برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

درخواست آرایش نوین جنگی برای مقابله با کرونا در ایران

به گزارش روز شنبه دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، علیرضا زالی در دیدار مدیران وزارت بهداشت و متخصصان کرونا با رییس جمهوری با اشاره به جایگاه ویژه و خاص ستاد ملی مقابله با کرونا  گفت: به نظر می رسد در شرایط فعلی، آرایشی که در برخی از دستگاههای اجرایی وجود دارد متناسب و در اقتضا با سختی و صعوبت این بیماری منحوس نیست. بنابراین بازآرایی نوین دستگاه های مربوطه و ایجاد آرایش نوین جنگی در مقابله با ویروس کرونا لازم است.

وی افزود: اگر دستور ریاست جمهوری وظایفی برای تمامی دستگاه های ذیربط تبیین و با نگاه دیده ورانه و ممیزی ستاد ملی مقابله با کرونا وظایف تمام این دستگاه ها احصا شود، می توان مکانیسم های مناسبی برای برخورد با اقدامات غیرمتعهدانه احتمالی که از سوی برخی دستگاهها انجام می شود، به عمل آورد.

زالی با بیان اینکه ۴۵ شهر در شرایط کاملا بحرانی به سر می برند، افزود: اگر تمام راهبردهای محدودیت سازی و کنترلی خود را روی این شهرها معطوف کنیم، حتما نقطه قوتی برای ما محسوب می شود.

وی، دگردیسی در راهبردهای سلبی یعنی ایجاد راهبردهای سلبی و قهری را ضروری برشمرد و گفت: به نظر می رسد یک اسلوب جدید از نحوه راهبردهای ما در ستاد ملی باید مورد توجه قرار گیرد.

فرمانده ستاد عملیات مدیریت کرونای کلانشهر تهران با تاکید بر لزوم شکل گیری خدمات دیجیتالی به خصوص در حوزه تجارت افزود: اگر امروز تجارت الکترونیک را برای مایحتاج عمومی مردم فراهم کنیم، باید از تسهیلاتی بهره مند شوند. گمرک و عوارض باید کاهش یابد، مالیات کمتری پرداخت کنیم تا بتوانیم قیمت حوزه تجارت الکترونیک را کاهش دهیم. همه این مفاهیم در تهران بزرگ که بالغ بر یک میلیون نفر از مترو استفاده می کنند و بالاترین چگالی جمعیتی کشور را داراست می تواند بسیار نگران کننده باشد.

ایجاد پنجره های واحد غیردیوانسالارانه در مبادی اجرایی و تصمیم گیری

فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران در بخش دیگری از سخنان خود خواستار ایجاد پنجره های واحد غیردیوان سالارانه در برخی مبادی اجرایی و تصمیم گیری شد که می تواند راهگشای مشکلات در مواردی نظیر بانک مرکزی، وزارت صمت و گمرک باشد.

نیاز به  یک آیین نامه جامع پاسداشت مدافعان سلامت از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا که در برگیرنده همه وجوه و مولفه های معیشتی، تشکیلاتی، رفاهی و تسهیلاتی باشد از دیگر نکات مطرح شده توسط زالی بود.

وی با تاکید بر این که امروز در جنگ تمام عیار با ویروس کرونا به نیروهای آفندی نوین و تازه نفس با طراوت و نشاط برای این مقابله سهمگین نیاز است، گفت:  فرایندهای متعارف موجود در جذب نیروی انسانی با  کندی روبروست و نیازمند این هستیم که یک بسته استخدامی کاملا متفاوت از سلوک فعلی اداری طراحی شود.

تغییر الگوی مشارکت بیمه ها

زالی گفت: آنچه امروزه از بیمه ها مستفید می شود بحث تجمیع حداکثری نیست. بنابراین الگوی مشارکت بیمه های تکمیلی و پایه باید تغییر کند و شکل متفاوتی بگیرد تا اسلوبی نوین از بیمه ها را در این مشارکت داشته باشیم.

  ایران پیشتاز تولید علم فنی و مهندسی دنیا شد

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی تصریح کرد: شاید از این پس ایجاد یک فدرالیسم منطقی هوشمندانه مبتنی بر ملاحظات بومی در اعمال ملاحظات مقطعی در مجموعه استان ها لازم باشد؛ به شرطی که چارچوب های اصولی آن از سوی ستاد ملی ترسیم و تبیین و موجب افزایش اعتماد به نفس مدیریتی در محیط شود.

وی با بیان این که در تصمیم های کرونا باید از یک داینامیسم مدیریتی برخوردار باشیم، خاطرنشان کرد: این امر به معنای تزلزل مدیریتی نیست. کرونا یک بیماری چند وجهی بسیار ملون است که می تواند تغییرات مختلفی ایجاد کند. بنابراین تصمیم های مقطعی مثل برخی محدودیت های اجتماعی و خدمات مدنی و از این قبیل به طور طبیعی گذرا است و باید به شکلی در هر استان یا ستاد آن استان مراقبت شود که ریتم اقتصادی مخدوش نشود.

زالی با اشاره به حضور گردشی کارکنان در برخی از مشاغل که می تواند چاره ساز باشد، گفت: در برخی از مشاغل در شهرهای بزرگ می توان به نوعی شیفت بندی کرد که گروه هایی که در مواجهه مستقیم با ارباب رجوع نیستند به شیفت شب منتقل شوند. نوبت بندی به  نحوی صورت گیرد که شاهد کاهش حضور کارکنان بدون ایجاد اختلال در کارها باشیم.

لزوم نظارت جدی بر اعمال محدودیت سفرهای بین استانی

فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونای پایتخت، محدودیت سفرهای بین استانی را راهکار بسیار موثری دانست و تاکید کرد: اعمال این مداخلات نیاز به نظارت های جدی تری دارد و باید همه دستگاه ها موظف شوند که تولید سفرها در کلان شهرها را به حداقل برسانند.

وی حمل و نقل عمومی در تهران را نیازمند توجه ویژه برشمرد و با اشاره به نیاز به ۱۲۰۰ واگن مترو در تهران خاطرنشان کرد که ظرفیت فعلی مترو تقریبا یک سوم کفایت واقعی است و ناوگان اتوبوسرانی نیز دارای ۵ هزار دستگاه است که کافی نیست.

زالی در خاتمه سخنان خود با اشاره به حمایت دولت در خصوص افتتاح تخت های بیمارستانی در کلانشهرها تا پایان سال، به مدار آمدن این تخت ها و بهره برداری از آنها را نقطه قوتی برای بهبود خدمت رسانی به بیماران ذکر کرد.

 حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی رییس جمهوری عصر دوشنبه ۲۸ مهرماه با وزیر بهداشت و معاونان وی، روسای دانشگاه های علوم پزشکی و متخصصان کرونا در محل نهاد ریاست جمهوری دیدار و گفت و گو کرد.

زالی با اشاره به حضور روسای دانشگاه ها به نیابت از پیشقراولان سلحشور مدافع سلامت در این نشست گفت: ان شاءالله این دیدار بزنگاه مناسبی برای رفع مشکلات باشد و با آسیب شناسی آنچه تاکنون در مقابله با کرونا در کشور صورت گرفته است، درس آموخته های نوینی با نگاهی مبتکرانه و خلاقانه در فراسوی مقابله با این چالش بزرگ قرن داشته باشیم.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)