برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

ساخت واکسن کرونا نیاز به زمان دارد

دکتر رضا ملک زاده روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا افزود: هرچند کشورهایی اعلام کردند وارد مرحله انسانی ساخت واکسن کرونا شده اند، اما واکسن باید بر روی تعداد زیادی از بیماران آزمایش شده و موثر بودن و ماندگاری ایمنی آن به تائید برسد؛ به عبارتی پس از تأیید تأثیر مثبت، بی ضرر بودن و ماندگاری ایمنی، می توان آن را در دسترس مردم قرار داد.
وی ادامه داد: واکسن هایی که در برخی کشورها ساخته شده یا در مراحل انتهایی تولید است باید ۱۰۰ درصد بی ضرر و مفید باشد که هنوز این موضوعات مورد تائید مراکز علمی از جمله سازمان بهداشت جهانی قرار نگرفته است.
ملک زاده با طرح این سوال که آیا ممکن است واکسن های تولیدی ایمنی ماندگار ایجاد نکنند؟ گفت: به رغم همه تلاش های محققان در کشورهای مختلف، ممکن است به واکسنی که ایمنی ماندگار ایجاد می کند، دسترسی پیدا نکنیم.
وی تاکید کرد: محققان دنیا باوجود تلاش های فراوان هنوز موفق به ساخت واکسن موثر، کارا و بی ضرر برای برخی از ویروس ها مانند ایدز نشده اند و این موضوع می تواند برای ویروس کرونا هم مصداق پیدا کند.  
معاون وزیر بهداشت ادامه داد: ممکن است محققان نتوانند برای کرونا واکسن موثر و بی ضرر تولید کنند یا اگر هم واکسنی ساخته شد ممکن است ایمنی موقتی بوجود آورد و به عبارتی واکسن ساخته شده ممکن است حداکثر ۶ ماه ایمنی بوجود آورد.
وی درباره فرآیند ساخت واکسن کرونا در ایران هم اظهار داشت: در مرحله اولیه ساخت واکسن قرار داریم و هنوز وارد مرحله سوم و مطالعه بر روی انسان‌ها نشده‌ایم.  
ملک زاده با اشاره به اینکه این واکسن دارای تکنولوژی فوق العاده پیشرفته‌ای است، اظهار امیدواری کرد همزمان با ساخت این واکسن در دنیا، دانشمندان کشور هم بتوانند واکسن را تولید کنند.

  امکان انتخاب آزمون بر اساس نظام آموزشی در کنکور ۹۹ فراهم شد 

درمان قطعی هنوز برای کرونا پیدا نشده
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با اشاره به اینکه هنوز داروی کاملا موثری برای درمان بیماری کرونا ساخته نشده است، افزود: داروهایی که به طور نسبی در درمان کرونا موثرند کم و بیش در ایران وجود دارند و مشغول مطالعه اثر بخشی آن‌ها هستیم. بطور کلی، هنوز درمان قطعی برای این بیماری پیدا نشده و تنها راه فعلی خود مراقبتی و پیشگیری از بیماری است. در حال حاضر تنها راه پیشگیری و کنترل بیماری رعایت اصول بهداشتی است.

ملک زاده به مردم توصیه کرد که همچنان توصیه های بهداشتی از جمله استفاده از ماسک، عدم حضور در تجمعات، رعایت فاصله گذاری اجتماعی و شستن مرتب دست ها را جدی بگیرند و به دقت به آنها عمل کنند.
وی درباره شیوع کرونا در تهران هم خاطرنشان کرد: تهران در حال حاضر وضعیت مناسبی ندارد و همچنان در وضعیت قرمز است. اما متاسفانه همچنان تجمعات برقرار می شود و ماسک به طور کامل استفاده نمی‌شود.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)