برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

مونسان: وزارت میراث فرهنگی پیگیر ساماندهی کویر مرنجاب است

علی‌اصغر مونسان روز سه‌شنبه در حاشیه بازدید از یک طرح گردشگری آران‌وبیدگل در گفت‌وگو با ایرنا افزود: بودجه وزارت میراث فرهنگی بسیار محدود است و در این راستا به دنبال مکلف کردن وزارت راه و شهرسازی برای اختصاص بودجه به منظور زیر پوشش قرار دادن و ساماندهی جاده کویر مرنجاب هستیم.

وی با اشاره به رونق کویرگردی در کشور بیان کرد: آران‌وبیدگل دارای طبیعت بی‌نظیر کویری و جاذبه‌های تاریخی فراوانی است که از اینجا از مردم شریف ایران دعوت می‌کنم، سفر به این شهرستان را در برنامه‌های گردشی خود قرار دهند.

منطقه نمونه گردشگری مرنجاب واقع در شمالی‌ترین نقطه استان اصفهان، یکی از زیباترین کویرهای ایران به شمار می‌رود که همجوار دریاچه نمک، کویر مسیله، نوار بند ریگ و پارک ملی کویر و ورودی آن از مسیری ۵۰ کیلومتری در شهرستان آران‌وبیدگل است.

کویر مرنجاب جز در فصل تابستان که به علت گرمای هوا با کاهش محسوس گردشگر روبهرو می‌شود، مورد توجه بسیاری به ویژه علاقهمندان سافاری و آفرود نیز قرار گرفته و سالانه افزون بر دهها هزار نفر مسافر داخلی و گردشگر خارجی را میزبانی می‌کند.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در ادامه با اشاره به ظرفیت بالای گردشگری داخلی تصریح کرد: گردشگران خارجی اقامت در هتل‌های پنج ستاره و مجلل را تجربه کرده‌اند و به دنبال موضوع‌ و سبک متفاوتی در گردشگری هستند و اقامتگاه‌های سنتی و بوم‌گردی ما جوابگوی سلیقه جدید گردشگران خارجی است.

وی با بیان اینکه طبیعت‌گردی در برنامه‌های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قرار دارد، اظهار داشت: در این راستا شاهد رشد بی‌سابقه بوم‌گردی در ۲ سال گذشته بودیم و تعداد اقامتگاه‌ها از ۴۰۰ باب به ۲ هزار اقامتگاه افزایش یافت.

مونسان تبدیل بناهای تاریخی در شهرستان آران‌وبیدگل به اقامتگاه‌های سنتی را بسیار ارزنده برشمرد و اضافه کرد: ایجاد کمپ‌های گردشگری در بناهای تاریخی مورد اقبال ویژه گردشگران خارجی است چرا که جز اقامت، برنامه‌های دیگری هم به آنها ارایه می‌شود.

وی به رشد ورود گردشگران خارجی در سال‌جاری به نسبت مدت مشابه سال گذشته اشاره و تشریح کرد: سال ۹۷ شاهد ورود هفت میلیون و ۸۰۰ هزار نفر گردشگر خارجی به کشور بودیم که این آمار تنها در ۱۰ ماهه امسال نزدیک به هشت میلیون نفر بود و پیش‌بینی ما تا پایان سال میزبانی از حدود ۱۰ میلیون گردشگر خارجی است.

  شهر سلولی؛ شهری به وسعت درمان همه بیماری‌ها

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ادامه داد: در روزهای اوج گردشگری رویدادهایی را شاهد بودیم که موجب کاهش ورود گردشگران به کشور شد اما برنامه اقدام فوری برای برگشت و جذب بیشتر گردشگران خارجی طراحی کردیم تا هر چه زودتر از این دوران گذر کنیم.

وی با اشاره به برنامه‌ریزی‌ها برای جذب گردشگران چینی به کشور گفت: سالانه ۱۵۰ میلیون نفر چینی به خارج از این کشور برای گردش مسافرت می‌کنند که ما می‌توانیم از این بازار بهره خوبی ببریم.

مونسان افزود: با تاسف رویدادهای اخیر در چین به تحت تاثیر قرار گرفتن برنامه‌ها منجر شد که البته این مساله موقتی است و به زودی با همت خانواده فعالان گردشگری شاهد رونق ورود گردشگران خارجی به ویژه چینی‌ها خواهیم بود.

وی یادآور شد: سازمان جهانی گردشگری در سال ۲۰۱۹ میلادی ایران را از نظر سرعت رشد گردشگری خارجی در رتبه دوم جهان ارزیابی کرد که افتخار بسیار بزرگی است.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بیان کرد: با توجه به پیش‌بینی‌ها، ورود گردشگران خارجی به کشور در سال آینده بسیار پررونق‌تر از گذشته خواهد بود و چشم‌انداز ورود سالانه ۲۰ میلیون نفر دور از انتظار نیست.

بزرگ‌ترین هتل سنتی شمال استان اصفهان در آران‌وبیدگل در آیینی با حضور وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و جمعی از مسوولان استانی و شهرستانی راه‌اندازی شد.

علی‌اصغر مونسان در ادامه سفری چند ساعته به آران‌وبیدگل، از شهر زیرزمینی نوش‌آباد و طرح مجتمع گردشگری ارغوان در این شهرستان دیدن کرد.

شهرستان ۱۰۳ هزار نفری آران‌وبیدگل با برخورداری از ظرفیت افزون بر ۱۴۰ اثر تاریخی، طبیعی و معنوی ثبت ملی در فاصله نزدیک به ۶ کیلومتری کاشان و ۲۱۵ کیلومتری شمال اصفهان واقع است.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)