برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

افزایش قیمت داخلی، صادرات خرمای ایران را ۸۰ درصد کاهش داد

نادر خدادادی روز دوشنبه در گفت  و گو با ایرنا در بوشهر افزود:  در سال جاری ۱۶۵ هزار تن خرما از کشور صادر شد که این میزان در سال گذشته 280 هزار تن بوده‌است.

وی بیان کرد: دلیل اصلی این کاهش افزایش قیمت داخلی خرما است که سال گذشته نرخ پایه در ابتدای فصل برداشت در اثر نوسان نرخ ارز ۶۰ تا ۷۰ هزار ریال بسته شده بود اما این نرخ امسال به ۱۱۰ تا ۱۲۰ هزار ریال افزایش پیدا کرد.

خدادادی ادامه داد: سال گذشته در ابتدای فصل برداشت خرما نرخ دلار ۱۵۰ هزار ریال و امسال نیز در آغاز فصل برداشت این نرخ حدود ۱۱۰ هزار ریال بود که این کاهش نرخ در بازار صادراتی خرما کاهش منفی برجای گذاشت.

مسئول کمیته صادرات انجمن ملی خرمای ایران اظهارداشت: مقدار زیادی از خرمای ایران اکنون در انبارها باقی مانده به نحوی که ۵۰ تا ۶۰ درصد تولید استان‏‌های خرماخیر در سردخانه‌‏ها و انبارها نگهداری می‌‏شود.

وی بیان کرد: در استان بوشهر به تنهایی ۶۰ هزار تن خرمای نخلداران در انبارها است که پیش بینی می‏‌شود در صورت وضع نشدن موانع صادراتی از سوی دولت تا پیش از ماه رمضان به فروش برسد.

خدادادی گفت: مابقی نیز امیدواریم با جهش صادرات به بازار مصرف عرضه شود و بزرگ ترین مشکل کنونی نگرانی دولت نسبت به افزایش داخلی قیمت خرما است که تصمیم دارد تا از ۱۵ فروردین تا پایان اردیبهشت تعرفه صادراتی برای خرما وضع کند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: سالانه بیش از ۱۶۵ هزار تن خرما در بوشهر تولید می‌شود که این محصول نقشی بسیار مهم و موثر در اشتغال و معیشت کشاورزان و باغداران دارد.

  ثبت ۱۲ اثر فرهنگی‌تاریخی ابلاغ شد

محمدتقی منوچهری افزود: در این ارتباط فعالیت‌هایی نیز در حوزه صنایع تبدیلی، بسته بندی و نگهداری صورت گرفته است طوریکه اکنون ۱۱۷ واحد سردخانه‌ای نگهداری خرما با ظرفیت ۹۵ هزار تن در استان بوشهر وجود دارد که ۱۸ هزار تن آن در سال گذشته راه‌‏اندازی ایجاد شده‌است.

وی ادامه داد: تولید خرما امسال خوب بود و ۱۶۵ هزار و تن خرما تولید شد که ۶۰ هزار تن خارَک و رطب، و بقیه خرما بود.

طبق برنامه ششم توسعه باید سالانه پنج میلیارد دلار محصولات کشاورزی از کشور صادر شود که سهم خرما ۵۰۰ میلیون دلار است و پارسال ۴۰۰ میلیون دلار خرما صادر شد.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)