برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

آیا نور خورشید در تابستان ویروس کرونا را غیرفعال می‌کند؟

به گزارش پایگاه اینترنتی فاکس نیوز، نویسندگان این مطالعه با اشاره به نور و اشعه ماوراءبنفش شدیدتری که در فصل تابستان وجود دارد، نوشتند کووید-۱۹ باید در طول تابستان در بسیاری از شهرهای پرجمعیت جهان به سرعت غیرفعال شود؛ همچنین نور خورشید احتمالا تاثیر قابل توجهی بر کاهش توانایی تکثیر این ویروس خواهد داشت.

این مطالعه با عنوان «ارزیابی غیرفعال‌سازی ویروس کرونا توسط اشعه خورشیدی» که توسط دو محقق بازنشسته دولت آمریکا انجام شده است، میزان تاثیر اشعه‌های UVB را بر غیرفعال‌سازی ویروس کرونا در نقاط مختلف جهان بررسی کرده است. 

این دو محقق که یکی از آنها در ارتش آمریکا و دیگری در اداره نظارت بر دارو و غذای آمریکا فعالیت می کردند، متوجه شدند که کمبود نور خورشید به ویژه در ماه‌های فصل زمستان به ویروس کرونا اجازه می‌دهد حتی در خارج از خانه زنده بماند و رشد کند. 

بر اساس نتایج این مطالعه، افراد سالم که در خارج از منزل، نور خورشید دریافت می کنند در معرض دوز ویروسی کمتری قرار می‌گیرند و شانس بیشتری برای افزایش یک واکنش ایمنی موثر دارند.  

در حالی که سال‌هاست تاثیر نور آفتاب بر سایر ویروس‌ها مورد مطالعه قرار گرفته است اما اطلاعات زیادی در مورد تاثیر آفتاب بر ویروس کرونا در دست نیست. 

ویروس «کووید-۱۹» هنگامی که فرد آلوده سرفه یا عطسه می‌کند، از طریق قطرات ناشی از سرفه و عطسه پخش می‌شود و در شرایط مناسب ساعت‌ها روی اشیا باقی می‌ماند و باعث ابتلای دیگران به این عفونت می‌شود.

محققان می گویند: پرتوهای فرابنفش نورخورشید قبل از اینکه ویروس کرونا بتواند از فردی به فرد دیگر منتقل شود، به سرعت این قطرات را خشک کرده و آنها را از بین می‌برند.

به گفته این محققان، نور خورشید شامل اشعه ماوراء بنفش است. این اشعه به DNA و RNA ویروس‌ها آسیب می‌زند. DNA ویروس‌هایی که در فضای باز روی سطوح باقی می‌مانند، بر اثر تابش اشعه ماوراء بنفش نور خورشید آسیب دیده و خشک می‌شوند. صحبت کردن و سرفه باعث ایجاد قطرات ریز و درشت معلق در هوا می‌شود. قطراتی که بزرگتر از ذرات معلق موجود در هوا باشند، ویروس‌های بیشتری حمل می‌کنند اما بر اثر گرانش زمین، به سرعت بر روی زمین می‌افتند. قطراتی که از ذرات معلق موجود در هوا کوچکتر هستند، می‌توانند به فواصل دورتری منتقل شوند اما از آنجایی که محتوی آب خود را از دست می‌دهند، به سرعت خشک می‌شوند.

  اسپانیا مرزهایش را به روی گردشگران حوزه شینگن می‌گشاید

فضای باز از لحاظ انتقال ویروس کرونا از فضای بسته بسیار امن‌تر است؛ زیرا افراد می‌توانند در فواصل بیشتری از یکدیگر قرار گیرند و شرایط مناسب برای زنده ماندن ویروس کرونا و انتقال این ویروس نسبت به فضای بسته کمتر است.

محققان برای این مطالعه جدید از داده های ناشی از قرار گرفتن ویروس ها در مقابل اشعه ماوراءبنفش در آزمایشگاه استفاده کردند و آنها را در الگویی اجرا کردند که برای اهداف دفاع زیستی به منظور ارزیابی میزان تاثیر نور خورشید بر ویروس های مختلف ساخته شده بود. 

بر اساس ارزیابی این محققان، ویروس کرونا در بین ماه‌های دسامبر و مارس در بیشتر شهرهای جهان برای یک یا چند روز عفونی بود. اما در فصل زمستان، ۹۰ درصد یا میزان بیشتری از ویروس های کرونا در مقابل تابش ۱۱ تا ۳۴ دقیقه ای نور نیم روزی خورشید غیرفعال خواهند شد یعنی دیگر عفونی نخواهند بود.

این در حالی است مطالعه دیگری که توسط محققان دانشگاه ام.آی.تی انجام شده، این ایده را مورد شک و تردید قرار داده است و اعلام می کند که بعید به نظر می رسد عوامل زیست محیطی بتوانند باعث کند شدن روند شیوع کووید-۱۹ در آمریکا یا اروپا شود. 

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)