگاه بوده باشد.
سرپرست هیئت باستان شناسی در پایان تصریح کرد : همه این فرایض منوط به فرجام طرح و تحلیل داده ها و مقایسه آن با نمونه های مشابه است که پس از آن می توانیم منسجم‌تر و دقیق‌تر نظر دهیم.

  درمان کبد چرب با عصاره چای سبز و ورزش

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)