برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

مخترع ایرانی عابربانک ضدکرونا ساخت

 پیمان سرحدی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه آموزش و دانشگاه ایرنا، اظهار داشت: سه نمونه اولیه از این دستگاه، را طراحی و ساخته است. همچنین طراحی صنعتی این دستگاه‌ها با قابلیت این‌که افراد بتوانند اسکانس‌های خود را وارد دستگاه کرده و ضدعفونی کنند نیز انجام شده است.

وی می گوید: برخی شرکت‌های اروپایی در حال مذاکره با او به منظور تولید انبوه این دستگاه‌ها در کشورهای سوئیس و آلمان هستند.

سرحدی که بیش از ۵۰ اختراع را در کارنامه کاری خود دارد، در این خصوص توضیح داد: این دستگاه‌ها با استفاده از اشعه ماوراء‌ بنفش جزء که پرتوهای غیریونساز است و به ‌دلیل خاصیت قطع انتقال عفونت از هوا، در کنترل فیزیکی میکروارگانیسم‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، ساخته شده است.

وی افزود: اثر میکروب‌کشی اشعه ماوراء بنفش، به مدت زمان در معرض‌ بودن، دوز اشعه و همچنین مسافت بستگی دارد؛ برخی آندوسپورهای باکتریایی در برابر تابش اشعه ماوراء بنفش مقاوم هستند و علت آن موادی است که در پوشش اسپور آنها وجود داشته است و سبب جذب اشعه می‌شوند.

سرحدی که جزو ۱۰ مخترع برتر جهان از نگاه نشریه «تایمز» آمریکا در سال ۲۰۱۱ است، ادامه داد: در این اختراع، با ایجاد شیوه جدید از تابش، فاصله و اندازه، موفق شدم بدون کاهش سرعت دستگاه‌های پول‌شمار و خودپرداز، هم‌زمان با شمارش اسکناس آنها را کاملا ضدعفونی کرده به گونه ای که آسیبی به الیاف آنها وارد نشود.

به گفته وی، طی چندین سال گذشته پژوهشگران بارها اعلام کردند که یکی از شیوه‌های انتقال ویروس‌ها و میکروب‌ها لمس اسکناس‌ها، سکه‌ها و حتی کارت‌های بانکی آلوده است که این موضوع، با شیوع ویروس کرونا شکل جدی‌تری به خود گرفت و حتی سازمان بهداشت جهانی نیز بارها اعلام کرد یکی از راه‌های سریع انتقال ویروس کرونا استفاده از اسکناس و سکه است و این در حالی است که بیش از ۳۴۰ میلیون نفر، فقط در سراسر قاره اروپا برای تبادل‌های مالی از یورو استفاده می‌کنند.

سرحدی با بیان اینکه، طبق اعلام بانک مرکزی اروپا استفاده از پول نقد، روش غالب در پرداخت‌ها در منطقه پولی یورو است به‌ طوری ‌که سه چهارم معاملات از این طریق انجام می‌شود، گفت: استفاده از پول نقد همچنان در کشورهای بزرگی مانند آلمان، ایتالیا و اسپانیا بسیار محبوب است. این آمار در سایر نقاط جهان حتی بیشتر هم هست و هنوز خرید نقدی روشی محبوب برای بسیاری از پرداخت‌هاست.

  مغز کودکان با بزرگسالان در هنگام بازی هماهنگ می‌شود

وی اظهار داشت: یکی از نقاطی که در بازدیدهای میدانی باعث ایجاد موجی از نگرانی در کارشناسان بهداشتی و درمانی شده، حضور متراکم و تردد فراوان شهروندان در شعب بانک‌ها است. با توجه به این‌که امکان تنظیف پول نقد وجود ندارد، این اسکناس‌ها می‌توانند عامل مهمی برای انتقال آلودگی باشند و این‌که ویروس کرونا روی اسکناس‌ها مدت زیادی باقی می‌ماند.

سرحدی بیان کرد: برخلاف اغلب ضدعفونی کننده‌ها، تشعشع اشعه ماورای بنفش، میکروارگانیسم ها را به‌ وسیله اثر متقابل شیمیایی غیرفعال نمی‌کند بلکه آنها را به ‌وسیله جذب نور توسط خودشان غیرفعال می‌کند که باعث واکنش فتوشیمیایی می‌شود. اشعه مذکور، مواد مولکولی ضروری برای عامل سلولی را تغییر می‌دهد.

وی افزود: اشعه UV در دیواره سلول میکروارگانیسم ها نفوذ می‌کند و اسیدهای نوکلئیک و دیگر مواد سلولی حیاتی به ‌وسیله آن اثر، تحت تأثیر قرار می‌گیرند. در نتیجه، سلول هایی که در معرض این اشعه قرار گرفته‌اند، ضدمه دیده یا نابود می‌شوند.

به گفته وی، برای از بین بردن میکروارگانیسم‌های کوچک مانند باکتری‌ها و ویروس‌ها مقداری اشعه UV لازم است اما برای از بین بردن و غیرفعال کردن پروتوزآ مانند ژیاردیا و کریپتواسپوریدیوم انرژی UV مورد نیاز، چندین برابر انرژی لازم برای غیرفعال کردن باکتری‌ها و ویروس‌ها خواهد بود.

این کارآفرین بخش صنعت و موسس چند شرکت دانش بنیان می گوید: در سیستم جدید طراحی شده از یک مدل عایق‌بندی بسیار پیشرفته استفاده می‌شود تا خطرات اشعه را برای انسان به صفر برساند.

پیمان سرحدی فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد مدیریت تکنولوژی از دانشگاه علامه طباطبایی و دکتری اقتصاد از دانشگاه تهران است.

وی دارنده هفت مدال جهانی اختراعات، جزو ۱۰ مخترع برتر جهان از نگاه نشریه «تایمز» آمریکا در سال ۲۰۱۱، رتبه اول کارآفرینی ایران در بخش صنعت، مؤسس چند شرکت دانش‌بنیان، بنیان‌گذار و دبیرکل جایزه بزرگ اختراعات ایران است.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)