برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

تنها با دو کشور محدودیت تجارت مرزی وجود دارد

«سید روح الله لطیفی» روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه در حال حاضر با تمام کشورهای همسایه ارتباط تجاری داریم، اظهار داشت: توقفی در تجارت با کشورهای دیگر وجود ندارد و تنها با دو کشور محدودیت‌هایی وجود دارد که با رعایت دستورالعمل های بهداشتی مرزهای باقی‌مانده نیز بازگشایی می‌شوند.

سخنگوی گمرک افزود: در مرزهای ترکمنستان چهار مرز زمینی سرخس، باجگیران، لطف آباد و اینچه برون در حوزه جاده‌ای بسته هستند، اما در بخش ریلی، پایانه‌های سرخس و اینچه برون فعال هستند.

وی با اشاره به اینکه هفت بازارچه با اقلیم عراق باز است، افزود: در زمان آغاز شیوع کرونا در این مرزها توقفی وجود نداشت، اما میزان تجارت، کمتر شده بود که در حال حاضر در این مرزها مشکلی وجود ندارد.

لطیفی با اشاره به اینکه در دیگر بخش های عراق نخست مرز مهران بازگشایی شد، خاطرنشان کرد: همچنین در مرز سومار تا چند روز آینده شاهد تجارت عادی خواهیم بود.

سخنگوی گمرک تاکید کرد: مجوز بازگشایی مرز سومار طی روزهای گذشته صادر شده است، اما اقدامات عملی به دلیل برخی هماهنگی و جمع بندی ها برای اجرای دستورالعمل های بهداشتی و تعیین زمان «ترانشیپمنت» با تعلل روبه رو شدیم که تا نخستین روزهای هفته آینده این مشکلات نیز رفع خواهد شد.

وی افزود: در مرز شلمچه این شرایط پیشتر انجام شده بود به همین دلیل بعد از صدور مجوز بازگشایی در روز نخست تنها در چهار ساعت ۲۵۰ کامیون برای خروج از این مرز پذیرش شدند.

لطیفی خاطرنشان کرد: دولت عراق مرحله به مرحله برای تامین نیازهای کشور خود و جبران کمبود مواد غذایی یا ملزومات ضروری به وجود آمده در استان های عراق، اقدام به بازگشایی مرزها کرد و امیدواریم با تایید در اجرای دستورالعمل های بهداشتی، سرعت بخشی در بازگشایی مرزهای خسروی و جذابه را شاهد باشیم.

  استراتژی ایمنی جمعی برای جوانان اجرا شود

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)