برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

سفر به کشورهای همسایه بیشتر می‌شود

ولی تیموری در وبینار بررسی راهکارهای تقویت همکاری‌های گردشگری ایران و عمان که با هدف اشتراک تجارب و اقدامات در مدیریت بحران کرونا و پیگیری تعاملات و توافقات پیشین و با حضور خانم میثاء المحروقی معاون گردشگری وزارت گردشگری و میراث‌فرهنگی عمان گفت: یکی از ماموریت‌های ذاتی و کلیدی دولت در صنعت گردشگری حفظ و تقویت روابط با بازارهای هدف است. کارآمدی این امر می‌تواند بسترساز حضور مداوم بخش خصوصی در جریان گردشگری دو کشور باشد. 

وی افزود: ضرورت این اقدام در دوران همزیستی با کرونا که سطح فعالیت بخش‌های خصوصی دو طرف به کم‌ترین حالت ممکن رسیده است؛ الزامی و حیاتی است. از این رو با همین رویکرد معاونت گردشگری وزارتخانه متبوع اقدام به برنامه‌ریزی برای برگزاری سلسله وبینارهای تقویت همکاری‌های گردشگری با کشورهای بازار هدف  جمهوری اسلامی ایران کرده است.


وی با بیان اینکه این وبینار با هدف اشتراک تجارب و اقدامات در مدیریت بحران کرونا و پیگیری تعاملات و توافقات پیشین برگزار شده؛ گفت: یکی از راهکارهای توسعه گردشگری دو کشور تحقق برنامه اجرایی همکاری‌های گردشگری است که با ملاحظات شیوع ویروس کرونا، در مسیر عملیاتی قرار خواهد گرفت.

جمهوری اسلامی ایران و سلطنت عمان از دیرباز پیشینه روابط تاریخی و فرهنگی عمیقی داشته اند. نیاز است با تبادل گردشگر و تقویت این حوزه روابط موجود استمرار و استحکام یابد.

تیموری افزود: در سال گذشته تبادل گردشگر میان ایران و عمان با رشد دو برابری مواجه بود که این شرایط سرآغاز خوبی در زمینه همکاری‌های این حوزه در ایام کرونا و پساکرونا خواهد شد. منتها طبق پیش‌بینی‌ها زمان همزیستی با ویروس کرونا طولانی خواهد بود و نیاز است با رعایت  شیوه نامه‌های بهداشتی و ضوابط تعیین شده تداوم همکاری‌های گردشگری محقق شود.  

معاون گردشگری افزود: با توجه به تغییرات ایجاد شده در صنعت گردشگری به دنبال انتشار ویروس کووید۱۹، اینطور پیش‌بینی شده که از این پس بیشترین تبادلات و سفرهای انجام شده میان کشورهای همسایه خواهد بود؛ از این رو تقویت همکاری‌های گردشگری با کشور عمان اهمیت دو چندانی پیدا می‌کند.

وی با اشاره به اینکه پیرو اجرایی شدن سند همکاری‌های گردشگری دو کشور می‌توان برخی اقدامات را به‌رغم محدودیت‌های کرونا در مسیر اجرا قرار داد که از مهم‌ترین آنها امور مربوط به تبلیغات، اطلاع‌رسانی، تهیه محتوا، کلیپ و فیلم و برگزاری دوره‌های آموزشی مشترک گردشگری به شمار می‌آید.  

همچنین معاون گردشگری به ارائه گزارشی از آخرین اقدامات صورت گرفته در صنعت گردشگری کشور در مواجهه با ویروس کرونا اشاره کرد و گفت: تعیین ضوابط و رعایت شیوه نامه های  بهداشتی در زنجیره خدمات این حوزه و نیز ایجاد بستر لازم به منظور تحقق سفر هوشمند از مهم‌ترین اقدامات صورت گرفته در همکاری نزدیک با ستاد کرونا و ارگان‌های فرابخشی مرتبط بوده است که تعیین شیوه نامه بهداشتی ورود گردشگران خارجی به ایران نیز به عنوان اقدامی تکمیل‌کننده پس از بازگشایی مرزها اجرایی خواهد شد.  

تیموری در این نشست مجازی بر استمرار مشورت و همکاری‌های آموزشی و پایه‌ای گردشگری میان دو کشور ایران و عمان تاکید کرد و گفت: در حال حاضر به‌رغم محدودیت‌های اعمال شده حاصل از انتشار ویروس کرونا در حال حاضر بالغ بر دو هزار پروژه گردشگری در کشور در حال اجراست؛ از این رو در شرایط حاضر نیز از همکارهای گسترده در زمینه‌های مختلف از جمله سرمایه‌گذاری استقبال خواهیم کرد.

  ماسک‌های پارچه‌ای خانگی از نظر مکانیزم فیلتراسیون مردود هستند

معاون گردشگری در پایان پیشنهاد کرد: در چارچوب برنامه اجرایی همکاری‌های گردشگری ضرورت دارد تا بر بندهای عملیاتی و قابل اجرا در دوران کرونا تاکید شود. به همین منظور  فعال شدن کارگروه مربوطه می‌توان آغازی دوباره در روابط گردشگری دو کشور را ترسیم کرد.

صدور روادید فرودگاهی برای ایرانیان نشانه اهمیت این بازار برای عمان

همچنین در این نشست میثا المحروقی با اشاره به تغییرات ساختاری در وزارتخانه آن ها که به وزارت میراث فرهنگی و گردشگری تبدیل شده است، بهره مندی از تجارب جمهوری اسلامی  ایران را ارزشمند و کاربردی دانست.

وی با اشاره به تاکید وزیر گردشگری سلطنت عمان بر تقویت روابط متقابل تاکید کرد و صدور روادید فرودگاهی برای ایرانیان را نشانه ای از اهمیت این بازار برای عمان دانست.  

در حال حاضر تدابیر لازم برای تعیین  شیوه نامه بهداشتی به منظور آغاز پروازهای منظم و روابط گردشگری با برخی کشور انجام گرفته که امیدواریم این ارتباط به زودی با جمهوری اسلامی ایران نیز برقرار شود.

 عمان تنها پذیرای افراد مقیم این کشور است. طبق دستور وزیر میراث فرهنگی و گردشگری، تقاضای همکاری در سایر حوزه ها از جمله سرمایه گذاری، آموزش، میراث‌فرهنگی و صنایع‌دستی نیز از ایران وجود دارد که انتظار می‌رود در پی تقویت همکاری‌های گردشگری میسر شود.  

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)