برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

توان توربین‌های گازی احیا می‌شود

به گزارش روز یکشنبه معاونت علمی و فناوری، خنک سازی هوای ورودی به واحدهای توربین گازی به دو روش انجام می‌شود، از جمله روش‌های تبخیری مانند مدیای مرطوب، مه‌پاشی، تراکم مرطوب و همچنین روش‌های تبریدی مانند تبرید تراکمی، تبرید جذبی، ذخیره‌ساز انرژی حرارتی که هر دوی این روش‌ها در حال حاضر توسط یک شرکت دانش‌بنیان ایرانی انجام می‌شود.

طراحی، توسعه، تامین قطعات، ساخت و اجرای سامانه‌های خنک‌کاری هوای ورودی از فعالیت‌های اصلی این شرکت دانش‌بنیان است.

به گفته علی نیکبخت مدیر عامل این مجموعه فناور، طراحی، بهینه‌سازی، تامین قطعات، ساخت و اجرای بیش از ۱۰ واحد کولر تبخیری مدیا در نیروگاه‌های مختلف کشور از جمله فعالیت‌های این شرکت است.

این فعال دانش‌بنیان با اشاره به اینکه، پروژه‌های خنک‌کاری شرکت در قالب پروژه‌های مهندسی، تدارک و ساخت (EPC) برای سامانه اصلی و تمامی سامانه‌های فرعی مورد نیاز قابل انجام است، افزود:در حال حاضر با توجه به مساله بحران آب و همچنین نیاز شبکه در ساعات پیک، سامانه‌ های تبرید تراکمی مجهز به مخازن ذخیره‌ساز انرژی حرارتی توسط تابا طراحی و برای اجرا در انواع  نیروگاه‌های کشور توسعه داده شده است.

وی همچنین خاطرنشان کرد: این شرکت دانش بنیان در سال ۱۳۹۳با هدف ارائه خدماتی پیشرو و نوین در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و نیروگاهی در داخل کشور و خارج از کشور کار خود را آغاز کرد.

نیکبخت می‌افزاید: تامین و ساخت قطعات یدکی و مصرفی از دیگر خدمات ارائه شده توسط شرکت است. در حین انجام تعمیرات میان دوره ای و تعمیرات اساسی (اورهال) واحد های تولید نیرو، نیاز به دسترسی به قطعات و لوازمی که به لحاظ انقضاء عمر مربوطه یا مواجهه با پدیده‌های خستگی، خزش و غیره، قابلیت ادامه کار را ندارند، مطرح می‌شود.

  مردم به شایعات مضرات شیر در بروز بیماری کرونا توجه نکنند

به گفته وی، این شرکت قادر است قطعات اصلی یا معادل را در فیلدهای مکانیک، الکتریک و ابزارآلات، با تکیه بر پتانسیل تولید و ساخت داخل تامین، و به واحدهای تولیدی ارائه کند.

او در ادامه بیان می‌کند: افزایش ظرفیت تولید برق در نیروگاه‌های قدیمی، نسبت به احداث واحد جدید، از دو منظر هزینه سرمایه‌گذاری توان معادل و همچنین زمان پیاده‌سازی، فاکتوری مناسب، ارزشمند و بسیار قابل توجه است.

این فعال دانش‌بنیانی می‌گوید: شرکت برای بازسازی قطعات، با در اختیار داشتن دانش جدیدترین متدهای پوشش‌دهی قطعات و دانش استفاده و دستیابی به پیشرفته‌ترین تجهیزات در زمینه بازسازی و عملیات حرارتی قطعات مخصوصا در توربین‌های گازی و بهره‌گیری از شرکت‌های تخصصی داخلی و خارجی دارای فناوری‌های روز، این اطمینان را بوجود آورده است که قطعات بازسازی شده در این مجموعه از کیفیت بالایی برخوردار است.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)