برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

ایران در پساکرونا، نیازمند اصلاح سیستم بانکی و مالیاتی است

حجت السلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری چندی پیش در جلسه هیات وزیران تغییر سبک زندگی در دوران شیوع کرونا را ضروری دانست و تصریح کرد: مردم و مسوولان جمهوری اسلامی در معاشرت‌های خانوادگی و مناسبات‌ها راهی ندارند؛ جز آنکه تا زمان کشف واکسن کرونا، سبک زندگی خود را تغییر دهند. البته بازگشایی‌ها به تدریج ‌آغاز می‌شود و باید قدم به قدم برای تغییر سبک زندگی حرکت کرد.

وی با بیان اینکه کشور از آغاز سال ۹۷ با یک تحریم شدید از طرف حاکمان کاخ سفید مواجه شد، خاطرنشان کرد: مردم از این موضوع آگاه هستند و متاسفانه آمریکا با رعب و وحشت، کشورهای دیگر را وادار کرد در برخی موارد همکاری‌های خود را با جمهوری اسلامی قطع کنند که سبب شده در شرایط ویژه‌ای نسبت به سال ۹۷ و ۹۸  قرار بگیرم. همچنین با اضافه شدن این ویروس در اواخر سال ۹۸ شرایط کشور دشوارتر شده است.

حسین صمصامی مزرعه آخوند روز دوشنبه در همین خصوص در گفت وگو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا افزود: سیستم بانکی و نقدینگی برای تغییر شرایط اقتصادی باید بهبود یابد. بانک مرکزی اعلام کرده که بانک‌ها در سال گذشته ۹۷۵ میلیارد تومان تسهیلات دادند. اصلاح اساسی یعنی اینکه در سیستم بانکی وقتی تسهیلاتی داده می‌شود، سبب تولید، رشد اقتصادی و سرمایه گذاری شود.

عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه سیستم مالیاتی نیز در این چرخه باید مورد بازنگری قرار گیرد، اظهار داشت: لازم است روی اصلاح سیستم مالیاتی تمرکز شود. یعنی مالیات از افراد پردرآمد که فرار مالیاتی داشته و خرید و فروش‌های سنگینی در ارز، سکه و سهام دارند، گرفته و در جامعه هزینه شود. زیرا به گفته یکی از برندگان جایزه نوبل اقتصاد برای افزایش تقاضای کل در اقتصاد،‌ راه آن کاهش مالیات نیست؛ بلکه افزایش مالیات از افراد پردرآمد و اعطای آن به افراد کم درآمد است.
 

مشکل امروز کشور کرونا نیست، بلکه اقتصاد است

صمصامی تصریح کرد: مساله امروز ایران کرونا نیست؛ چرا که داریم به سمت شرایط انطباق با کرونا پیش می رویم. تجهیزات لازم بیمارستانی و علم پزشکی لازم را برای مواجهه با کرونا داریم و آموزش های لازم به مردم داده شده و ابزار لازم نیز در اختیار مردم قرار دارد تا مساله امروز کشور کرونا محسوب نشود؛ بلکه مشکل امروز کشور، سیاست‌های اقتصادی است.

عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی افزود: باید در زمان حال برای نقدینگی، سیستم بانکی، اثرات منفی بودجه سال ۹۹، عرضه اوراق در اقتصاد ایران و اثرات آن، تسهیلاتی که به بخش تولید نمی‌رسد، سیستم مالیاتی که به نفع اغنیا و به ضرر فقرا است و نرخ ارزی که رو به افزایش است،‌ تدبیر و فکر لازم را انجام داد و به نظر من تا حدودی بحران کرونا فروکش کرده و شرایط اقتصادی باید رصد شود. 

صمصامی با بیان اینکه در پساکرونا افراد و کسب و کارهایی که محدود بوده اند به شرایط کاری بازخواهند گشت،‌ گفت: آنهایی هم پیش از این فعالیت می‌کردند به کار خود ادامه می‌دهند. اما مشکل کلان اقتصاد که پیش از این گفتم همچنان باقی خواهد ماند.

