برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

قدرت سرایت کرونا با گرم شدن هوا افزایش یافته‌است

به گزارش روز شنبه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر پیام طبرسی با بیان این که همچنان اپیدمی کرونا در پیک اول قرار دارد، اظهار داشت: اپیدمی دوره های مختلفی دارد اما تا به امروز نشانه ای از سبک شدن بار مبتلایان دیده نمی شود و بیماران بدحال با روند رو به رشد بیماری و مشکلات جدی روبرو هستند.

عضو هیات علمی  دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی خاطرنشان کرد: با کاهش محدودیت های پیشگیرانه کووید ۱۹،   رعایت اصول بهداشتی به کمترین میزان خود رسیده است.

رعایت فاصله گذاری اجتماعی، به پایین ترین سطح خود رسید

این پزشک فوق تخصص ریه با بیان این که استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی در پایین ترین سطح قراردارد، تاکید کرد: در سطح شهر، بانک ها، رستوران ها و در سایر اماکن عمومی تقریبا مردم توجه به فاصله گذاری اجتماعی را نادیده می گیرند و کمتر از ماسک استفادهمی کنند.

طبرسی با انتقاد از این که در مترو و اماکن عمومی به هیچ عنوان رعایت فاصله گذاری اجتماعی معنایی  ندارد، تصریح کرد: مادامی که مردم و مسوولان توصیه ها را جدی نگیرند، نمی توان انتظار داشت که بار بیماری کاهش یابد.

وی افزود: ادامه این روند افزایش ۱۰۰ درصدی بیماری را در پی خواهد داشت.

این متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری توضیح داد: هنوز هم اختلاف نظرهایی مبنی بر این که در پیک اول یا دوم قرار داریم، وجود دارد ولی امید داریم که با رعایت اصول بهداشتی از سوی مردم به وضعیت بحرانی ابتلا به کرونا نرسیم.

سفر در دوره کرونا اقدامی پرمخاطره تلقی می شود

 طبرسی سفر رفتن را یکی از پرمخاطره ترین اقدامات در بحران کرونا ذکر کرد و گفت: بسیاری از افرادی که امروز با حال عمومی وخیم در بیمارستان های تهران یا سایر شهرها بستری هستند، بعد از بازگشت از سفر مستقیم به بیمارستان مراجعه کرده اند بنابراین سفر رفتن در دوره اپیدمی کرونا می تواند بسیار کار خطرناک و پرمخاطره ای تلقی شود.

وی با بیان این که مسافرت های دسته جمعی امکان ابتلا به کرونا را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد، اظهار داشت: هنوز بیماری کرونا به مرحله مهار حتی نزدیک هم نشده بنابراین در کشور منطقه قرمز، زرد و یا سفید مفهوم علمی ندارد چرا که مرزی میان شهرها وجود ندارد و افراد می تواند به راحتی با هواپیما، قطار و سایر وسایل حمل و نقل از استانی به استان دیگر سفر و بیماری را منتقل کنند.

  برگزاری هشتمین آزمون استخدامی دستگاه‌ها در سایه پروتکل‌های بهداشتی

فرمول کاهش سرایت پذیری کرونا در گرما بی پایه و اساس

این پزشک متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری با یادآوری این که گرمای هوا تاثیری در کاهش قدرت سرایت پذیری ویروس کووید ۱۹ ندارد، خاطرنشان کرد: پیش از این بنظر می رسید با گرم تر شدن هوا عفونت های تنفسی کاهش یابد ولی این فرمول در مورد کرونا بی پایه و اساس است تا جائیکه متاسفانه گرم شدن هوا بر شدت این بیماری نیز افزوده است.

طبرسی گسترش اپیدمی کرونا در استان های جنوبی را مهر تاییدی بر کنار آمدن این ویروس با گرما دانست.

وی به افرادی که دارای علایم خفیف بیماری کووید ۱۹ هستند نیز توصیه کرد: بهترین راهکار ماندن در منزل، جدا کردن اتاق، استفاده از ماسک، جدا کردن وسایل شخصی، به حداقل رساندن ارتباطات اجتماعی و استراحت کردن است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مسافرت را مهم ترین عامل ابتلا به  ویروس کووید ۱۹ دانست و گفت: تنگی نفس و درد قفسه سینه از جمله نشانه های پرمخاطره در بیماری کرونا محسوب می شود که نیازمند مداخلات پزشکی و مراجعه به مراکز درمانی و بهداشتی دارد.

گروههای پرخطر ملاحظات بهداشتی را دوبرابر سایرین رعایت کنند

طبرسی با یادآوری این که مبتلایان به سه بیماری فشارخون، دیابت و چاقی مفرط، بیش از سایرین در معرض خطر ابتلا و مرگ  و میر ناشی از کووید هستند، افزود: این افراد بیش از سایرگروه ها در معرض خطر عوارض ابتلا به کرونا هستند بنابر این باید شدت بیشتری ملاحضات و توصیه های بهداشتی را مد نظر قرار دهند.

وی سن بالای ۶۵ سال را یکی دیگر از فاکتورهای تشدید کننده عوارض ناشی از کرونا دانست و گفت: طبق تحقیقات  مرگ و میر افراد بالای ۶۵ سال بیش از ۱۴ درصد را شامل می شود بنابراین ملاحضات بهداشتی در این افراد باید دو برابر سایرین باشد.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)