برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

فرش بانوی کرمانشاهی ثبت ملی شد

پری اسکندری طراح و مخترع فرش ۲ طرفه(یک طرف فرش و  یک طرف گلیم) روز دوشنبه به ایرنا گفت: این طرح یک ایده کاملا نو، جدید و خلاقانه است که برای اولین بار در صنعت فرش بافته شده است.

او توضیح داد: بارها با روش های مختلف برای بافتن فرش ۲ طرف تلاش کرده اما هر بار گره‌های فرش یا گلیم از پشت مشخص و اجازه بافت طرف دیگر نمی داد که پس از ماه‌ها کوشش روشی را اختراع کردم که کاملا گره های فرش بافته شده مشخص نباشد.

اسکندری اظهار داشت: این طرح برای اولین بار اجرا شده و ایده ای بسیار خلاقانه و ابتکاری در صنعت فرش است برهمین اساس مرکز ملی فرش ایران آن را به ثبت ملی رسانده است.

این بانوی هنرمند کرمانشاهی بافتن گلیم پشت فرش را باعث ماندگاری بیشتر آن دانست و گفت: حتی در دستگاه های تولید فرش ماشینی نیز این قابلیت تعبیه نشده که فرشی ببافند که یک طرف آن گلیم و یک طرف فرش باشد زیرا تاکنون هیچ کسی ایده و طرحی برای پوشاندن گره‌های فرش و یا گلیم ارایه نکرده است و از همین رو این طرح، خلاقانه و نو است.

اسکندری در خصوص نحوه ثبت ملی طرح فرش خود نیز گفت: حدود ۱۰ ماه طول کشید با کمک کارشناسان و مدیران اداره فرش سازمان صنعت و معدن و تجارت استان این طرح در مرکز ملی فرش ایران به ثبت برسد. 

او در بخش دیگری از سخنان خود گفت: از کودکی در کار فرش دست بافت است و از سال ۸۴ کارگاه فرش بافی (دست بافت) خود را راه اندازی کرده و به دلیل تجربه و مهارت بالایی که در امر فرش دارد، همواره از سوی آموزشگاه ها و نهادها برای آموزش علاقه مندان به عنوان مدرس فعالیت کرده و تاکنون افراد فراوانی را آموزش داده است. 

  یک هسته نوآور برای مقابله با کرونا در مرکز نوآوری کاشمر استقرار یافت

اسکندری افزود: اکنون ۲۲ نفر در کارگاه فرش بافی او مشغول هستند و اگر مدیران استان از او حمایت تسهیلاتی کنند می توان کارگاهایش را توسعه دهد و طرح فرش ۲ رو را به تولید انبوه برساند و برای کرمانشاه در زمینه صنعت فرش یک برند مهم با اشتغال زایی بالا به وجود آورد.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)