برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

کرونا و بدهی بانکی گریبان‌گیر بزرگ‌ترین مجتمع گردشگری شرق مازندران

 به گزارش ایرنا ، مجتمع  تفریحی و توریستی هوتو سال ۹۱ در زمینی به مساحت حدود ۲۰ هزار متر مربع در اراضی ملی در قالب شرکت تعاونی با ۱۷۰ سهامدار فعالیتش را شروع کرد.

بررسی سوابق اجرای طرح هم نشان می دهد که برای آن حدود ۱۰ میلیارد ریال تسهیلات بانکی از بانک تعاون دریافت شد ، تسهیلاتی که گفته می شود با وجود استمهال چند باره و پرداخت نشدن ، اکنون به سنگی بزرگ بر سر راه اجرای طرح تبدیل شده است.

 مدیرعامل مجتمع  تفریحی و توریسیتی شرکت تعاونی سبز گستر هوتو در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در باره چرایی متوقف شدن اجرای این طرح گفت : به دلیل شیوع کرونا بخش زیادی از فعالیت اجرایی این طرح گردشگری همانند سایر واحدهای دیگر گردشگری تعطیل شده است.
سید خلیل نبوی افزود : برای این واحد گردشگری حدود ۱۰ میلیارد ریال تسهیلات بانکی از بانک توسعه تعاون دریافت شد که به دلایلی این تسهیلات چند بار استمهال شد و هم اکنون با وجود این که ۱۰ میلیارد ریال از مطالبات بانکی به صورت اقساط پرداخت شد، همچنان ما  حدود ۱۸ میلیارد ریال با احتساب سود بدهی داریم.
وی ادامه داد : شیوع ویروس کرونا و تعطیلی فعالیت مجتمع و به دنبال آن بدهی معوقه به نوعی قوز بالا قوز برای واحد گردشگری ما شد و برای گره گشایی مشکل نشستی با مسئولان استانی برگزار کردیم و با رایزنی با بانک و ستاد تسهیل استان قرار شده تا تسهیلاتی به سهامداران شرکت پرداخت شود که از این طریق بتوانیم بدهی معوقه قبلی را تسویه کنیم و تا حدودی مشکل مالی شرکت بر طرف شود.
نبوی گفت : پیشنهاد اصلی ما به بانک خرید سهام شرکت به میزان مطالبات و یا خرید دستگاه سرمایشی بود که مورد موافقت قرار نگرفته است.
وی افزود : به هر حال سود ۱۸ درصدی برای حوزه گردشگری با وضعیت فعلی که برای این واحدها بویژه تالارهای پذیرایی در دوران کرونایی و تعطیلی فعالیت ها ایجاد شد ، صرفه اقتصادی ندارد و صرفا این واحدهای گردشگری و تفریحی را بدهکار به بانک ها کرد که باید برای کمک به این واحدها چاره اندیشی شود.
او ادامه داد : با تعطیلی تالار پذیرایی این مجتمع حدود ۵۰ کارگر پاره وقت آن بیکار شدند.
مدیر امور شعب بانک توسعه تعاون مازندران هم میزان بدهی این واحد گردشگری و تفریحی را حدود ۱۸ میلیارد ریال اعلام کرد و گفت : این بدهی معوقه مربوط به تسهیلاتی است که شرکت چند سال قبل دریافت کرد و به دلایلی پرداختش را به تاخیر انداخت به گونه ای که در قالب تسهیلات مشکوک الوصول قرار گرفت و چنانچه وضعیت آن مشخص نشود، شعبه پرداخت کننده تسهیلات با جریمه بانک مرکزی مواجه می شود.
رئوف احمدی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود :  بدهی معوقه این شرکت ارتباط چندانی به شیوع ویروس کرونا ندارد و بعد از شیوع این ویروس و تعطیلی واحدهای گردشگری و تفریحی براساس مصوبه ستاد ملی و استانی کرونا و ستاد تسهیل بانک ها از جمله توسعه تعاون همکاری خوبی را با این واحدها داشت.
وی گفت : در شرایط فعلی با هماهنگی این شرکت تسهیلاتی به  تعدادی از سهامداران پرداخت می شود تا بتوانیم بخشی از تسهیلات معوقه را به روز رسانی کنیم و از این طریق نیز این واحد توریستی از بدهی بانک خارج و سهامداران بدهکار بانک می شوند که به صورت اقساط تسهیلات را پرداخت می کنند.
احمدی استمهال تسهیلات این واحد گردشگری را راهکار دیگری برای خارج شدن از فهرست بدهکاران معوقه بانکی اعلام کرد و گفت که این پیشنهاد با مخالفت مدیران شرکت واقع شد و پس از آن پرداخت تسهیلات به سهامداران برای بازپرداخت بدهی معوقه در دستور کار قرار داده شد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری مازندران نیز مشکل اصلی این واحد گردشگری و تفریحی در شرق استان را بدهی معوقه به بانک عامل اعلام کرد و گفت : پرونده این شرکت به ستاد تسهیل و کمیته تقسیط ارسال شده است تا بتوانیم تسهیلات این واحد را استمهال کنیم.
حسن خیریانپور در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : قطعا از طریق ستاد تسهیل مشکل این واحد گردشگری و تفریحی همانند بسیاری از واحدهای صنعتی و اشتغالزا رفع می شود و تصمیم این ستاد نیز برای تمام دستگاه های اجرایی و بانک های عامل ضمانت اجرایی دارد.
 

  فعالیت پنهان خانه‌های استیجاری مازندران

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)