برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

آتش، یک اثر گردشگری در دشت آزادگان را از بین برد

یک فعال میراث فرهنگی خوزستان روز جمعه به خبرنگار ایرنا گفت: مضیفِ میسان واقع در دشت آزادگان در روستای دحیماوی (بردیه کوچک) امروز توسط افراد ناشناس به طور کامل سوزانده شد. 

قاسم آل‌کثیر ادامه‌داد: این مضیف (محل پذیرایی) که دارای ارزش معنوی و میراثی برای مردم استان و کشور است امروز به دلیل اختلاف قبیله‌ای که هیچ ارتباطی با مالک مضیف نداشت توسط عده ای به آتش کشیده شد. 

این فعال میراث فرهنگی تصریح‌کرد: مضیف میسان همه ساله میزبان تعداد بسیاری از گردشگران از نقاط مختلف جهان و کشور بود همچنین در ایام اربعین حسینی(ع) نیز در مسیر زائران قرار داشت و علاوه بر این در تعطیلات نوروزی نیز این مضیف مقصد بسیاری از گردشگران بود. 

آل‌کثیر همچنین یادآورشد: طبق برآورد صورت گرفته این آتش سوزی بیش از یک میلیارد ریال به گردشگری این روستا و مالکِ مضیف خسارت وارد کرده است. 

وی تاکیدکرد: انتظار می‌رود متولیان گردشگری و دیگر مسئولان فرهنگی استان برای برپا کردنِ مجددِ این مضیف که از مراکز مهم گردشگری است کمک و تسهیلات لازم را در نظر بگیرند. 

آل کثیر با اشاره به اینکه امروز صبح نیز افراد ناشناس یکی از خانه‌های مرعشی شوشتر را به آتش کشیدند، گفت: این بنای تاریخی و فرهنگی ۳۰۰ سال قدمت داشت که از ارزش معنوی بسیار زیادی برای مردم استان و همچنین کشور برخوردار بود. 

این فعال میراث فرهنگی خوزستان با اشاره به وجود خلاء آموزشی در زمینه های مختلف میراثی مربوط به نگهداری و اهمیت حفظ چنین بناهایی در بین عموم، یادآورشد: اداره کل میراث فرهنگی خوزستان لازم است در زمینه آموزش عمومی توجه بیشتری داشته و گام های موثری در این رابطه بردارد.

  نانوذرات در غذای طیور برای رشد و سلامت

مضیف کلمه‌ای عربی است به معنای مهمان‌سرا و محل میهمانی. مضیف‌های اقوام عرب حاشیه هور که با نی‌های نیزار ساخته می‌شوند، فضاهایی مستقل از خانه‌ها هستند که برای برگزاری میهمانی‌ها و جلسات مهم بین اقوام ساخته می‌شوند. فناوری ساخت مضیف و آداب قهوه‌خوری در مضیف پیش از این به عنوان ارزش ناملموس در فهرست میراث ملی ایران ثبت شده است.

در ورودی خانه تاریخی مرعشی شوشتر نیز صبح امروز جمعه توسط افراد ناشناس به آتش کشیده شد.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)