برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

سامانه‌های هوشمند تشخیص تداخلات دارویی طراحی شد

به گزارش روز سه شنبه دانشگاه صنعتی امیرکبیر، نیما شریفی صادقی فارغ التحصیل رشته مهندسی برق این دانشگاه، سرپرست شرکت دستیار سلامت پیشگام (RNS) و مجری طرح «تحلیل و جداسازی بیماریهای کاهنده روان با استفاده از شبکه های عمیق، بهبود جداسازی سه بعدی تومور مغزی با استفاده از شبکه های چند لایه تعمیم یافته» گفت: ما در صدد برآمدیم در قالب این پروژه اپلیکیشن هایی را طراحی کنیم.

وی  به یکی از این اپلیکیشن ها اشاره کرد و گفت: ما توانستیم  مجموعه نرم افزارهایی را تهیه کنیم که می تواند بیماری های مغز و اعصاب را به صورت اتوماتیک بدون دخالت پزشک تشخیص دهد.

 دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر یادآور شد: این اپلیکیشن با استفاده از تشخیص های افتراقی و تصاویر پاراکلینیکی امکان تشخیص بیماری های مغز و اعصاب را فراهم می کند.

شریفی صادقی افزود: این اولین اپلیکیشن در کشور است که به تشخیص بیماری های مغز و اعصاب می پردازد؛ این اپلیکیشن همانند یک پزشک عمل کرده و در تصمیم گیری به پزشک معالج کمک می نماید.

وی ادامه داد: در این اپلیکیشن ۹۳۸ بیماری و ۱۰ هزار سوال تخصصی را جمع آوری کردیم و بر اساس یک الگوریتم تصمیم گیری را انتشار دادیم؛ به واسطه این ها بیمار می تواند با پاسخ به سوالات بیماری خود را بیابد.

وی درخصوص نرم افزار بومی که درحوزه دارو توسط این تیم طراحی شده گفت: اپلیکیشن دومی که توسط این تیم  طراحی شده  در خصوص تداخلات دارویی است زیرا اخیرا جان بسیاری از افراد با تداخلات دارویی به خطر می افتد.

  دومین واکسن کرونا ساخت چین مجوز استفاده اضطراری گرفت

این فناور خاطرنشان کرد: این سامانه، داروهای مورد استفاده بیمار را بررسی می کند و تداخلات را می یابد؛ درواقع این سامانه همانند یک دستیار پزشک عمل کرده و به بیمار کمک می کند که با تداخلات دارویی به بیمار آسیب وارد نشود.

شریفی صادقی سامانه سومی که دراین مرکز طراحی شده است را در مورد تشخیص بیماری هایی همچون ام اس، الزایمر، پارکینسون،  با استفاده از علایم بالینی ذکر کرد.

وی خاطرنشان کرد: هدف ما از طراحی این اپلیکیشن ها اگاهی رسانی و کاهش درصد خطای پزشکی درنتیجه بالابردن استانداردهای پزشکی است.

مجری این طرح با بیان این که این اپلیکیشن ها در کشور های  مانند آمریکا و انگلیس طراحی شده است، گفت: اما این اپلیکیشن ها مطابق استانداردهای ایران نیست از این رو نیاز بود که اپلیکشن های مورد نیاز کشور را طراحی کنیم.

شریفی صادقی با تاکید بر اهمیت سلامت الکترونیک و سهولت درمان در کشور ادامه داد: این اپلیکشن ها به زودی وارد کافه بازار می شود که امکان استفاده آن فراهم خواهد شد.

این پروژه به سرپرستی محمد باقر مهناج استاد تمام دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی امیرکبیر به سرانجام رسیده است.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)