برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

همکاری تجاری و گمرکی ایران و افغانستان شتاب می‌گیرد

به گزارش روز دوشنبه گمرک ایران، «مهدی میراشرفی»  رئیس کل گمرک ایران در دیدار با «محمد عیسی قدرت»  معین عوائد و گمرکات وزارت مالیه افغانستان با اشاره به اشتراکات فرهنگی دو کشور گفت: باید از این اشتراکات به نفع گسترش تجارت و تقویت روابط اقتصادی فی‌مابین استفاده کنیم.

معاون وزیر اقتصاد با بیان اینکه سند همکاری‌های جامع تجاری دو کشور در حال تدوین است، اظهار داشت: انتظار می‌رود موارد همکاری‌های گمرکی نقش پر رنگی در سند مذکور داشته باشد و پیگیری و عملیاتی شدن آن بصورت جدی در دستور کار قرار گیرد.

وی انتقال محموله گندم از هند به افغانستان از طریق گمرک چابهار و تلاش مستمر ایران برای انجام بهینه این فرآیند را از نمونه‌های خوب همکاری گمرکی بین دو کشور در حوزه ترانزیت خواند و گفت: ما انتظار داریم شرایطی فراهم شود تا حجم ترانزیت افزایش یابد.

معاون وزیر اقتصاد با اشاره به لزوم حرکت گمرکات به سمت الکترونیکی شدن و تجارت بدون کاغذ بر آمادگی گمرک ایران برای انتقال تجارب خود در این زمینه به گمرکات افغانستان تأکید و ابراز امیدواری کرد که همکاری‌های مشترک گمرکی چه در سطح ستاد و چه گمرکات مرزی مشترک ادامه یابد.

میراشرفی تأکید کرد: ما زمانی می‌توانیم در زمینه توسعه همکاری گمرکی و تجاری در قالب کارگروه پیشنهادی به موفقیت بیشتری دست یابیم که قبل از آن مشکلات و چالش‌های موجود را به خوبی شناسایی و برای رفع آنها برنامه‌ریزی کرده باشیم و اگر این کار صورت گیرد مطمئناً تجارت گسترش خواهد یافت.

وی همچنین ضمن اعلام آمادگی برای حضور فعال گمرک ایران در گروه کاری مزبور اظهار داشت: ما مایلیم علاوه بر گمرک، نمایندگان سایر سازمان‌های مسئول در امر تجارت از جمله استاندارد، قرنطینه، بهداشت و… نیز در این گروه کاری حضورداشته باشند تا هماهنگی و برنامه‌ریزی‌های لازم برای توسعه و تسهیل تجارت صورت گیرد.

رئیس کل گمرک ایران گفت: سیاست جمهوری اسلامی ایران در حوزه تجارت خارجی بر توسعه همکاری با کشورهای منطقه، به‌خصوص همسایگان پایه‌ریزی شده است و امیدواریم در این خصوص با کشور دوست و همسایه افغانستان به توافق‌های خوبی دست یابیم.

  قیمت مرغ و تخم‌مرغ در تهران ١٠ درصد کاهش یافت

بر پایه این گزارش، «محمد عیسی قدرت»، معین عوائد و گمرکات وزارت مالیه افغانستان نیز با ابراز خشنودی از انجام این دیدار که در محل گمرک ایران صورت گرفت، آمادگی کشورش را برای الکترونیکی کردن فعالیت‌های گمرکی و تبادل اطلاعات با همکاری گمرک ایران اعلام کرد و اظهار داشت: لازم است کارشناسان دو کشور این موضوع را که برای ما از اهمیت زیادی برخوردار است نهایی کنند.

عیسی قدرت افزود: ما تلاش می‌کنیم تا از قابلیت‌های صادراتی دو کشور که سبب افزایش مبادلات تجاری طرفین می‌شود، استفاده کنیم و به طور قطع رعایت استانداردها در مورد کالاهای صادراتی می‌تواند به تحقق این امر کمک کند.

معین عوائد و گمرکات وزارت مالیه افغانستان همچنین ادامه داد: چنانچه موضوعات گمرکی مطرح شده در این دیدار به‌خصوص مباحث صادرات و ترانزیت زمان‌بندی و در تاریخ مشخصی، عملیاتی شود، می‌توانیم زودتر به اهداف مورد نظر دست یابیم.

مقام گمرکی افغانستان در بخش دیگری از اظهارات خود پیشنهاد تشکیل یک گروه کاری مشترک برای بررسی راه‌های افزایش همکاری‌های تجاری و گمرکی بین دو کشور را ارائه کرد که رئیس کل گمرک کشورمان با استقبال از این پیشنهاد گفت: ایجاد دروازه مشترک تجاری که طبق آن فرآیندهای گمرکی از جمله کنترل‌ها، بازرسی‌ها و صدور تأییدیه‌ها در یک طرف مرز می‌تواند مورد قبول و پذیرش طرف دیگر قرار گیرد و باعث افزایش سرعت و کاهش هزینه عبور کالا از مرزهای گمرکی و در نهایت تسهیل تجارت شود.

 در این دیدار حسین کاخکی مدیرکل دفتر همکاری‌های بین‌الملل و تنی چند از مسئولان گمرکی کشور افغانستان نیز حضور داشتند.  معین عوائد و گمرکات وزارت مالیه افغانستان بالاترین مقام گمرکی کشور افغانستان محسوب می‌شود که همراه هیات بلندپایه از کشور افغانستان به کشورمان سفر کرده است.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)