برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

طرح هوشمندانه محققان امیرکبیر برای تولید ارزان بنزین و محصولات پتروشیمی

به گزارش روز سه شنبه روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر،  اسحاق مرادیان دانش آموخته  دانشگاه صنعتی امیر کبیر و مجری طرح «مطالعه بر روی انتخاب پذیری الفین های سبک در فرآیند MTO با استفاده از  نانوکاتالیست های کامپوزیتی ساپو تهیه شده توسط امواج ماورای صوت» گفت: تولید محصولات پتروشیمی و بنزین به وسیله نفت انجام می پذیرد و منابع نفتی بسیار گران قیمت و رو به کاهش هستند.

وی افزود: از طرفی منابع گازی کشورمان بسیار فروان و ارزان قیمت هستند. از این رو تولید این محصولات به کمک گاز طبیعی به سبب جلوگیری از خام فروشی و تبدیل گاز طبیعی به محصولات با ارزش افزوده بالاتر بسیار با اهمیت است.

این محقق با بیان اینکه این طرح در مرحله آزمایشگاهی به تولید محصولات پتروشیمی منجر شده است، خاطر نشان کرد: معمولا یک کاتالیست برای تولید محصولات پتروشیمی در فرایند و تجهیزات به کار می رود که این کاتالیست برای اولین بار در دنیا با کمک مواد معدنی طبیعی و از معادن معدنی داخلی طراحی و ساخته شده است.

وی با بیان اینکه استفاده از نفت در ساخت کاتالیست بسیار هزینه بر است، افزود: در این پروژه از گاز طبیعی بهره برده شد و این گاز به روش MTO به الفین های سبک تبدیل شد.

مرادیان ادامه داد: همچنین در این پروژه برای کاهش زمان واکنش ساخت و کاهش هزینه های مرسوم پالایشگاهی و استفاده از خواص نانویی مواد از امواج اولتراسونیک در مرحله طراحی و ساخت کاتالیستی استفاده شد.

وی با بیان اینکه این پروژه قابلیت اجرا در پتروشیمی ها و پالایشگاه های تولید بنزین را دارد، افزود: این پروژه در دنیا فقط در چین به بهره برداری رسیده است و ایران با این تغییرات بوجود آمده می تواند در بخشی از کار به عنوان پیشرو و کشور اول دنیا باشد.

  ضرورت ایجاد ادبیات مشترک ارزیابی خسارت‌ها بین بیمه کشاورزی و بهره‌برداران

مرادیان با اشاره به مزایای این پروژه گفت: ارزان قیمت بودن فرآیند، جلوگیری از خام فروشی، استفاده از گاز طبیعی و معادن معدنی کشور و تبدیل آن ها به محصولات با ارزش افزوده بالاتر، وجود ذخائر عظیم گازی و معادن زئولیتی فراوان و ارزان قیمت، افزایش صادرات و ارزی آوری، پیشرو در تکنولوژی های جدید دنیا و … از مزیت های این پروژه به شماره می رود. خروجی های این طرح به صورت ثبت اختراع و ۳ مقاله  ISI با تاییدیه بنیاد نخبگان و ستاد فن آوری نانو است که به قرارداد با پتروشیمی منجر شده است.

وی افزود: در حال حاضر قراردادی با مرکز پژوهش های پتروشیمی منعقد کرده ایم. 

استاد راهنما و اساتید مشاور این پروژه روئین حلاج، سیما عسکری از اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و پریسا مقیم پور بیژنی از اعضای هیات علمی پژوهشگاه پتروشیمی بوده اند. این طرح با حمایت خداداد غریب پور رییس هیات عامل ایمیدرو و معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت برای جلوگیری از خام فروشی معادن شبه زئولیتی تحت نظر سازمان و بررسی و استفاده بدون محدودیت از این معادن اجرا شد.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)