برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

ایران آماده بازگشایی گذرگاه‌های تجاری زمینی با عراق است

” سید موسی علیزاده طباطبایی” در گفت و گو با وبگاه «المربد» اظهار کرد که جمهوری اسلامی ایران آماده بازگشایی گذرگاه های مرزی با عراق برای از سرگیری مبادله های تجاری با رعایت پروتکل ها و دستورهای بهداشتی است.
وی ابراز امیدواری کرد که مقام های ذیربط در عراق بسترهای لازم را به منظور از سر گیری مبادله های بازرگانی در راستای منافع و مصالح دو ملت عراق و ایران فراهم کنند.
معاون سفیر ایران در عراق یادآور شد: اکنون ۸۰ درصد گذرگاه های تجاری مرزی کشورمان با دیگر کشورها با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی و با استانداردهای بالا باز است و تبادل کالا در آنها جریان دارد.
گفتنی است به دنبال انتشار ویروس کرونا فعالیت گذرگاه های مرزهای زمینی ایران و عراق در مناطق جنوبی عراق برای اقدام پیشگیرانه از انتشار  این بیماری به حال تعلیق درآمد.  
اکنون تبادل کالا در مرزهای اقلیم کردستان با رعایت پروتکل های بهداشتی جریان دارد و انتظار می رود در آینده نزدیک دیگر گذرگاه های مرزی در جنوب عراق بازگشایی شود.  

ایران و عراق دارای یک هزار و ۴۰۰ کیلومتر مرز مشترک با ده گذرگاه مرزی از شمال تا جنوب هستند.
در همین حال مرز تجاری مهران – زرباطیه در استان های ایلام و واسط (عراق)  پس از نزدیک به چهار ماه، دو هفته پیش به روی فعالیت های بازرگانی گشایش یافت.  
در روزهای اخیر بسیاری از ساکنان استان جنوبی بصره به ویژه فعالان تجاری با برپایی تجمع های اعتراضی از مقام های عراقی خواستار بازگشایی مرز شلمچه برای انجام مبادله های بازرگانی شدند.

  سند مالکیت دلیل تصرف در حریم ۶۰ متری ساحل ناز نمی‌شود

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)