برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

افزایش ۸ میلیون تنی تولیدات کشاورزی با اجرای اَبَر پروژه‌های آب و خاک

به گزارش روز دوشنبه وزارت جهاد کشاورزی، « علیمراد اکبری» با اجرای پروژه احیای اراضی خوزستان و ایلام، میزان تولید محصولات کشاورزی از ۱.۷ میلیون تن به ۵ ملیون تن، در پروژه توسعه شبکه‌های آبیاری و زهکشی غرب و شمال غرب کشور میزان تولیدات کشاورزی از ۷۶۰ هزار تن به ۵ میلیون تن و در پروژه آبرسانی سیستان نیز میزان تولید محصولات کشاورزی از ۴۱۱ هزار تن به ۹۶۰ هزارتن خواهد رسید.

وی با اشاره به این که با حمایت‌های مقام معظم رهبری و رییس جمهوری، سرمایه‌گذاری‌های بزرگی در بخش آب و خاک کشور در دولت تدبیر و امید، انجام شده است، اظهارداشت: تا قبل از سال ۹۲ سالانه ۲۷ هزار هکتار شبکه‌های آبیاری و زهکشی در کشور انجام می‌شد که از سال ۹۲ تا سال ۹۸ این رقم به ۸۳ هزار هکتار رسیده و بیش از سه برابر شده است.

معاون امور آب و خاک وزارت جهاد کشاوررزی تصریح کرد: برای سال جاری ۱۳ هزار هکتار شبکه‌های آبیاری و زهکشی انجام شده و ۷۸ هزار هکتار نیز در دست اجرا است.

اکبری با اشاره به عملکرد برخی از پروژه های بزرگی که از محل صندوق توسعه ملی تامین اعتبار شده‌اند، یادآور شد: پروژه احیای اراضی خوزستان و ایلام یکی از این پروژه‌های بزرگ است که ۲۹۵ هزار هکتار از آن به بهره‌برداری رسیده است.

معاون امور آب و خاک وزارت جهاد کشاوررزی درباره پروژه توسعه شبکه‌های آبیاری و زهکشی غرب و شمال غرب کشور، گفت: از ۲۲۷ هزار هکتار این پروژه، ۵۲ هزار هکتار آن زیر بار است و ۲۰۴ هزار هکتار از آن با ۹۴ درصد پیشرفت فیزیکی در بخش جهاد کشاورزی در حال اجرا است که در صورت تامین منابع اعتباری، این بخش هم زیر بار خواهد رفت مشروط بر این که وزارت نیرو بتواند منابع آب آن را به موقع تامین کند.

اکبری درباره پروژه آبرسانی دشت سیستان، خاطرنشان کرد: چند هفته قبل، ۳۲ هزار هکتار از پروژه ۴۶ هزار هکتاری آبرسانی دشت سیستان توسط رئیس جمهوری افتتاح شد و ۱۴ هزار هکتار دیگر از این پروژه نیز برای کشت پاییزه آماده بهره‌برداری خواهد شد.

وی با بیان این که پروژه آبرسانی دشت سیستان یکی از پیچیده‌ترین و مدرن‌ترین پروژه‌های بخش آب و خاک کشور است، یادآور شد: الکتروموتورها و پمپ‌های استفاده شده در این پروژه برای اولین بار با مهندسی معکوس در کشورمان ساخته شده است.

  صیادان مازندرانی حدود ۱۹هزار تن ماهی کیلکا صید کردند

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی، میزان منابع اعتباری پروژه سیستان را ۳ هزار و ۴۲۰ میلیارد تومان عنوان کرد و افزود: این میزان اعتبار برای آبرسانی به ۴۶ هزار هکتار از اراضی در عرصه ۲۰۰ هزار هکتار انجام شده و هزینه‌کرد حدود ۷۰ میلیون تومان برای اجرای هر هکتار از این پروژه شامل تامین، انتقال و توزیع آب تا پای گیاه، اقتصادی است.

اکبری با اشاره به دستاوردهای اجرای پروژه‌های آب و خاک، گفت: میزان اشتغال در پروژه احیای اراضی خوزستان و ایلام ۷۹ هزار نفر بوده است و در پروژه توسعه شبکه‌های آبیاری غرب و شمال غرب کشور، ۷۰ هزار نفر و در پروژه آبرسانی دشت سیستان ۶۵ هزار نفر تثبیت و یا اشتغال ایجاد خواهد شد.

معاون امور آب و خاک وزارت جهاد کشاوررزی خاطرنشان کرد: با اجرای پروژه احیای اراضی خوزستان و ایلام، میزان تولید محصولات کشاورزی از ۱.۷ میلیون تن به ۵ ملیون تن، در پروژه توسعه شبکه‌های آبیاری و زهکشی غرب و شمال غرب کشور میزان تولیدات کشاورزی از ۷۶۰ هزار تن به ۵ میلیون تن و در پروژه آبرسانی سیستان نیز میزان تولید محصولات کشاورزی از ۴۱۱ هزار تن به ۹۶۰ هزارتن خواهد رسید.

اکبری گفت: از ابتدای انقلاب اسلامی تا سال ۹۲، سالانه ۴۶۹ میلیارد تومان در بخش آب کشور سرمایه‌گذاری شده که این میزان سرمایه‌گذاری از سال ۹۲ تا سال ۹۸ به سالانه ۳۱۰۰ میلیارد تومان افزایش یافته و بیش از ۷ برابر رشد داشته است.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاوررزی با اشاره به این که خاک مخزن آب است و اگر خاک مدیریت نشود، آب را نمی‌توانیم مدیریت کنیم، تصریح کرد: در چند سال گذشته به موضوع آب توجه و اما از خاک غفلت شده این در حالی است که براساس برنامه توسعه ششم توسعه باید سالانه عملیات حاصلخیری و افزایش مواد آلی خاک در سطح  ۵۰۰ هزار هکتار انجام شود اما تاکنون ردیفی برای آن منظور نشده است.

اکبری با بیان این که در معاونت آب‌ و خاک، دفتر امور خاک تأسیس‌شده است، گفت: توجه به حاصلخیری خاک می‌تواند به ۳۰ درصد افزایش تولید و ۳۵ درصد صرفه‌جویی در آب منجر شود.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)