جعبه نوشته

ارجاعات بین‌المللی به مقالات علمی ایران ۲ رتبه بهبود یافت

  • تاریخ : 2nd جولای 2020
  • موضوع : مطالب جدید
  • بازدید : 130 views
  • نظرات : دیدگاه‌ها برای ارجاعات بین‌المللی به مقالات علمی ایران ۲ رتبه بهبود یافت بسته هستند

به گزارش روز چهارشنبه معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری، این شاخص که تابعی است از رتبه کشورها در تعداد مقالات منتشر شده است، ایران را در رتبه ۱۵ جهان قرار داد، جایگاهی که با دو رتبه بهبود نصیب ایران شد. این در حالی است که در سال ۲۰۱۸ ایران در شاخص ارجاع به مقالات علمی در جایگاه ۱۷ جهان ایستاده بود.

ایران در سال ۲۰۱۹ با کسب رتبه ۱۵ ارجاعات مقالات علمی در جایگاه بالاتری از کشورهایی مانند برزیل، روسیه و ترکیه قرار گرفت.

آمریکا در این شاخص بین‌المللی همچنان جایگاه نخست دنیا را برای خود حفظ کرده است؛ اما پیش‌بینی‌ها از این حکایت دارد که چین با توجه به پیشی گرفتن از آمریکا در تولید مقالات علمی در این شاخص هم از آمریکا سبقت بگیرد چون این شاخص تابعی از رتبه کشورها در تعداد مقالات منتشر شده بین‌المللی است، هر چند که هنوز هم از نظر ارجاع به مقالات علمی آمریکا فاصله معنی داری با چین دارد.

بر اساس اعلام پایگاه سایمگو چین با انتشار ۶۸۴ هزار اثر علمی از آمریکا که ۶۷۸ هزار مقاله علمی تولید کرده، پیشی گرفته است. اتفاقی که منجر به درهم ریختن معادلات جهانی علمی شد و سال‌های برتری آمریکا در انتشار مقالات علمی را پایان داد.

بر اساس این گزارش در سال ۲۰۱۹، آمریکا، چین و انگلستان در شاخص ارجاعات به مقالات علمی در رتبه‌های اول تا سوم جهان قرار دارند و ایران پس از کره جنوبی در جایگاه پانزدهم ایستاده است. جایگاهی که بالاتر از کشورهایی مانند برزیل، روسیه، ترکیه، عربستان، رژیم اشغالگر قدس و مصر است.

  آزمون زبان وزارت بهداشت یکم دی برگزار می‌شود

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)

ارسال دیدگاه جدید

نظرات برای این مطلب بسته شده است.

Sorry, the comment form is closed at this time.

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.