برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

دستگاه جریان سنج چندفازی گاز در سیال خروجی چاه‌های نفت ساخته شد

به گزارش روز شنبه ایرنا از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، امید خیاط مجری طرح « طراحی و ساخت دستگاه جریان سنج چندفازی برای سامانه های سه فاز نفت-آب-گاز» در باره این طرح گفت: اجرای این طرح بر اساس نیاز و ضرورت تولید داخل کالاهای اساسی و نیازهای فناورانه صنعت نفت است که در شرایط فعلی تحریم می تواند به عنوان فرصتی برای تقویت صنعت داخلی و تولیدات دانش بنیان تلقی شود.

وی افزود: تولید و بهره برداری از میادین نفت و گاز نیازمند استفاده از تجهیزات اندازه گیری جریان در خروجی از چاه ها و در خط انتقال سیال است. با توجه به اینکه غالبا آب هم در سیال خروجی از چاه ها به همراه نفت، گاز و میعانات گازی وجود دارد، اندازه گیری میزان جریان هر یک از فازهای سیال اهمیت ویژه ای در بهره برداری و مدیریت مخازن و همچنین بهینه سازی تولید خواهد داشت.

مجری این طرح با بیان اینکه بهترین ابزار برای این اندازه گیری استفاده از دستگاه جریان سنج چندفازی است، گفت: اندازه گیـری جریان سیال خروجی از چاه های نفت و گاز تاکنون با «تفکیـک گرهای آزمایشی فاز» انجام می شد.

وی ادامه داد: در دو دهه گذشته با هدف حل بسیاری از مشکلات و محدودیت های بکارگیری و کاهش هزینه های عملیاتی تفکیک گرهای آزمایشی فاز، جریان سنج های چندفازی بطور گسترده ای جایگزین این تفکیک گرها شده اند.

خیاط افزود: حجم و وزن بسیار کمتر، بی نیازی از  دخالت انسان در فرایند اندازه گیری و اندازه گیری پیوسته و برخط نرخ جریان سیال چندفازی از مهمترین مزایای جریان سنج های چندفازی در مقایسه با تفکیک گرهای آزمایشی فاز به شمار می رود.

محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطر نشان کرد: تعداد معدودی شرکت تولیدکننده دستگاه جریان سنج چندفازی وجود دارد. با وجود فعالیت یک شرکت چینی و چند شرکت اروپایی در این حوزه، این فناوری تقریبا در انحصار شرکت های آمریکایی است. 

وی با بیان اینکه دانش فنی ساخت این دستگاه بدست آمده است، ادامه داد: این پروژه برای اولین بار در کشور اجرایی شده و به نتیجه رسیده است و در حال حاضر این محصول در فاز تجاری سازی با سطح آمادگی فناوری TRL-۵ است.

  مجوز ساخت ۱۸ واحد مرغداری در سیستان و بلوچستان صادر شد

خیاط با اشاره به روش کار در این پروژه گفت: نبود امکان دسترسی به نمونه تجاری محصول در کنار نبود اطلاعات فنی کافی در منابع علمی که به علت پیچیدگی فناوری محصول و انحصار چندجانبه تولید آن است، گلوگاه های فنی زیادی در طراحی محصول و چالش های بسیاری در فرایند ساخت دستگاه ایجاد کرد. لذا دوره تحقیق و توسعه در این طرح حدود ۷ سال به طول انجامیده که در نهایت به کسب دانش فنی ساخت و طراحی مستقل محصول منجر شده است.

خیاط خاطر نشان کرد: دستگاه جریان سنج چندفازی برای اندازه گیری نرخ جریان فازهای آب، نفت و گاز در جریان سیال چندفازی خروجی از چاه های نفت و گاز و در خط انتقال سیال به عنوان یک جزء ضروری در تجهیزات سرچاهی و چاه آزمایی شناخته می شود. در حالت کلی، این دستگاه می تواند به صورت دائم در مسیر سیال در موقعیت سرچاهی پایین دست کاهنده نصب شود و میزان تولید و پارامترهای سیال را بطور دقیق و پیوسته اندازه گیری کرده و در اختیار کاربر قرار دهد.

وی گفت: همچنین این دستگاه می تواند به همراه یک چارچوب با اتصالات پایین دست و بالادست برای ونچوری و ابزار دقیق مورد نیاز آن به صورت سیار و نصب موقت در چاه آزمایی و تست های دوره ای تولید مورد استفاده قرار گیرد. صنعت نفت کشور کاربر اصلی این محصول است و مخاطب اصلی این دستگاه مهندسان بهره برداری هستند.

این محقق در پایان افزود:‌ پس از اتمام فاز تست میدانی دستگاه، تولید این محصول بر اساس نیاز بازار داخل و بازار منطقه آغاز خواهد شد.

این محقق با اشاره به مزیت های رقابتی طرح گفت: نبود امکان تامین و خریداری مستقیم این دستگاه از شرکت های تولیدکننده خارجی و محدودیت های فنی و هزینه های بالای تامین و نگهداری خرید غیرمستقیم محصول، هزینه تامین و نگهداری و ریسک فنی خرید جریان-سنج های چندفازی تولید شرکت های خارجی را برای صنعت نفت و شرکت های تابعه افزایش داده است.

استاد راهنمای این طرح حسین آفریده عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر است.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)