برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

تعهدات پرداخت غرامت صندوق بیمه کشاورزی افزایش می یابد

به گزارش روز شنبه وزارت جهاد کشاورزی، « محمد ابراهیم حسن نژاد» افزود: در سال جهش تولید علاوه بر پوشش بیمه ای، میزان غرامتی که هنگام وقوع خطر برای محصولات مختلف به ویژه محصولات استراتژیک تعهد می کنیم، افزایش چشمگیری یافته است.

 قائم مقام صندوق بیمه کشاورزی افزود: سال گذشته برای یک راس دام سنگین یا گاو شیری حداکثر ۱۶.۵ میلیون تومان تعهد پرداخت غرامت در زمان وقوع خطر داشتیم که این میزان امسال تا سقف ۲۱ میلیون تومان افزایش یافته است.

وی افزود: بیمه های پیشرفته دنیا نیز در همین حد محصولات خود را پوشش می دهند، زیرا ضرایب و تنوع خطر در بخش کشاورزی زیاد است و بیمه کنندگان، تعهد بالا در حد جبران کامل نمی دهند.

حسن نژاد، پوشش بیمه ای محصولات در مقابل خسارات احتمالی و بلایای طبیعی را یکی از راه های کمک به پایداری تولید و ایجاد اطمینان خاطر در تولید کنندگان عنوان کرد.

 قائم مقام صندوق بیمه کشاورزی با اشاره به افزایش سهم دولت در حق بیمه محصولاتی که ضریب خطر تولیدشان بالا است، گفت: امسال به عنوان جهش تولید، با افزایش سهم دولت و ایجاد تعادل در حق بیمه ها ،کشاورزانی که در اقلیم های پر خطر محصول تولید می کنند، می توانند محصولات خود را در برابر حوادث طبیعی مثل سیل و سرمادگی، بیمه کنند.

حسن نژاد افزود: براساس سوابق بیمه گذاران و سوابق مناطق مختلف، اطلاعات در مورد جغرافیای خطر را در کشور داریم و در این منطق سهم دولت در حق بیمه را بالا برده ایم.

وی افزود: مناطقی که خطر بالایی برای تولید وجود دارد، سهم دولت در حق بیمه محصول تا ۹۰ درصد افزایش و در مناطقی که خطر تولید پایین است، سهم دولت ۳۰ تا ۴۰ درصد کاهش یافته است.

  ساخت منظومه ماهواره‌ای به دست محققان خواجه نصیر

قائم مقام صندوق بیمه کشاورزی اضافه کرد: امروز در برخی مناطق استثنایی، سهم دولت در حق بیمه محصولات بالای ۹۰ درصد تعیین شده است.

توسعه بیمه های پایه

حسن نژاد، توسعه بیمه های پایه را از دیگر برنامه های صندوق بیمه کشاورزی در سال جهش تولید برای حمایت بیشتر از تولیدکنندگان نام برد و تصریح کرد: بیمه های پایه فقط  به خطرات فاجعه بار که منجر به آسیب دیدگی کل محصول و یا از بین رفتن آن می شود، تعلق می گیرد.

وی گفت: سهم و تعهد دولت در حق بیمه های پایه بالا است و با این بیمه ارزان، کشاورزان می توانند لایه بزرگ ریسک را پوشش دهند.

به گزارش ایرنا، سالانه حدود ۱.۵ میلیون کشاورز تحت پوشش صندوق بیمه کشاورزی قرار دارند و نظام بیمه کشاورزی، طیف گسترده ای از ریسک های رایج بخش از جمله سیل، خشکسالی، سرماویخبندان و بیماری های دام و طیور را زیر پوشش حمایتی خود دارد.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)