جعبه نوشته

مشکل تامین نهاده‌های دام و طیور در کمیته اقتصادی کمیسیون اصل ۹۰ بررسی شد

  • تاریخ : 18th آگوست 2020
  • موضوع : مطالب جدید
  • بازدید : 165 views
  • نظرات : دیدگاه‌ها برای مشکل تامین نهاده‌های دام و طیور در کمیته اقتصادی کمیسیون اصل ۹۰ بررسی شد بسته هستند

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، علی خضریان با اشاره به نشست امروز عصر کمیته اقتصادی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس، گفت: در جلسه امروز با توجه به شکایاتی که در زمینه تامین نهاده های دام و طیور واصل شده بود، موضوع در کمیته اقتصادی کمیسیون با حضوررنمایندگان و مسئولین دستگاه از جمله وزارت جهاد کشاورزی، وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت نفت، بانک مرکزی، گمرک نمایندگان اتحادیه های و تولید کنندگان  صنعت طیور و خوراک دام و طیور مورد بررسی قرار گرفت.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ادامه  داد: نحوه عملکرد سامانه بازارگاه بررسی شد، این سامانه مسئول توزیع نهاده های دامی و تامین کننده ارز مرجع و دولتی است، در ادامه نیز به موضوع وجود بازار آزاد یا همان واسطه ها پرداخته شد که بر هزینه تمام شده و ایجاد مشکلات برای تولیدکنندگان صنعت طیور تاثیرگذار است.

وی بیان کرد: براساس اظهارات سازمان های اجرایی و اتحادیه های تولیدی تعلیق قانون تمرکز موجب عدم شفافیت ها و مسئولیت ها بین دستگاه های اجرایی شده و زمینه فرافکنی و گریزاز مسئولیت را فراهم کرده است.

این نماینده مجلس توضیح داد: همچنین تولیدکنندگان از هزینه های بالای تولید متاثراز عدم تامین نهاده ها به قیمت دولتی در شرایطی که قیمت گذاری محصول نهایی به شدت تحت کنترل بوده گلایه مند هستند، بررسی ها نشان می دهد در حالی که حدودا یک سوم نهاده های تولید به قیمت ارز مرجع تامین می شود فشار زیادی روی تولیدکنندگان است که تمام محصول را به نرخ تولید عرضه کنند و این مانع صرفه اقتصادی و زمین گیر شدن امر تولید شده است. در شرایطی که نظارت کافی و اثرگذاری بر تولید کالای نهایی تا مرحله مصرف وجود ندارد.

  تولید ۷۰ درصدکیت‌های تشخیص بیماری‌ دام وطیور توسط دانش بنیان‌ها

خضریان در ادامه گفت: یکی دیگر از موارد مطروحه وجود انحصار در واردات نهاده های دامی بود، سهم قابل ملاحظه ای  از واردات در دست تعداد محدودی وارد کننده است که تاثیر آن بر قیمت و شرایط توزیع نهاده های دامی مورد توجه قرار گرفت.

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس بیان کرد: در پایان جلسه مقرر شد سازمان های اجرایی به سوال های طرح شده و سوالات کتبی که از سوی کمیته اقتصادی کمیسیون اصل ۹۰ درباره عملکرد آنها و مطالبی که در جلسه مطرح کردند، در اسرع وقت و به طور مستند پاسخ دهند، همچنین کمیسیون اصل ۹۰ گزارش این پرونده در دو محور اساسی تعیین متخلفین و پیشنهاد برای اصلاح رویه ها را با همکاری دیگر نهادهای پژوهشی و نظارتی پیگیری و آماده  می‌کند تا مشکل نهادهای دام و طیور رفع شود.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)

ارسال دیدگاه جدید

نظرات برای این مطلب بسته شده است.

Sorry, the comment form is closed at this time.

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.