  بازار خدمات فناوری اطلاعات در ۹ بخش ایجاد شد

استاد دانشگاه شهید بهشتی درباره تاثیر کرونا بر اقتصاد ایران اظهار داشت: کرونا سبب شد بعضی از فعالیت‌ها و درآمدها محدود شود و تقاضا برای خرید حضوری در بعضی از فعالیت‌ها نیز کاهش یابد. اقشار خاصی مانند دستفروشان، افرادی که کار خدماتی ارائه می دادند و یا مغازه‌ای داشتند، با تعطیلی کسب وکار متضرر شدند. البته در مقابل گروهی که در عرصه تولید ماسک، الکل، کیت تشخیص و موارد مشابه وارد شدند، از کرونا منتفع شدند. 

وی درباره اینکه اگر کرونا طولانی شود، چه پیشنهاداتی برای زیست بهتر دارد، گفت: اگر کرونا پایدار بماند، طبیعی است که با کسب و کارهای جدیدی مواجه خواهیم شد. در این فضا باید پروتکل‌های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی رعایت شود تا بعضی بخش‌ها به فضای کسب و کار بازگردند. با توجه به اینکه ویروس و اثر سرایت آن را تا حدودی شناختیم، کشور نیز برخلاف روزهای اول از نظر تجهیزات بیمارستانی و آموزش‌هایی که در سطح جامعه داده شده در مواجهه و مبارزه با کرونا  بهتر شده است.

صمصامی عنوان کرد: اگر ویروس هم بماند ناچاریم با رعایت پروتکل های بهداشتی به زندگی ادامه دهیم. بر همین اساس باید از فروشگاه‌ها و فضای مجازی به بهترین شکل استفاده کنیم و کارهای خدماتی مانند دست فروشان و رانندگان تاکسی در چارچوب پروتکل‌های بهداشتی فعالیت خود را انجام دهند.

اقتصاد جهان با ازبین‌رفتن کرونا به شرایط عادی بازمی‌گردد

استاد گروه اقتصاد دانشگاه شهید بهشتی با تاکید بر اینکه ریشه بحران فعلی اقتصادی جهان در کرونا بود و با از بین رفتن منشاء، شرایط دوباره به حالت قبل باز خواهد گشت، افزود: اینکه کرونا رشد اقتصادی، صادرات و واردات کشورهایی مانند چین و آمریکا را کاهش داده، غیرقابل انکار است. همچنین حجم تجارت جهانی و رشد اقتصادی به شدت کاهش یافت. یعنی قدرت درآمدزایی اقتصاد، رفاه نسبی کشورها کاهش یافت و باید گفت شدت بحران کرونا بالا بوده است.

وی افزود: از طرفی باید در نظر گرفت بحران‌های ۱۹۳۰ و ۲۰۰۸ نیز از جمله بحران‌هایی بودند که جامعه جهانی را در برگرفت. اما بحران کرونا نسبت به بحران ۱۹۳۰ از شدت کمتری برخوردار بود و عده‌ای از اقتصاددانان می‌گویند بحران سال ۲۰۰۸ در همان حد کرونا بود.

صمصامی ادامه داد: وقتی شوکی وارد اقتصاد می‌شود، اقتصاد خود را در برابر آن شوک مقاوم می کند و راهکارهای مختلفی را تدبیر می‌کند تا به شرایط قبلی بازگردد. البته موضوع اقتصاد مقاومتی فقط مخصوص ایران نیست و کشورهایی مانند چین، ‌فرانسه و آمریکا و سایر کشورهای جهان نیز پیش از این مدلی از اقتصاد مقاومتی را آغاز کردند.

وی با بیان اینکه به مرور زمان اقتصاد کشورها با رعایت پروتکل‌های بهداشتی به حالت سابق بازمی‌گردد،‌ خاطرنشان کرد: البته عده‌ای از کارشناسان معتقد هستند که دنیای پساکرونا به نحو دیگری خواهد بود و شرایط دوباره عادی نمی‌شود. اما معتقدم اقتصاد دنیا با رعایت پروتکل‌های بهداشتی دوباره فعال می‌شود و با آمدن واکسن ویروس نیز بحران کرونا برچیده می‌شود.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)