برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

اتکا به دانش جوانان این مرزو بوم شیرین‌ترین درس کرونا است

به گزارش روز یکشنبه دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، علیرضا زالی در مراسم رونمایی از دستاوردهای شرکت های دانش بنیان دانشگاه صنعتی امیر کبیر در مقابله با ویروس کرونا، اظهار داشت: تحقیقات و دستاوردهای فناورانه دانشگاه صنعتی امیرکبیر در راستای مقابله با ویروس کووید ۱۹ غرور آمیز و موجب افتخار است.

وی با اشاره به زیرساخت های مستحکم علمی این دانشگاه افزود: دانشگاه صنعتی امیرکبیر با عبور از فضای محدود بین رشته‌ای با رویکردی نوین در حوزه های مختلف دانشی و مهارتی در حرکت است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، همگرایی بین رشته ای را رهاورد نگاه های عمیق و اصول برجسته مدیریتی هزاره سوم از سوی مسئولان دانشگاه صنعتی امیرکبیر دانست و خاطرنشان کرد: پیشروترین کارگروه ها در حوزه های مختلف سلامت و مهندسی پزشکی در این دانشگاه طراحی و اجرا می شود.

زالی تاکید کرد: دانشگاه صنعتی امیرکبیر یکی از برجسته ترین نقاط اتکا در زمینه تولید و تامین تجهیزات علوم پزشکی در کشور است.

وی افزود: چنانچه بتوانیم در ذیل تفاهم نامه ها به سمت همگرایی بیشتر علوم مهندسی و پزشکی حرکت کنیم، بخش زیادی از نیازهای حوزه سلامت کشور را تامین خواهیم کرد.

وی صرفه جویی در حوزه اعتبارات و نقطه رسیدن به اقتصاد مقاومتی را در گرو تامین تجهیزات پزشکی دانست و گفت: دانشگاه صنعتی امیرکبیر با در اختیار داشتن نیروهای جوان متخصص و دانش کافی می تواند در سریع ترین زمان ممکن به نیازهای حوزه سلامت پاسخ مثبت دهد.

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلان شهر تهران، بازگشت و تکیه بر دانش داخلی و منابع درون زا را شیرین ترین درس کرونا توصیف کرد و افزود: اتکا به دانش جوانان این مرزو بوم و توجه بیش از پیش به خرد جمعی با نگاهی به درون بسیاری از نیازهای کشور را در زمینه مقابله با ویروس کووید ۱۹ مرتفع کرد.

زالی افزود: خیزش حماسه گونه شرکت های دانش بنیان در عرصه های  نوین و مختلف بحران کرونا نشان از اقتدار و شجاعت دانشمندان و محققان برجسته این مرز و بوم است.

به گفته وی ایجاد فرآیند همگرایی و طراحی نیازهای عرصه سلامت با دانش مهندسی صنعتی می تواند بسیار راه گشا باشد.

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلان شهر تهران حضور مهندسان در فضای واقعی درمان را ضروری دانست و تاکید کرد: بی تردید استقرار مهندسان در فیلدهای درمان و صحنه های عملیاتی سلامت همانند اتاق عمل، آزمایشگاه، بخش های تصویر برداری و سایر حوزه ها بسیار با اهمیت است.

  ۲ هزار و ۵۰۰ تن نارنگی پیش‌رس از میاندورود به خارج از کشور صادر شد

وی فعالیت ۲۸ شرکت دانش بنیان در زمینه غربالگری، تشخیص، درمان و سرایت پذیری اجتماعی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر کار ارزنده و شایته تقدیر دانست.

دکتر زالی با اشاره به تامین تجهیزات تشخیصی فرآیند غربالگری (کیت های تشخیصی) افراد مضمون، مبتلا و ردیابی بیماران مبتلا به کووید ۱۹ را دستاورد محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر ذکر کردو خاطرنشان کرد: بی تردید ردیابی بیماران مبتلا می تواند به میزان قابل توجهی در زمینه ریشه کنی کووید ۱۹ اثرگذار باشد.

وی اعلام نتیجه آزمایش ویروس کووید ۱۹ در بازه زمانی ۵۵ دقیقه ای را از دیگر دستاوردهای مهندسان دانشگاه صنعتی امیر کبیر دانست و توضیح داد: اعلام نتیجه تست ها در کوتاه ترین زمان ممکن نیز می تواند به میزان قابل توجهی از بار انتقال بیماری بکاهد.

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلان شهر تهران تجاری سازی و تولید انبوه کیت های تشخیصی را خواستار شد و گفت: باید نیازهای فعلی کشور در مقابله با ویروس کرونا در سریع ترین زمان ممکن تامین شود.

زالی با اشاره به ابعاد روانی شیوع ویروس کرونا توضیح داد: در روزهای آغازین شیوع کرونا در کشور به سرعت مواد ضدعفونی کننده موثر دست و سطوح در کشور کمیاب شد که خوشبختانه با ورود بخش های مختلف به این حوزه بخش قابل توجهی از نیازها تا به امروز مرتفع  شده است.

وی تولید ضدعفونی کننده ها بر پایه غیر الکلی و طراحی هوشندانه نرم افزارهایی با هدف به حداقل رساندن حضور کارکنان در ادارت  را یکی دیگر از دستاوردهای متخصصان دانشگاه صنعتی امیرکبیر ذکر کردو افزود: به حداقل رساندن چگالی و تراکم افراد در سطح ادارت و شهر می تواند به ریشه کنی کرونا کمک شایانی کند.

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلان شهر تهران طراحی ونتیلاتورهایی برای بیماران بدحال کرونایی با مشورت جراحان و متخصصان ریه را ضروری دانست و توضیح داد: ونتیلاتور ها در ساده ترین شکل ممکن می توانند تجهیزاتی علاج بخش و نجات دهنده تلقی شوند ولی تجهیزاتی که برای درمان بیماران کرونایی در فاز نهایی استفاده می شود ویژگی های پیچیده و منحصر بفردی دارند.

زالی در ادامه حجم بالای مقالات Q۱ در این دانشگاه را نشانگر اصالت تحقیقات و دانش منحصر بفرد محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر ذکر کرد و از افزایش شاخص ارجاعات بین المللی این دانشگاه طی دوسال اخیر خبر داد.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)