برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

خطر همزمانی کرونا و آنفلوآنزا در فصول سرد سال

به گزارش روز یکشنبه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر علی پیرصالحی با اشاره به افزایش آمار مبتلایان به کووید ۱۹ خاطرنشان کرد: با شیوع کرونا از اوایل اسفندماه سال ۱۳۹۸ با موج گسترده اپیدمی این بیماری مواجه بودیم و در ادامه با اجرای تمهیدات پیشگیرانه و توجه به پروتکل های بهداشتی آمار مبتلایان به پایین ترین حد خود رسید.

وی با اشاره به گسترش شیوع کرونا، طی روزهای اخیر افزود: در حال حاضر با عادی تلقی کردن شرایط از سوی مردم و مسئولان در بسیاری از بخش های بیمارستان ها شاهد موج گسترده شیوع این بیماری هستیم.

این متخصص داخلی با تاکید بر این که بیمارستان ها و مراکز درمانی ناگزیرند بیمارانی غیر از بیماران کرونایی را پذیرش کنند، خاطرنشان کرد: بخش درمان ناگزیر باید به حالت قبلی خود بازگشته و درمان های دیگر را در بالاترین سطح به مردم ارائه دهد.

پیرصالحی افزود: در اسفندماه بیشترین ظرفیت بیمارستان ها به بیماران مبتلا به کرونا اختصاص یافت ولی در حال حاضر نمی توانیم از سایر بیماران غفلت کنیم؛ به طور مثال بیماران مبتلا به سرطان یا فردی که دچار سکته قلبی شده اند، باید خدمات اورژانسی را دریافت کند.

وی ضمن ابراز تاسف از بالارفتن تعداد مبتلایان و در ادامه افزایش مرگ و میرهای ناشی از کرونا خاطرنشان کرد: طولانی شدن و مزمن شدن سیر اپیدمی کرونا باعث شده تا مردم نکات ایمنی را مورد توجه قرار ندهند.

پیرصالحی نتیجه سفر، رفت و آمدهای غیرضروری و عدم توجه به توصیه های بهداشتی را مهمترین عامل افزایش آمار مبتلایان به کووید ۱۹ دانست و گفت: با گرم شدن هوا و میل مردم به رفتن به مسافرت و تردد در سطح شهر بسیاری از بیمارستانها مملو از بیماران کرونایی شده است.

وی اظهار داشت: هر چه از زمان اپیدمی کرونا می گذرد، علائم بیماری کرونا با شکل های مختلف بروز می کند چرا که ویروس به صورت طبیعی دچار تغییرات می شود بنابراین ممکن است علائم بیماری در برخی بیماران شدیدتر و در برخی با شدت کمتری نمایان شود.

به گفته این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، بیماری تنفسی همچنان از مهمترین نشانه ها و عوارض ابتلا به کروناست.

وی با تاکید بر این که کرونا با هیچ کسی شوخی ندارد هشدار داد: اگر در فصل گرما با شدت بسیار زیاد اپیدمی مواجه باشیم قطعا در فصل های سرد سال و همزمانی کرونا و آنفلوآنزا با مشکلات جدی تری روبرو خواهیم بود و با بحران شدیدتر و پیچیده تری نسبت به قبل شاهد خواهیم بود. 

این متخصص داخلی به مردم بیان کرد: با رعایت توصیه ها ی بهداشتی، سفر نرفتن و کاهش تردد و رفت و آمد می توان اپیدمی کرونا را به میزان قابل توجهی کنترل کرد.

  مصرف تریاک مرگ زودرس در بیماران دیابتی را ۳۰ درصد افزایش می‌دهد

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی در بخش دیگری پرهیز از تجمعات غیرضروری را  خواستار شد و افزود: عروسی، عزا و مراسم هایی که بصورت اجتماعی برگزار می شود باید به طور کلی تاپایان ریشه کنی کووید ۱۹ لغو شود.

وی با اشاره به این که دولت ها و مردم ناگزیر هستند برای برطرف کردن احتیاجات ضروری زندگی عادی داشته باشند توضیح داد: در تمام دنیا فعالیت ها تقریبا به حالت عادی برگشته، به هیچ عنوان نمی توان مردم را مجبور کرد که در خانه ها حبس شوند ولی مردم می توانند زمانی که از منزل خارج می شوند با تمهیدات ویژه در اجتماع حضور پیدا کنند.

پیرصالحی در ادامه توجه به اصول بهداشتی و رعایت فاصله گذاری اجتماعی را راه حل مناسبی برای مبارزه با کرونا دانست و ادامه داد: قطعا یکسال مسافرت نرفتن و رعایت ملاحضات بهداشتی صدمه ای به فرد وارد نمی کند ولی نادیده گرفتن توصیه ها انجام رفتارهای مخاطره آمیز می تواند به شدت مردم و جامعه را با بحران روبرو کند. وی افزود: در بحران کرونا سفر رفتن جز آلوده تر کردن مسیر سایر شهرها و استانها آورده دیگری نخواهد داشت.

وی، بالارفتن آمار مبتلایان به کرونا را پیش آگهی  خطرناکی برای بحران پیش رو در پاییز و زمستان دانست و ادامه داد: فصل تابستان و گرمای محیطی فرصت مناسبی برای کاهش بحران کروناست.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی در ادامه، بر ضرورت غربالگری در محیط های کاری برای پیشگیری از کرونا تاکید کرد.

وی با اشاره به این که کرونا بیماری نوظهوری است، تاکید کرد: هنوز مطالعات و دانش بشر به قطعیت نمی تواند عوارض بعدی کرونا را پس از بهبودی نمایان کند. هنوز هیچ داروی شناخته شده ای برای درمان کرونا وجود ندارد و تمامی مواردی که برای درمان بیماران مبتلا به کرونا انجام می شود فقط مطالعه است و هنوز اجماع جهانی برای مقابله با این ویروس وجود ندارد.

پیرصالحی با بیان این که کرونا از هیچ قانونی تابعیت نمی کند، افزود: کرونا پیرو جوان نمی شناسد و می تواند به راحتی هر فردی را با هر سن و سالی درگیر کند.

وی خاطرنشان کرد: ویروس کرونا در طبیعت وجود دارد و باید ضمن رعایت توصیه ها، پرهیز از رفتارهای وسواس گونه و ترس بی مورد تلاش کنیم تا زمان کشف واکسن و داروی موثر، به این ویروس مهلک مبتلا نشویم.  

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)