برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

کرونا مصاحبه کنکور دکتری ۹۹ را هم مجازی کرد

ابراهیم خدایی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا درباره مجازی شدن مصاحبه کنکور دکتری ۹۹، اظهار داشت: ۵۰ درصد نمره پذیرش در آزمون دکتری بر اساس مصاحبه است؛ در این زمینه معاونت آموزشی وزارت علوم و سازمان سنجش آموزش کشور درصدد کاهش مدت زمان مصاحبه با مجازی کردن آن هستند تا داوطلبان پذیرفته شده اوایل آبان ماه سرکلاس بروند.

معاون وزیر علوم گفت: معاونت آموزشی وزارت علوم با صدور بخشنامه ای به دانشگاه های پذیرنده دوره دکتری از آنان خواست سعی در فراهم کردن زیرساخت های مصاحبه مجازی کنند تا به محض اعلام اسامی داوطلبان مجاز، بلافاصله فرایند مصاحبه مجازی برگزار شود.

رییس سازمان سنجش با بیان اینکه زیرساخت های دانشگاه ها در ترم دوم تحصیلی برای مجازی شدن آموزش ها فراهم شده بود، افزود: هماهنگی های اجرایی در این زمینه به شدت در حال انجام است و دانشگاه ها با تجربه آموزش مجازی امکان برگزاری این مصاحبه های مجازی را هم دارند.

وی با بیان اینکه دانشگاه ها را تشویق به برگزاری این شیوه کرده ایم، گفت: اولویت با مصاحبه مجازی است.

سوال‌ها و زمان کنکورها کاهش نمی‌یابد

وی درباره پیشنهاد کاهش تعداد سوالات کنکورهای کارشناسی ارشد و دکتری ۹۹ که چند روز گذشته مطرح شده بود، تاکید کرد: در مباحث سنجش، ۲ عامل در اندازه گیری توانایی فرد اهمیت زیادی دارد؛ یکی از این عوامل زمان و دیگری تعداد سوال است؛ این ۲ فاکتور با هم هستند و یکی از اصول مسلم سنجش و اندازه گیری هم محسوب می شوند. 

رییس سازمان سنجش آموزش کشور اظهار داشت: نمی توان همینطور مطرح کرد که سوالات کاهش و زمان افزایش یابد یا برعکس آن اتفاق بیافتد چرا که همه این عوامل بررسی های فنی، علمی و تخصصی است؛ اگر تعداد سوالات درس یا زمان کنکور از یک حدی کمتر باشد، اندازه گیری توانایی فرد امکانپذیر نمی شود.

  بومی‌سازی خدمات مشخصه‌یابی بانک‌های سلولی و حذف ویروس در کشور 

به گفته معاون وزیر علوم، نباید این مسائل تخصصی، فنی و علمی را به مباحث عمومی و رسانه ها کشاند.

خدایی با بیان اینکه سازمان سنجش آموزش کشور از همه پیشنهادها برای برگزاری بهتر کنکور استقبال می کند، خاطرنشان کرد: ارائه پیشنهاد اشکالی ندارد و سیاست سازمان سنجش آموزش کشور هم استقبال از پیشنهادهایی است که به برگزاری بهتر کنکور کمک کند.

وی با بیان این مسأله که اگر پیشنهاد به اصول اصلی سنجش و اندازه گیری صدمه وارد نکند، مورد استقبال قرار می گیرد، افزود: مرجع تصمیم گیری در مورد افزایش یا کاهش تعداد سوالات و زمان کنکور، شورای سنجش و پذیرش است که تاکنون در این ارتباط مصوبه ای نداشته ایم.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)